сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Битва під Нарвою
30 листопада 1700 року біля фортеці Нарва в Естляндії відбулась перша з великих битв Північної війни, в якій шведські війська 18-літнього короля Карла XII завдала нищівної поразки значно переважаючій московській армії Петра I, яка була змушена капітулювати.
На обкладинці: Олександр Коцебу «Битва під Нарвою», XIX століття
6760
Війни
Володимир Лук'янюк
Велика Північна війна розпочалась 21 лютого 1700 року з наступу польсько-саксонського війська Августа II Сильного на столицю Шведської Лівонії Ригу. Не наважившись на прямий штурм і не маючи змоги утримати її в облозі, в травні воно відступило в межі Речі Посполитої, після чого у серпні шведський десант, висадившись за підтримки голландсько-англійського флоту під Копенгагеном, змусив вийти з війни її союзницю Данію. Не знаючи про це, 30 серпня 1700 року у війну вступило Московське царство, четвертий союзник по антишведській коаліції, утвореної в 1699 році.
Розраховуючи забезпечити собі вихід до Балтійського моря, 40-тисячне московське військо на чолі з Петром I вирушило до Нарви, найбільшої шведської фортеці в Інгрії, яку взяло в облогу 25 жовтня. Збудувавши поблизу неї лінію оборони на випадок підходу додаткових шведських сил, московська армія почала обстріл фортеці, яку захищало близько 2 тисяч чоловік, котрий через два тижні довелось припинити через нестачу снарядів.
Жан-Марк Натьє «Петро I», 1717 рік
Жан-Марк Натьє «Петро I», 1717 рік
5 листопада у Ревель (нині - Таллін) прибув 18-річний шведський король Карл XII на чолі 10 тисячного війська. Поповнившись 5 тисячами місцевих ополченців, воно було розділене на три частини, основна з яких залишилась для підготовки основного наступу, друга рушила в напрямку Нарви, знищуючи московські авангардні розвідувальні загони, розквартировані в естонських селах, а найменша - на південний схід до Пскова, де 6 листопада силами тисячі чоловік розбила захоплене зненацька десятитисчне московське військо, взявши як трофей ворожі кораблі на Ільменському озері і прапор Псковської губернії.
Давид фон Крафт «Король Швеції Карл XII», між 1697 і 1718 роками
Давид фон Крафт «Король Швеції Карл XII», між 1697 і 1718 роками
27 листопада шведська армія на чолі з Карлом XII вирушила до Нарви і біля села Пюхайогі розбила кількатисячний авангард московських військ, змусивши його рятуватись втечею. Дізнавшись про шведський наступ і не маючи достовірних даних про чисельність ворожої армії, 29 листопада Петро I залишив свої війська, виїхавши в Новгород під приводом переговорів з польським королем Августом II Сильним, який мав прибути з підкріпленням, залишивши війська напризволяще - 30 листопада 1700 року вони були атаковані шведами і розбиті в ході півгодинного бою.
Кинувшись у панічний відступ, до ранку наступного дня, коли офіційно було оголошено про капітуляцію, царські війська втратили до 7 тисяч убитими (з них близько тисячі потонуло під час переправи кавалерії через ріку Нарва), 700 чоловік полоненими (в тому числі 1 фельдмаршал, 10 генералів і 56 офіцерів), практично всю артилерівю, 20 тисяч мушкетів, 210 прапорів і царську казну розміром 32 тисячі рублів.
Нищівна поразка під Нарвою змусила Петра I за посередництва Австрії і Франції шукати примирення зі Швецією, проте Карл XII, який зажив загальноєвропейської слави видатного полководця, переоцінив свої сили і в 1704 році втратив Нарву, а в 1709 році був розбитий у битві під Полтавою, що визначило його загальну поразку у Північній війні і втрату Інгрії, Карелії, Естляндії та Ліфляндії.
29 листопада 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Микити Хрущова
Правила життя
Правила життя Микити Хрущова
Війни
Битви
Європа
Нова історія

Головні події 30 листопада

#ЦейДень
Все про 30 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left29 листопада
1 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward