Арешт
Яна Гуса
Незважаючи на охоронну грамоту, видану імператором Священної Римської імперії Сигізмундом Люксембургом чеському реформатору Яну Гусу, 28 листопада 1414 року він був заарештований під час церковного собору в Констанці за звинуваченням у єресі і після письмової відмови зректися своїх поглядів — страчений. На обкладинці: Ян Гус
12512
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В кінці XIV століття в Чехії набуло поширення вчення англійського богослова Джона Вікліфа, який засуджував жадібність духовенства, право церкви на володіння власністю, вчення про чистилище і індульгенції. Завдяки заступництву королівського двору і Оксфордського університету Вікліф уник переслідування Папським престолом, а його вчення поширилось за межі Англії.

Одним із послідовників Вікліфа у Чехії став ректор Празького університету Ян Гус, який проповідував не лише в навчальному закладі, але й у Віфлеємській каплиці, стіни якої розписав повчальними сюжетами. У 1409 році в Празькому університеті відбулась дискусія з приводу вчення Вікліфа, де Гусу опонував помісний синод, після чого Папа римський видав буллу, яка забороняла проповіді Гуса, а в 1411 році він був звинувачений у єресі і на нього був накладений інтердикт. Змушений залишити Прагу, Ян Гус переїхав у Південну Моравію, де за підтримки місцевої шляхти продовжив проповіді свого вчення.

5 листопада 1414 році за ініціативою імператора Священної Римської імперії Сигізмунда Люксембурга в Констанці (Німеччина) відкрився XVI Вселенський собор, призначений покласти край Великій схизмі, коли в Європі існувало декілька римських пап (один — в Римі, другий — в Авіньоні, третій — в Пізі) і гусистському єретичному руху. Собор проходив з великою помпою — на ньому були присутні 3 патріарха, 29 кардиналів, 35 архієпископа, більше 150 єпископів, 578 докторів богослов'я, всього — 50 тисяч приїжджих, а кількість відвідувачів міста за час проведення собору становила більше 150 тияч чоловік.

Отримавши охоронну грамоту від Сигізмунда, Ян Гус прибув на Констанцький собор 28 листопада 1414 року і того ж дня у присутності папи (в майбутньому визнаного антипапою) Іоанна XXIII і членів Собору був звинувачений у єресі, організації вигнання німців з Празького університету і заарештований. Сигизмунд відмовився захищати Гуса, а на його захист виступили моравська шляхта та сейми Богемії і Моравії, які в травні 1415 року направили Собору свої петиції. Завдяки цьому Гус отримав можливість виступити на Соборі із викладенням своїх аргументів і 1 липня 1415 року направив Собору послання, у якому категорично відмовився зректися своїх поглядів, за що 6 липня 1415 року був спалений на вогнищі.

Така ж доля спіткала в 1416 році і його учня Ієроніма Празького. Новина про смерть Гуса змусила знать і лицарство Богемії і Моравії виступити як проти Констанцського собору, так і проти імператора Сигізмунда, який не дотримав слова і не вберіг Яна Гуса від судилища. 30 липня 1419 року в Празі почалось повстання проти короля Богемії Вацлава IV (брата Сигізмунда), яке до серпня 1419 охопили всю Чехію і переросло у 15-річну Гуситську війну.

Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»
Пряма Мова
Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»
Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 8 листопада 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 28 листопада

Відкриття протоки Магеллана

1520
#ЦейДень

Все про 28 листопада

Події, факти, персоналії

Падіння Лівонського ордену

1561

Тимчасовий робітниче-селянський уряд України

1918

Касетний скандал

2000