сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Бхопальська катастрофа
3 грудня 1984 року на хімічному комбінаті в індійському місті Бхопал відбулась одна з найбільших в історії промислових катастроф: через несправність вентиля на місцевому хімічному комбінаті з виробництва пестицидів в атмосферу було викинуто близько 30 тонн високотоксичного газу, що привело до негайної смерті 2 тисяч чоловік і пораненню 600 тисяч; 20 тисяч з них втратило зір, а ще 6 тисяч померло протягом року з дня аварії.
На обкладинці: Одна із жертв Бхопальської катастрофи, 3 грудня 1984 року © Raghu Rai/Magnum
10225
Катастрофи
Володимир Лук'янюк
Завод з виробництва пестицидів, 51% акцій якого належали американській компанії Union Carbide, а решта - індійському уряду, був збудований в центрі густонаселеного району міста Бхопал (столиця штату Мадхья-Прадеш) індійським підрозділом Union Carbide в 1969 році. Спочатку планувалось імпортувати частину хімічних компонентів, але через десять років задля зниження собівартості метилізоціанат, необхідний для технологічного процесу, почав також вироблятись в Бхопалі, де зберігався у вкопанних в землю ємностях, кожна з яких вміщала до 60 000 літрів рідини.
Перші жертви низької техніки безпеки на заводі з'явились в 1981 році, коли отруївшись фосгеном, загинув перший робітник, наступного року у січні постраждали 24 людини, яких довелось госпіталізувати з тяжкими опіками, а через місяць - ще 18. Починаючи з 1983 року, на заводі щомісяця ставались аварійні ситуації і витоки небезпечних компонентів. Застаріле обладнання, економія на заходах безпеки привели до того, що у ніч на 3 грудня 1984 року ємність із метилізоціанатом перегрілась, що привело до розриву запобіжного вентиля і о півпершої ночі в атмосферу було викинуто близько 30 тонн високотоксичних парів. Через поганий технічний рівень обладнання і неуважності персоналу витік газу тривав протягом години.
Хмара з метилізоціанату і, можливо, фосгену, ціаністого водню, окису вуглецю та хлористого водню накрила розміщені недалеко від заводу щільно заселені житлові масиви, що привело до смерті протягом кількох годин більше 2 тисяч чоловік і отруєнню ще кількох сотень тисяч. Відсутність елементарних знань методів захисту від враження токсичними речовинами (для цього достатньо було накрити обличчя вологою ганчіркою) зробила більшість жителів Бхопалу беззахисними - медичні заклади були не взмозі своєчасно надати необхідну допомогу великій кількості жертв і загальна кількість загиблих протягом року склала 6 тисяч чоловік.
Причина катастрофи в Бхопалі офіційно так і не була встановлена і у 1987 році Union Carbide запропонувала виплатити жертвам півмільярда компенсації в обмін на відмову від подальших судових позовів; під тиском індійського уряду фонд виплат був збільшений майже у чотири рази, половина з яких була розкрадена через корупційність властей, і більшість жертв аварії отримали по 550 доларів, а сім'ї загиблих - по 1300 доларів. Лише в 2010 році суд виніс вирок сімом колишнім індійським керівникам Union Carbide, яких було засуджено до двох років ув'язнення за службову недбалість, і зобов'язав уряд штату Мадхья-Прадеш компенсувати лікування близько 100 тисячам чоловік, які все ще потребували медичного догляду.
Більше 18 тисяч загиблих (офіційно визнано 3 787) і понад 600 тисяч постраждалих (200 тисяч - діти до 15 років і 3 тисячі - вагітні жінки) робить Бхопальську трагедію найбільшою техногенною катастрофою в історії людства.
17 листопада 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Останнє фото Джона Леннона
Фотоархів
Останнє фото Джона Леннона
Катастрофи
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 3 грудня

#ЦейДень
Все про 3 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left2 грудня
4 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward