Тутанхамон зійшов на трон в 1333 році до н.е., коли ще був зовсім дитиною, і помер через десять років у 18-річному віці, не зробивши ніякого суттєвого внеску в історію Єгипту. В 13 ст. до н.е. Тутанхамон і решту фараонів з династії Амарна були піддані публічному засудженню, а більшість документів про їх діяльність — знищені; в 12 ст. до н.е. на місці поховання Тутанхамона було зведено склеп Рамзеса VI, що ще більш ускладнило пошуки майбутніх археологів.
В 1906 році Говард Картер познайомився з колекціонером старожитностей лордом Карнарвоном, який виділив кошти на пошуки усипальниці маловідомого фараона XVIII династії Тутанхамона. Роки пошуків не дали результатів і лише після Першої Світової війни, коли спонсор археологічної експедиції лорд Карнарвон вже було вирішив припинити фінансування проекту, біля усипальні фараона Рамзеса VI Картер натрапив на сліди гробниці — 4 листопада 1922 року внизу довгих сходів однієї з віток лабіринту він виявив герметично закриті двері, що за всіма ознаками вели до древнього поховання і ніким не були розграбовані. Картер телеграфував у Лондон: "Нарешті я зробив чудове відкриття; незаймане поховання; чекаю вашого приїзду".
23 листопада Карнарвон разом з Картером розібрали цегляний вхід і увійшли в кімнату, в якій були помітні сліди грабіжників, — археологам здалось, що роки роботи виявились марними. Але 26 листопада був знайдений ще один хід — Картер у присутності Карнарвона зробив у ньому отвір і у світлі свічки оглянув знахідку. На питання Карнарвона, чи є там щось цікаве, скупий на емоції Картер відповів: "Так, чудові речі".
З цього дня під керівництвом Картера почались капітальні розкопки, котрі тривали декілька років. У чотирикімнатній усипальниці були знайдені тисячі унікальних предметів старовини, найціннішим з котрих виявився кам'яний саркофаг, в котрому містилися три, вкладені одна в одну, труни, в найменшій з котрих, зробленій з чистого золота, знаходилась мумія 18-літнього фараона Тутанхамона.
Сьогодні більшість із цих знахідок зберігаються в Каїрському музеї.
Коментарі
Дивіться також
• Нефертіті — Велика дружина фараона, 1351 до н. е.
• Рамзес II Великий, 1279 до н. е.
• Яхмос II — останній великий фараон Єгипту, 570 до н. е.
• Розетський камінь, 1799
• Набатейська столиця Петра, 1812
• «Втрачене місто» Мачу-Пікчу, 1911
• Відкриття печери Ласко, 1940