Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Ангела Меркель — канцлер ФРН
22 листопада 2005 року 51-річна Ангела Меркель стала федеральним канцлером Німеччини, першою жінкою на цьому посту і наймолодшим канцлером в історії ФРН.
На обкладинці: Ангела Меркель
7376
Політика
Володимир Лук'янюк
Дипломований хімік, доктор природничих наук і колишня активістка марксистського Союзу вільної німецької молоді, 35-річна Ангела Меркель зайнялась політикою після падіння Берлінської стіни — в 1989 році вона вступила в партію «Демократичний прорив», яка завдяки участі у блоці партій «Альянс за Німеччину», створеному західнонімецьким Християнсько-демократичним союзом Німеччини (ХДС) для участі у виборах на території НДР, отримала квоту в уряді, і Меркель стала заступником прес-секретаря першого і останнього вільно обраного уряду НДР.
Після об'єднання Східної і Західної Німеччини «Демократичний прорив» самоліквідувався шляхом входження у східнонімецький ХДС, який 2 жовтня 1990 року об'єднався із західнонімецьким ХДС, і на перших загальнонімецьких виборах в бундестаг, які відбулись у грудні, Меркель була обрана до парламенту по мажоритарному округу. Завдяки колишній роботі з Гюнтером Краузе, який представляв уряд НДР у премовинах щодо об'єднання з ФРН, і став в уряді канцлера Гельмута Коля міністром транспорту, Ангела Меркель також отримала урядову посаду — в січні 1991 році вона очолила федеральне відомство у справах жінок і молоді.
Ангела Меркель, 1990 рік
Ангела Меркель, 1990 рік
За протекцією Коля у грудні 1991 року Меркель стала заступником голови ХДС, а 16 жовтня 1994 року — міністром захисту оточуючого середовища. Після провальних для ХДС виборів в бундестаг 1998 року багаторічний лідер партії Гельмут Коль був відправлений у почесну відставку, а Меркель зайняла одну із ключових партійних посад — стала генеральним секретарем ХДС. На цей момент вона залишилась єдиним високопоставленим діячем східнонімецького ХДС, який не забруднив репутацію корупцією і зв'язками із таємною поліцією Штазі.
Це дало можливість Меркель зайняти переконливу і принципову позицію коли в кінці 1998 році стали відомі факти незаконного фінансування ХДС — Меркель виступила за позбавлення Гельмута Коля поста почесного голови ХДС, що привело до кризи в партії і відставки у 2000-у році її голови Вольфганга Шойбле. Як фактично найвищий функціонер ХДС, Меркель за місць провела ряд регіональних конференцій на тему подолання корупційних скандалів і 10 квітня 2000 року очолила партію.
Не маючи, проте, належної підтримки серед верхівки партії, у 2002 році Меркель зняла свою кандидатуру на пост канцлера на користь лідера союзної партії ХСС Едмунда Штойбера, який програв чергові федеральні вибори, натомість Меркель очолила фракцію ХДС/ХСС у бундестазі, а в 2005 році стала кандидатом на пост канцлера на позачергових виборах після відставки соціал-демократа Герхарда Шрьодера. В якості союзника ХДС обрала ліберальну Вільну демократичну партію (ВДП) і побудувала кампанію на критиці соціальних і економічних реформ соціал-демократів.
Отримавши на виборах 18 вересня 45% голосів, коаліція ХДС/ХСС і ВДП не змогла утворити більшість як і їх опоненти з коаліції соціал-демократів із "зеленими". Щоб вийти із ситуації, протягом п'яти тижнів проводились консультації з утворення «великої коаліції», до якої 12 листопада увійшли ХДС/ХСС, ВДП і соціал-демократи, і 22 листопада 2005 року 51-річна Ангела Меркель стала канцлером ФРН коли за неї проголосувало 397 із 611 депутатів бундестагу. Вона стала першою жінкою на цьому посту в Німеччині і одночасно наймолодшим канцлером в історії ФРН.
Незважаючи на відсутність харизми і прагнення виглядати як середньостатистичний німецький виборець, завдяки працездатності і амбіційності Меркель 8 разів за наступні 11 років ставала найвпливовішою жінкою світу за версією журналу «Forbes», ще двічі обиралась канцлером Німеччни і підняла авторитет пратії ХДС/ХСС до такого рівня, що 2013 році вона вперше з 1957 року отримала абсолютну більшість у парламенті. Незважаючи на це, Меркель і далі наполягла на створенні «великої коаліції» зі своїми опонентами, третю з яких було сформовано 17 грудня 2013 року.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 06 листопада 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Барака Обами
Правила життя
Правила життя Барака Обами
Політика
Особистості
Жінки
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 22 листопада

#ЦейДень
Все про 22 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left21 листопада
23 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward