Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Перша у світі пересадка серця
3 грудня 1967 року в госпіталі Гроот-Шур в Кейптауні (ПАР) професор Крістіан Барнард провів першу у світі пересадку серця людини 53-річному пацієнту Луісу Вашканському, який прожив ще 18 днів.
На обкладинці: Крістіан Барнард
16156
Наука, освіта і техніка
Вашканський, що був на грані смерті від невиліковної хвороби серця, отримав орган 25-річної жінки, Деніз Дарвалл, смертельно пораненої в автомобільній катастрофі. Крістіан Барнард, що працював в університеті Кейптауна, провів операцію на основі технології, розробленої в США в 1950-х роках, зокрема хірургом Норманом Шамвеєм, котрий в Стенфордському університеті в 1958 році провів першу успішну трансплантацію серця собаці.
Після операції Вашканському були прописані ліки, котрі мали знизити активність його імунної системи і виключити можливість відторгнення чужорідного органу, однак вони зробили його беззахисним перед іншими хворобами, і через 18 днів Вашканський помер від двостороннього запалення легенів; серце при цьому працювало нормально до самого моменту смерті.
Крістіан Барнард і його пацієнт Луіс Вашканський
Крістіан Барнард і його пацієнт Луіс Вашканський
Наступну операцію Крістіан Барнард здійснив 2 січня 1968 року. Пацієнт прожив з пересадженим серцем більше 19 місяців. 6 січня 1968 року першу трансплантацію серця було проведено у Стендфордському університеті (США) доктором Норманном Шамвеєм. Загалом до кінця 1968 року в усьому світі провели понад сто таких операцій.
Однак до 1970 року через низьку тривалість життя реципієнтів число пересадок серця в усьому світі скоротилася до 18. Можливість підвищити тривалість життя хворих з'явилася завдяки створенню нового покоління імунодепресантів, здатних ефективно запобігати відторгненню донорських органів. Після цього кількість операцій на рік перевищила тисячу, а тривалість життя пацієнтів після транспрантацій стала обчислюватись роками. Найдовше прожив Тоні Х'юзман, який на момент своєї смерті від раку 10 серпня 2009 року прожив з чужим серцем 31 рік (операція була зроблена у Стенфорді, коли Х'юзману було 20 років).
В Україні першу операцію з пересадки серця провів Борис Михайлович Тодуров 2 березня 2001 року. Оперований помер через 11 днів – від ниркової і печінкової недостатності.
Піонер трнсплантації серця Крістіан Барнард помер у віці 79 років від сердечного приступу під час відпочинку на Кіпрі.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Грецька Декемвріана
Друга світова війна
Грецька Декемвріана
Наука, освіта і техніка
Африка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 3 грудня

#ЦейДень
Все про 3 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left2 грудня
4 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward