сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Падіння Лівонського ордену
28 листопада 1561 року у Вільно король Сигізмунд II Август і ландмейстер Готхард Кеттлер уклали договір, за яким володіння Лівонської конфедерації перейшли під опіку Польсько-литовської держави як два герцогства - Курляндії і Семигалії на чолі з Кеттлером та Лівонське, що стало васалом Великого князівства Литовського.
5720
Політика
Володимир Лук'янюк
Німецький католицький орден Братство лицарів Христа був заснований у 1202 році в Ризі монахом-цистеріанцем Теодоріхом з Турайди для місіонерської діяльності в Лівонії, території сучасних Латвії та Естонії, де в XIII столітті жили племена лівів, латгалів і земгалів. Члени ордену керувались статутом тамплієрів і в 1210 році отримали схвалення папи Інокентія III, який підпорядкував орден Ризькому єпископству. Захопивши більшу частину земель Датської Естонії, у 1236 році Братство лицарів Христа було розгромлене племенами жемайтів та земгалів під час Хрестового походу проти Литви, втратило більшу частину свого війська і було змушене увійти до складу Тевтонського ордену як Лівонське ландмейстерство.
З початком занепаду Тевтонського ордену після поразки у 1410 в Грюнвальдській битві його Лівонські володіння отримали більшу самостійність, перетворившись у 1435 році на конфедерацію у складі володінь власне Лівонського ордену, чотирьох єпископств-князівств та вільних міст Рига, Ревель і Дерпт. Спроби ризького архієпископа Вільгельма фон Брандербурга перетворити адміністративно роздроблену державу на спадкове герцогство зазнали невдачі і на початку XVI століття Лівонська конфедерація виявилась не готовою до протистояння із Московським царством, яке 17 січня 1558 року розпочало війну за вихід до Балтійського моря.
Втративши Нарву і Дерпт та взятий в облогу Ревель, глава Лівонської конфедерації Йоганн Вільгельм фон Фюрстенберг звернувся по допомогу до Священної Римської імперії, Данії та Швеції, проте отримав відмову і в серпні 1560 року попав у полон під час облоги фортеці Фелліна (нині - Вілянді, Естонія). Після невдалих дипломатичних спроб звільнити його новим ландмейстером Лівонії став Готхард Кеттлер, який наступного року, коли в червні армія шведського короля Еріка XIV Ваза захопила північ Естляндії, звернувся по допомогу до Польщі.
Юліус Дьорінг «Готтгард Кеттлер» - останній ландмейстер Лівонського ордену (1559-1561) і перший герцог Курляндії і Семигалії (1561-1587)
Юліус Дьорінг «Готтгард Кеттлер» - останній ландмейстер Лівонського ордену (1559-1561) і перший герцог Курляндії і Семигалії (1561-1587)
28 листопада 1561 року у Вільно Готхард Кеттлер і польський король Сигізмунд II Август уклали угоду про секуляризацію земель Лівонської конфедерації, на території якої утворювались два світські герцогства - васальне Курляндія і Семигалія зі столицею в Ризі на чолі з Кеттлером і Лівонське зі столицею у Фелліні в складі Великого князівства Литовського. 5 березня 1562 року в Ризі Готхард Кеттлер за присутності віленського воєводи Миколая Радзивіла приніс присягу на вірність польській короні, ставши родоначальником курляндських і семигальських герцогів, що правили протягом шести поколінь до 1737 року.
У 1566 році Готхард Кеттлер під тиском поляків був змушений залишити Ригу і переміститись у фортецю Мітава (нині - Єлгава, Латвія), яка згодом стала четвертим містом Курляндського герцогства, котре після Люблінської унії перейшло у васалітет до Речі Посполитої. Свого найбільшого розквіту воно досягло за правління внука Готхарда Кеттлера Якова, який навіть зумів заснувати курляндські колонії у Вест-Індії та поблизу Африки. Але через підтримку Московського царства у Північній війні Курляндське герцогство було окуповане Швецією, поразка якої і ослаблення Польщі привели до його поступового переходу під вплив Російської імперії, яка приєднала Курляндію після третього поділу Польщі в 1795 році.
27 листопада 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Вінстона Черчілля
Правила життя
Правила життя Вінстона Черчілля
Політика
Війни
Європа
Середньовіччя

Головні події 28 листопада

#ЦейДень
Все про 28 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left27 листопада
29 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward