сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Найбільший вибух доатомної ери
6 грудня 1917 року в результаті зіткнення в порту Галіфакса (Канада) французького військового корабля «Монблан», завантаженого вибухівкою, з норвезьким судном «Імо» відбувся найбільший вибух у доатомну еру - за офіційною статистикою загинуло 1963 людини, близько 2 тисяч пропало безвісті, більше 9 тисяч було поранено.
На обкладинці: Порт Галіфаксу після вибуху, 6 грудня 1917 року
20126
Перша Світова війна
25 листопада 1917 року вантажний корабель «Монблан», що належав французькій «Компані женераль трансатлантик», завантажив на борт у порту Нью-Йорка 2300 тонн пікрінової кислоти, 200 тонн тротилу, 10 тонн піроксіліну і 35 тонн бензолу. Направляючись у Бордо, 5 грудня судно прибуло у Галіфакс (провінція Нова Шотландія), де формувались конвої для переходу через Атлантику. О 7-й ранку при заході у порт «Монблан» був протаранений норвезьким судном «Імо», що саме виходило з порту. В результаті зіткнення вогненебезпечний бензол розлився по палубі і загорівся від випадкової іскри. Стовп вогню піднявся висоту до 100 метрів. Команда з 40 чоловік у паніці залишила корабель, кинувши його напризволяще. Некерований корабель став дрейфувати у бік берега і навалився на дерев'яний пірс.
О 9-й ранку стався вибух неймовірної сили - рештки «Монблану» згодом знаходили за 20 кілометрів від порту; «Імо» відкинуло на мілину. Стовп диму піднявся на висоту понад 6 кілометрів, а об берег ударила хвиля висотою 18 метрів.
Хмара диму над портом Галіфаксу після вибуху, 6 грудня 1917 року
Хмара диму над портом Галіфаксу після вибуху, 6 грудня 1917 року
Загинули люди, що зібрались в порту подивитись на палаючий корабель, під уламками замерзли сотні поранених і у пожежах, що тривали кілька днів, заживо згоріли люди. В трьох міських школах з 500 учнів вижило лише 11. Рятувальні операції були утруднені тим, що того ж дня в Галіфаксі почався снігопад, який вкрив місто шаром снігу висотою до 40 сантиметрів. Вщерть був зруйнований припортовий район міста площею 160 гектарів; вцілому в Галіфаксі було знищено 1600 будинків і 12 тисяч пошкоджено. Вибух був такої сили, що люди, які спостерігали за пожежею з вікон своїх будинків були осліплені, а руйнації зазнали будівлі у містах за 100 кілометрів від Галіфакса. Сам вибух було чути за 300 кілометрів від його епіцентру.
13 грудня 1917 в уцілілому будинку суду Галіфаксу почалось слухання справи щодо вибуху на «Монблані». Воно тривало до 4 лютого 1918 року. Винними були визнані капітан «Монблана» Ем Ле Медек, місцевий лоцман Френсіс Меккі і офіцер Канадського флоту Фредерік Ваят, відповідальний за безпеку в порту. Однак наступного року Верховний суд Канади звільнив капітана і лоцмана, прийнявши рішення, що і «Монблан» і «Імо» були однаково винні в інциденті, оскільки проводили непередбачувані маневри в акваторії порту. Капітан «Імо» загинув під час вибуху, а Ем Ле Медек вийшов на пенсію у 1931 році і був нагороджений Орденом почесного легіону.
У 1994 році група зі 130 спеціалістів провела аналіз вибухів, які стались у доатомну еру з вини людини. Вибух у Галіфаксі був визнаний найстрашнішим за п'ятьма основними критеріями - кількістю жертв, силою вибуху, кількістю вибухової речовини, радіусом руйнацій і матеріальними збитками. Протягом багатьох наступних десятиліть вибух в Галіфаксі був мірилом інших подібних інцидентів - навіть у 1945 році після скидання атомної бомби на Японію журнал "Тайм" писав, що потужність вибуху в Хіросімі була у сім разів більшою, ніж вибух у Галіфаксі.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Дмитра Донцова
Правила життя
Правила життя Дмитра Донцова
Перша Світова війна
Катастрофи
Америка
Нова історія

Головні події 6 грудня

#ЦейДень
Все про 6 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left5 грудня
7 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward