Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Арешт Яна Гуса
Незважаючи на охоронну грамоту, видану імператором Священної Римської імперії Сигізмундом Люксембургом чеському реформатору Яну Гусу, 28 листопада 1414 року він був заарештований під час церковного собору в Констанці за звинуваченням у єресі і після письмової відмови зректися своїх поглядів — страчений.
На обкладинці: Ян Гус
6671
Особистості
Володимир Лук'янюк
В кінці XIV століття в Чехії набуло поширення вчення англійського богослова Джона Вікліфа, який засуджував жадібність духовенства, право церкви на володіння власністю, вчення про чистилище і індульгенції. Завдяки заступництву королівського двору і Оксфордського університету Вікліф уник переслідування Папським престолом, а його вчення поширилось за межі Англії.
Одним із послідовників Вікліфа у Чехії став ректор Празького університету Ян Гус, який проповідував не лише в навчальному закладі, але й у Віфлеємській каплиці, стіни якої розписав повчальними сюжетами. У 1409 році в Празькому університеті відбулась дискусія з приводу вчення Вікліфа, де Гусу опонував помісний синод, після чого Папа римський видав буллу, яка забороняла проповіді Гуса, а в 1411 році він був звинувачений у єресі і на нього був накладений інтердикт. Змушений залишити Прагу, Ян Гус переїхав у Південну Моравію, де за підтримки місцевої шляхти продовжив проповіді свого вчення.
5 листопада 1414 році за ініціативою імператора Священної Римської імперії Сигізмунда Люксембурга в Констанці (Німеччина) відкрився XVI Вселенський собор, призначений покласти край Великій схизмі, коли в Європі існувало декілька римських пап (один — в Римі, другий — в Авіньоні, третій — в Пізі) і гусистському єретичному руху. Собор проходив з великою помпою — на ньому були присутні 3 патріарха, 29 кардиналів, 35 архієпископа, більше 150 єпископів, 578 докторів богослов'я, всього — 50 тисяч приїжджих, а кількість відвідувачів міста за час проведення собору становила більше 150 тияч чоловік.
Отримавши охоронну грамоту від Сигізмунда, Ян Гус прибув на Констанцький собор 28 листопада 1414 року і того ж дня у присутності папи (в майбутньому визнаного антипапою) Іоанна XXIII і членів Собору був звинувачений у єресі, організації вигнання німців з Празького університету і заарештований. Сигизмунд відмовився захищати Гуса, а на його захист виступили моравська шляхта та сейми Богемії і Моравії, які в травні 1415 року направили Собору свої петиції. Завдяки цьому Гус отримав можливість виступити на Соборі із викладенням своїх аргументів і 1 липня 1415 року направив Собору послання, у якому категорично відмовився зректися своїх поглядів, за що 6 липня 1415 року був спалений на вогнищі.
Така ж доля спіткала в 1416 році і його учня Ієроніма Празького. Новина про смерть Гуса змусила знать і лицарство Богемії і Моравії виступити як проти Констанцського собору, так і проти імператора Сигізмунда, який не дотримав слова і не вберіг Яна Гуса від судилища. 30 липня 1419 року в Празі почалось повстання проти короля Богемії Вацлава IV (брата Сигізмунда), яке до серпня 1419 охопили всю Чехію і переросло у 15-річну Гуситську війну.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 08 листопада 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Веймарська республіка
Політика
Веймарська республіка
Особистості
Релігія
Європа
Середньовіччя

Головні події 28 листопада

#ЦейДень
Все про 28 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left27 листопада
29 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward