Найбільший вибух доатомної ери
6 грудня 1917 року в результаті зіткнення в порту Галіфакса (Канада) французького військового корабля «Монблан», завантаженого вибухівкою, з норвезьким судном «Імо» відбувся найбільший вибух у доатомну еру — за офіційною статистикою загинуло 1963 людини, близько 2 тисяч пропало безвісті, більше 9 тисяч було поранено.На обкладинці: Порт Галіфаксу після вибуху, 6 грудня 1917 року
42842
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

25 листопада 1917 року вантажний корабель «Монблан», що належав французькій «Компані женераль трансатлантик», завантажив на борт у порту Нью-Йорка 2300 тонн пікрінової кислоти, 200 тонн тротилу, 10 тонн піроксіліну і 35 тонн бензолу. Направляючись у Бордо, 5 грудня судно прибуло у Галіфакс (провінція Нова Шотландія), де формувались конвої для переходу через Атлантику. О 7-й ранку при заході у порт «Монблан» був протаранений норвезьким судном «Імо», що саме виходило з порту. В результаті зіткнення вогненебезпечний бензол розлився по палубі і загорівся від випадкової іскри. Стовп вогню піднявся висоту до 100 метрів. Команда з 40 чоловік у паніці залишила корабель, кинувши його напризволяще. Некерований корабель став дрейфувати у бік берега і навалився на дерев'яний пірс.

О 9-й ранку стався вибух неймовірної сили — рештки «Монблану» згодом знаходили за 20 кілометрів від порту; «Імо» відкинуло на мілину. Стовп диму піднявся на висоту понад 6 кілометрів, а об берег ударила хвиля висотою 18 метрів.
Хмара диму над портом Галіфаксу після вибуху, 6 грудня 1917 року
Хмара диму над портом Галіфаксу після вибуху, 6 грудня 1917 року

Загинули люди, що зібрались в порту подивитись на палаючий корабель, під уламками замерзли сотні поранених і у пожежах, що тривали кілька днів, заживо згоріли люди. В трьох міських школах з 500 учнів вижило лише 11. Рятувальні операції були утруднені тим, що того ж дня в Галіфаксі почався снігопад, який вкрив місто шаром снігу висотою до 40 сантиметрів. Вщерть був зруйнований припортовий район міста площею 160 гектарів; вцілому в Галіфаксі було знищено 1600 будинків і 12 тисяч пошкоджено. Вибух був такої сили, що люди, які спостерігали за пожежею з вікон своїх будинків були осліплені, а руйнації зазнали будівлі у містах за 100 кілометрів від Галіфакса. Сам вибух було чути за 300 кілометрів від його епіцентру.

13 грудня 1917 в уцілілому будинку суду Галіфаксу почалось слухання справи щодо вибуху на «Монблані». Воно тривало до 4 лютого 1918 року. Винними були визнані капітан «Монблана» Ем Ле Медек, місцевий лоцман Френсіс Меккі і офіцер Канадського флоту Фредерік Ваят, відповідальний за безпеку в порту. Однак наступного року Верховний суд Канади звільнив капітана і лоцмана, прийнявши рішення, що і «Монблан» і «Імо» були однаково винні в інциденті, оскільки проводили непередбачувані маневри в акваторії порту. Капітан «Імо» загинув під час вибуху, а Ем Ле Медек вийшов на пенсію у 1931 році і був нагороджений Орденом почесного легіону.

У 1994 році група зі 130 спеціалістів провела аналіз вибухів, які стались у доатомну еру з вини людини. Вибух у Галіфаксі був визнаний найстрашнішим за п'ятьма основними критеріями — кількістю жертв, силою вибуху, кількістю вибухової речовини, радіусом руйнацій і матеріальними збитками. Протягом багатьох наступних десятиліть вибух в Галіфаксі був мірилом інших подібних інцидентів — навіть у 1945 році після скидання атомної бомби на Японію журнал "Тайм" писав, що потужність вибуху в Хіросімі була у сім разів більшою, ніж вибух у Галіфаксі.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 6 грудня

Облога Києва військами Батия

1240
#ЦейДень

Все про 6 грудня

Події, факти, персоналії

Незалежність Фінляндії

1917

Зимовий похід Дієвої армії УНР

1919