Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Смерть Хлодвіга,
першого католицького короля франків
ПолітикаВолодимир Лук'янюк
27 листопада 511 року в Парижі на 47-у році життя помер Хлодвіг з династії Меровінгів, перший католицький король об'єднаної Держави франків. За більш, ніж чверть століття свого правління він зумів підкорити майже всю Галлію і створити визнану Візантією державу, яка з його смертю була поділена між синами на чотири королівства.На обкладинці: Лілея — герб Меровінгів
12260
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Хлодвіг з династії Меровінгів зійшов на престол близько 482 року по смерті свого батька Хільдеріка, короля салічних франків, що правив в околицях міста Турне (нині — Бельгія). Через чотири роки він розбив галло-римські війська під Суассоном, підкоривши останній незалежний римський анклав колишньої Західної Римської імперії, що включав землі на північ від Луари з Орлеаном і Лютецією (майбутнім Парижем). Згодом він успішно воював проти тюрінгів і алеманів, завдяки чому розширив володіння свого Суассонського королівства до лівого берега Рейну і низів'їв Майна.

У 493 році Хлодвіг одружився з дочкою бургундського короля Клотільдою, під впливом якої десь до 507 року прийняв християнство, при чому не в поширеній серед германців аріанській версії, а в католицькій.

Він віроломно вбив своїх союзників і двоюрідних братів Рагнахара, який правив франками в Камбре, Ріхара та Рігномера, захопивши їх володіння в Ле-Мані, та Хараріха і приєднати його землі в Аррасі та Булоні. Знищивши всіх своїх конкурентів серед вождів салічних франків, Хлодвіг успішно здолав тюрінгів, варнів і західних герулів, підкоривши лівобережжя Рейну.

Зміна території держави салічних франків під управлінням Хлодвіга I у 481-511 роках
Зміна території держави салічних франків під управлінням Хлодвіга I у 481-511 роках

У 507 році франки і їх союзники бургундці отримали перемогу у битві біля Вує, витіснивши вестготів з Галлії, і за заслуги у війні проти них Хлодвіг удостоївся від візантійського імператора Анастасія Лева звання почесного консула і отримав формальні символи короля франків — хламіду, пурпурову туніку і діадему. Приблизно в цей же час за ініціативою Хлодвіга почалась систематизація звичаєвого права франків, викладеного у збірнику, відомому як «Салічна правда», одному з перших письмових документів варварів-германців, який у наступні століття доповнювався і став основою законодавства Карла Великого, а закладені в ньому норми престолонаслідування діяли до кінця Середніх віків.

Незадовго до своєї смерті 27 листопада 511 року за ініцативою 46-літнього Хлодвіга в Орлеані був скликаний церковний собор, на якому 32-ма єпископами він був проголошений «Великим Королем і Сином Святої Церкви». Хлодвіг був похований у збудованій ним церкві Апостолів Петра і Павла в Парижі, де у 545 році поряд з ним була похована і Клотільда Бургундська, згодом канонізована церквою. У XIII столітті рештки Хлодвіга, як і інших франкських королів, було перенесені в абатство Сен-Дені поблизу Парижа.

Надгробок на могилі Хлодвіга I в абатстві Сен-Дені під Парижем, куди у XIII столітті були перенесені останки майже всіх королів франків, 2011 рік  © John Ecker
Надгробок на могилі Хлодвіга I в абатстві Сен-Дені під Парижем, куди у XIII столітті були перенесені останки майже всіх королів франків, 2011 рік © John Ecker

Зі смертю Хлодвіга Держава франків була поділена між його чотирма синами Теодоріхом, Хлодоміром, Хільдебертом і Хлотарем, які вели успішні війни з Бургундією і Провансом. По смерті в 524 році Хлодоміра, що правив в Орлеанському королівстві, Хлотар одружився на його жінці і в змові із Хільдебертом та з відома своєї матері Клотільди власноручно вбив дітей Хлодоміра, захопивши його володіння. У 558 році зі смертю всіх своїх старших братів Хлотар зумів здолати їх спадкоємців і знову об'єднати Королівство франків в одну державу, яка через три роки з його смертю знову розпалась на удільні володіння.

Друк 3
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 26 листопада 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 27 листопада

#ЦейДень
Все1 про 27 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left26 листопада
28 листопадаkeyboard_arrow_right
СЛОВНИК ІНШОМОВНИХ СЛІВ
понад 20 тисяч слів
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward