Коронація імператора Наполеона Бонапарта
2 грудня 1804 року в Соборі Паризької богоматері Наполеон Бонапарт проголошений імператором Наполеоном I, першим за тисячолітню історію. Спеціально викликаний для церемонії папа римський Пій VII вручив Наполеону корону, котру 35-річний завойовник Європи власноручно одягнув на голову.На обкладинці: Луї Давид «Посвячення імператора Наполеона I і коронування імператриці Жозефіни», 1807 рік
38757
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Корсіканець за походженням, Наполеон, один з найвизначніших військових стратегів в історії, зробив стрімку кар'єру у Французькій революційній армії в 1790-і роки. У 1799 році, коли Франція перебувала в стані війни практично з усією Європою, Наполеон повернувся до Парижу після Єгипетського походу, позбавив влади уряд і фактично врятував Францію від катастрофи.

Як перший консул, Наполеон Бонапарт отримав право призначати членів Державної ради і провести у Франції численні реформи в армії, цивільному законодавстві, освіті, адміністративному устрої і фінансовій системі країни. Він зумів закріпити основні громадянські завоювання Французької революції, залагодити конфлікт з католицькою церквою, розправитися з якобинцями, що поклало край революційній анарахії. Успішні реформи, економічна стабільність і переможне завершення війни з Другою коаліцією дали можливість Наполеону у 1802 році стати довічним консулом, а ще через два роки змінити конституцію, за якою він 18 травня 1804 року був проголошений імператором Франції.

Церемонії коронації, яка відбулася 2 грудня 1804 року, передувала серйозна підготовка до свята в стилі Цезаря — по всьому Парижу вікна багатіїв були завішані знаменами і килимами, архітектори Персьє і Фонтень ліквідовували пошкодження, нанесені революцією собору Нотр Дам, і декорували його в імперському стилі, ювелір Мартін-Гійом Бьенне виготовив золоту корону в середньовічному стилі замість втраченої під час революції корони Карла Великого і золотий лавровий вінок, а ювелір Марі-Етьєн Ніто — коронаційну тіару для дружини імператора.

Папа Пій VII благословив регалії і державу, помазав святою оливою і поклав на вівтар. Як тільки він вимовив «Отримують імператорську корону ...», Наполеон несподівано повернувся, жестом дав зрозуміти йому, що знає, що робити далі і сам надів на себе «корону Карла Великого», яку потім замінив на золотий лавровий вінок. Після того як Пій VII вимовив «Імператор назавжди!» Наполеон коронував Жозефіну, яка стала перед ним на коліна. Цей момент відображений на знаменитій картині Жака Луї Давида, яку було створено на замовлення Наполеона.

Як імператор Наполеон переміг Австрію і Пруссію, ліквідував Священну Римську імперію, оголосив морську блокаду Великій Британії і на 1807 рік володіння Франції простягалась від Ельби на півночі до середини Італії на півдні і від Піренеїв на заході до Далмації на сході, а на решті Західної Європи були створені залежні від Наполеона королівства, в яких правили члени його сім'ї.

Територіально урізані Австрія, Пруссія і переможена у кількох битвах Росія були змушені підписати Тільзитський мир, порушення якого Росією привело до Франко-російської війни 1812 року. Поразка у ній стала початком падіння Наполеона — того ж року було втрачено Іспанію, а у 1814-у Франції було завдано нищівної поразки від країн антифранцузької коаліції і 1 квітня 1814 року тимчасовий уряд позбавив Наполеона I влади. Висланий на острів Ельба, Наполеон згодом втік до Франції, сформував нову армію, з якою здобув ряд перемог, допоки 18 червня 1818 року під Ватерлоо не зазанав останньої розгромної поразки від союзних антифранцузьких військ.

Після цього Наполеона було вислано на острів Св. Єлени біля узбережжя Африки, де він перебував під домашнім арештом і помер у травні 1821 року у 51-річному віці, очевидно, від раку шлунку. Після реставрації влади Бурбонів вони намагались ліквідувати залишки культу Наполеона, викорінити пам'ять про нього у французькому суспільстві. Для цього, в 1819 році більшість імператорських регалій були знищені і від розкішного лаврового вінка залишився єдиний листок, який випадково відпав під час коронації і був збережений художником Жаном-Батистом Ізабе.

В 1840 році тіло Наполеона було перевезене до Парижу і поховане з великими почестями в Будинку Інвалідів. У 1885 році, щоб перешкодити будь-яким спробам реставрації монархії, Національні збори Франції постановили продати більшу частину французьких королівських, імператорських регалій і коштовностей.

Карл Юнг «Діагностуючи диктаторів: Гітлер, Сталін, Муссоліні»
Пряма Мова
Карл Юнг «Діагностуючи диктаторів: Гітлер, Сталін, Муссоліні»
Друк 6
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 2 грудня

Битва під Аустерліцем

1805
#ЦейДень

Все про 2 грудня

Події, факти, персоналії

Франц Йосиф — третій імператор Австрії

1848

Друга Французька імперія

1852

Вбивство Пабло Ескобара

1993