Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Грецька Декемвріана
3 грудня 1944 року в Афінах відбулись криваві сутички демонстрантів і прокомуністичних збройних формувань з поліцією, які переросли у протистояння по всій країні із коаліційним грецьким урядом, підтримуваним британською армією. Громадянська війна тривала до лютого наступного року і завершилась роззброєнням прокомуністичної Армії визволення Греції і відновленням монархії.
На обкладинці: Бійці Армії визволення Греції (ЕЛАС), близько 1942 року © Diplomatic and Historical Archive of Greece
6150
Друга Світова війна
Володимир Лук'янюк
На початку німецько-італо-болгарської окупації Греції в роки Другої Світової війни грецька Компартія ініціювала створення Національного Фронту Визволення (ЕАМ), який у лютому 1942 року сформував Армію визволення Греції (ЕЛАС). За роки війни ЕАМ-ЕЛАС став наймасовішою силою Руху опору і восени 1944 року контролював більшу частину континентальної Греції. Лише північний захід країни знаходився під владою Народної Республіканської Грецької Ліги (ЕДЕС), яка стояла на антикомуністичних і антимонархічних позиціях. Незважаючи на ідеологінічні розбіжності ЕЛАС і ЕДЕС певний час співпрацювали між собою і 20 травня 1944 року погодились на участь в уряді Національної єдності.
Останні німецькі підрозділи залишили Афіни 12 жовтня 1944 року і першими місто зайняли загони ЕЛАС. 18 жовтня в столицю прибув уряд у вигнанні, створений у Ливані за сприяння Британії соціалістом Георгіосом Папандреу, після реорганізації якого ЕАМ отримав 7 із 24 міністерств. 5 листопада уряд оголосив про завершення визволення Греції і поставив вимогу до 10 грудня демобілізувати бойові підрозділів ЕЛАС і ЕДЕС, а основу нової грецької армії мали скласти 3-я грецька бригада і грецький спецназ під назвою «Священний загін», які діяли в складі британської армії.
Маючи близько 150 тисяч регулярних військ, Армія визволення ЕЛАС відмовилась підкоритись, її міністри вийшли з коаліційного уряду і на 3 грудня 1944 року керівництво Компартії та Національного Фронту Визволення скликало мітинг в центрі Афін, який завершився зіткненнями з поліцією і загибеллю 33 чоловік. Їх похорони наступного дня також переросли у багатотисячну демонстрацію, яка знову була розстріляна поліцією із ще більшою кількістю жертв. Це спровокувало бойові загони ЕЛАС вступити у збройну боротьбу із силами правопорядку по всьому місту і до кінця дня вони захопили більшу частину Афін.
На захист уряду і поліції виступили британські війська, що привело до кривавих зіткнень із ЕЛАС, яка поширила своє повстання за межі столиці. Для врегулювання конфлікту 25 грудня в Грецію прибув Вінстон Черчілль, який провів триденну нараду за участю грецького уряду, духовенства, політичного керівництва ЕЛАС, представників США і СРСР. Вона завершилась безрезультатно і, ще перебуваючи в Афінах, Черчілль віддав наказ всіма наявними засобами придушити виступ ЕЛАС, яка контролювала до 80% території країни. Проти ЕЛАС, яка відмовилась підкорятись своєму ж політичному керівництву, виступили поліція, спецпризначенці і колишні соратники по Руху опору, підтримувані британською авіацією, флотом, артилерією і танками.
Після втрати кількох тисяч убитими з обох боків, 10 січня 1945 року було підписано перемир'я, яке керівництво ЕЛАС планувало використати для отримання військової допомоги від СРСР. Проте Йосиф Сталін, який у дні підготовки Ялтинської конференції не хотів ускладнень із Великою Британією, через керівника Компартії Болгарії Георгія Дімітрова відповів відмовою, що змусило ЕЛАС, яка відчувала катастрофічну нестачу озброєння, сприпинити опір.
12 лютого у передмісті Афін були підписані Варкізькі угоди, за якими ЕЛАС в обмін на амністію мала бути роззброєна протягом місяця і протягом року в Греції мали пройти демократичні вибори. Проведені в березні 1945 року, вони були проігноровані комуністами, а за підсумками референдуму у вересні 1946 року в Греції була поновлена монархія, що дало можливість повернутись королю Георгу II Глюксбургу. У відповідь комуністи створили Демократичну армію Греції, яка за військової підтримки СРСР, Болгарії, Албанії і Югославії розпочала нову громадянську війну, котра завершилась поразкою, коли весною 1949 року ЦК ВКП(б) дав пряму вказівку Компартії Греції припинити опір.
© Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії», 16 листопада 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Відкриття морського шляху до Індії
Сьогодні
Відкриття морського шляху до Індії
Друга Світова війна
Європа
Новітня історія

Головні події 3 грудня

#ЦейДень
Все про 3 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left2 грудня
4 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward