Гробниця Тутанхамона
26 листопада 1922 року британські археологи лорд Карнарвон і Говард Картер стали першими за останні 3 тисячі років людьми, що увійшли в усипальницю єгипетського фараона Тутанхамона. Те, що вони там знайшли було згодом назване "найбільшою археологічною знахідкою всіх часів".
33868
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Тутанхамон зійшов на трон в 1333 році до н.е., коли ще був зовсім дитиною, і помер через десять років у 18-річному віці, не зробивши ніякого суттєвого внеску в історію Єгипту. В 13 ст. до н.е. Тутанхамон і решту фараонів з династії Амарна були піддані публічному засудженню, а більшість документів про їх діяльність — знищені; в 12 ст. до н.е. на місці поховання Тутанхамона було зведено склеп Рамзеса VI, що ще більш ускладнило пошуки майбутніх археологів.

Говард Картер (справа) і лорд Карнарвон
Говард Картер (справа) і лорд Карнарвон

Говард Картер займався археологією з 17 років, коли в 1891 році вступив у Британську організацію археологічних досліджень Єгипту. Славу йому принесли дослідження поминального храму і скельної гробниці в Дейр-ель-Бахрі на заході Фів, збудованих в XV столітті до н. е. В 1902—1914 роках Картер разом з американцем Теодором Девісом виявили цілий ряд усипалень фараонів Нового царства, зокрема, гробниці цариці Хатшепсут, Тутмоса IV, Хоремхеба, Рамзеса Саптаха, а також саркофаг з мумією Ехнатона.

В 1906 році Говард Картер познайомився з колекціонером старожитностей лордом Карнарвоном, який виділив кошти на пошуки усипальниці маловідомого фараона XVIII династії Тутанхамона. Роки пошуків не дали результатів і лише після Першої Світової війни, коли спонсор археологічної експедиції лорд Карнарвон вже було вирішив припинити фінансування проекту, біля усипальні фараона Рамзеса VI Картер натрапив на сліди гробниці — 4 листопада 1922 року внизу довгих сходів однієї з віток лабіринту він виявив герметично закриті двері, що за всіма ознаками вели до древнього поховання і ніким не були розграбовані. Картер телеграфував у Лондон: "Нарешті я зробив чудове відкриття; незаймане поховання; чекаю вашого приїзду".

23 листопада Карнарвон разом з Картером розібрали цегляний вхід і увійшли в кімнату, в якій були помітні сліди грабіжників, — археологам здалось, що роки роботи виявились марними. Але 26 листопада був знайдений ще один хід — Картер у присутності Карнарвона зробив у ньому отвір і у світлі свічки оглянув знахідку. На питання Карнарвона, чи є там щось цікаве, скупий на емоції Картер відповів: "Так, чудові речі".

З цього дня під керівництвом Картера почались капітальні розкопки, котрі тривали декілька років. У чотирикімнатній усипальниці були знайдені тисячі унікальних предметів старовини, найціннішим з котрих виявився кам'яний саркофаг, в котрому містилися три, вкладені одна в одну, труни, в найменшій з котрих, зробленій з чистого золота, знаходилась мумія 18-літнього фараона Тутанхамона.

Сьогодні більшість із цих знахідок зберігаються в Каїрському музеї.

Друк 4
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 26 листопада

Третє правління Влада Дракули

1476
#ЦейДень

Все про 26 листопада

Події, факти, персоналії

Битва на Березині

1812

«Трикутник смерті» УНР

1919

Перший сингл «Sex Pistols»

1976

Марсіанська наукова лабораторія

2011