Замах на Джона Кеннеді
22 листопада 1963 року під час проїзду центром Далласа (штат Техас) у відкритому автомобілі був смертельно поранений 35-й президент США Джон Фіцджеральд Кеннеді. Він помер через півгодини і новим лідером США став віце-президент Ліндон Джонсон. На обкладинці: Джон і Жаклін Кеннеді за кілька хвилин до замаху. На сидіннях перед ними — губернатор Техасу Джон Коннолі з дружиною. Даллас, 22 листопада 1963 року © Corbis/Bettmann
25394
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Поряд з ним в авто була його дружина Жаклін Кеннеді, а також губернатор Техасу Джон Коннолі з дружиною. О 12-30, коли президентський "Лінкольн" проминув Техаський склад підручників, Лі Харві Освальд зробив три постріла з шостого поверху складу, влучивши в Джона Кеннеді і губернатора. Через півгодини лікарі констатували смерть президента.

Йому було 46 років. В 1961 році він став наймолодшим президентом США і першим католиком, обраним на цю посаду.

Того ж дня о 14-39 віце-президент Ліндон Джонсон, котрий у момент замаху перебував у президентському ескорті на три машини позаду автомобіля Кеннеді, на військовій авіабазі в Далласі приніс присягу як 36-й президент США.

Першим розпорядженням президента Джонсона, виданим 23 листопада по прибуттю до Вашингтона, було оголошенням 25-го листопада днем національної жалоби за вбитим президентом. Цього понеділка сотні тисяч людей зібралось на вулицях Вашингтона, щоб стати свідками похоронної процесії — кінним екіпажем тіло Кеннеді було доставлене на прощальну месу до католицького собору св. Матвія, а звідти на Арлінгтонське національне кладовище, де в присутності лідерів 99 держав з усіма військовими почестями було поховано 35-го президента США Джона Кеннеді.

Через тиждень після вбивства Кеннеді для розслідування обставин злочину була створена комісія з 7 чоловік під керівництвом голови Верховного суду Ерла Воррена. Її робота тривала 10 місяців і згідно з висновками комісії, єдиним виконавцем вбивства був Лі Харві Освальд, який діяв самостійно (Освальд був заарештований через півтори години після вбивства Кеннеді і був убитий через дна дні при виході з поліцейської дільниці; тому вина Освальда ніколи не була ні доведена ні спростована в суді).

Розслідування, які проводились спеціально створеними комісіями після комісії Воррена, підтверджували її основні висновки, хоча ряд обставин злочину і те як вони вони були відображені в доповіді Воррена дали привід для критики роботи комісії і лягли в основу багатьох альтернативних версій вбивства Кеннеді, серед яких участь ЦРУ, КГБ, віце-президента Джонсона, кубинського уряду, антикастрівських емігрантських формувань, організованих злочинних груп.

З 1992 року спеціальним рішенням Конгресу США почалась відкрита публікація всіх матеріалів, пов'язаних з розслідуванням убивства президента Кеннеді. 98% матеріалів комісії Воррена були розсекречені; решта 3000 сторінок будуть опубліковані до 2017 року.

Смерть Костянтина Великого
Сьогодні
Смерть Костянтина Великого
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 25 жовтня 2012, востаннє оновлено 17 листопада 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 22 листопада

Падіння мусульманської Севільї

1248
#ЦейДень

Все про 22 листопада

Події, факти, персоналії

«Український націоналізм — головна небезпека на Україні»

1933

Перший титул Майка Тайсона

1986

Ангела Меркель — канцлер ФРН

2005