Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Єлизавета Йоркська — королева Англії
25 листопада 1487 року у Вестмінстерському абатстві в Лондоні відбулась коронація Єлизавети Йоркської, дружини короля Генріха VII Тюдора, єдиної жінки в історії Англії, яка була донькою, сестрою, племінницею, дружиною і матір'ю англійських королів. Через своїх сина і доньку вона доводиться предком всіх англійських і шотландських монархів, починаючи з Генріха VIII і Якова V, відповідно.
На обкладинці: Єлизавета Йоркська (1466-1503), картина невідомого художника XV століття
13311
Особистості
Володимир Лук'янюк
Єлизавета народилася 11 лютого 1466 року у Вестмінстерському палаці і була старшою з десяти дітей короля Англії Едварда IV і Єлизавети Вудвіл. Після успішного походу в 1475 році проти Франції за умовами мирного договору вона була заручена з дофіном Карлом Валуа (майбутнім королем Карлом VIII Люб'язним), однак цей шлюб так і не відбувся. Коли після несподіваної смерті батька у 1483 році на престол зійшов її молодший брат Едварда V, Єлизавета стала сестрою короля, проте через два місяці парламентським актом всі нащадки Едварда IV були оголошені незаконно народженими і позбавлені всіх титулів та права престолонаслідування.
Правління Річарда III, дядька Єлизавети по батьковій лінії, виявилось нетривалим — 22 серпня 1485 року у битві під Босфортом він був розбитий Генріхом Тюдором і з його смертю перервалась чоловіча лінія французької династії Плантагенетів, які понад три століття правили Англією. Здобувши престол за правом завоювання, а не наслідування, Генріх VII був проголошений королем 30 жовтня 1485 року і після отримання папського благословіння 18 січня 1486 року він одружився з Єлизаветою Йоркською, що мало символізувати завершення тридцятилітньої Війни троянд.
Генріх VII Тюдор (1457-1509), картина невідомого художника XV століття
Генріх VII Тюдор (1457-1509), картина невідомого художника XV століття
Артур, принц Вельський, перший спадкоємець нової династії Тюдорів народився 20 вересня 1486 року і лише через рік після цього вагітна вдруге Єлизавета Йоркська стала королевою Англії — урочиста церемонія, яка за пишністю затьмарила коронацію її чоловіка, почалась у п'ятницю з подорожі з Гринвіча човном по Темзі до Лондона в колі знатних дам, завершилась 25 листопада 1487 року у Вестмінстерському абатстві, де Єлизаветі, одягнутій у білу, шиту золотом сукню, були вручені перстень, корона і скіпетр.
Незважаючи на те, що її шлюб був укладений з політичних міркувань, він виявився щасливим і у подальшому Єлизавета Йоркська народила ще шістьох дітей. Для зміцнення міжнародного положення Англії у 1501 році 14-річний Артур одружився з донькою іспанського короля Фердинанда II і королеви Ізабелли Катериною Арагонською, однак помер наступного року. У 1502 році Єлизавета завагітніла всьоме і 2 лютого наступного року народила дочку Катерину, яка померла через кілька днів, а 11 лютого 1503 року, в день свого тридцятисемиліття, від інфекції, отриманої при пологах, померла і Єлизавета Йоркська.
Загалом лише троє дітей Маргарити вижили і досягли зрілості. 17-річний Генріх VIII зійшов на престол Англії у 1509 році й через кілька місяців задля збереження союзу з Іспанією проти Франції одружився з братовою вдовою, котра стала першою з його шести дружин, які народили йому 10 дітей. Троє з них — Едвард VI, Марія Кривава і Єлизавета I — були правителями Англії.
Старша сестра Генріха VIII Маргарита в 1503 році вийшла заміж за короля Шотландії Якова IV з династії Стюартів; їх син Яків V у подальшому також був королем Шотландії, внучка Марія — королевою Шотландії і Франції, а правнук Яків VI об'єднав корони Англії і Шотландії по смерті своєї двоюрідної бабки Єлизавети I.
Молодша сестра Генріха VIII Марія за наполяганням брата 9 жовтня 1514 року вийшла заміж за короля Франції Людовіка XII на прізвисько "Батько народу", однак овдовіла вже через три місяці після весілля. Її внучка по лінії другого шлюбу — Джейн Грей — пробула на престолі Англії лише 9 днів, так і не встигнувши коронуватись, і була страчена за звинуваченням у зраді 12 лютого 1554 року за наказом своєї двоюрідної тітки Марії Кривавої.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 08 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Йосифа Сталіна
Правила життя
Правила життя Йосифа Сталіна
Особистості
Жінки
Європа
Середньовіччя

Головні події 25 листопада

#ЦейДень
Все про 25 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left24 листопада
26 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward