Перший космонавт незалежної України
Авіація і космонавтикаВолодимир Лук'янюк
19 листопада 1997 року о 19-46 за Всесвітнім часом з космодрому на мисі Канаверал, штат Флорида, взяв старт космічний човник «Колумбія», на борту якого в числі шести членів екіпажу в якості спеціаліста-дослідника знаходився полковник Леонід Каденюк. Він став першим і поки єдиним космонавтом незалежної України. Політ тривав понад 15 діб й успішно завершився 6 грудня. На обкладинці: Леонід Каденюк у Космічному центрі ім. Л. Джонсона, Х'юстон, штат Техас, вересень 1997 року © NASA
13894
Читати 5 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Як відповідь на американську програму «Спейс Шатл», у травні 1973 року в Радянському Союзі розпочалась робота над створенням власної багаторазової космічної системи «Енергія-Буран». До відібраного 23 серпня 1976 року загону з дев'яти майбутніх пілотів орбітального корабля «Буран» увійшов і випускник Чернігівського вищого військового авіаційного училища 25-літній військовий льотчик-інструктор 2-го класу капітан Леонід Каденюк. У наступні два роки він отримав кваліфікацію «льотчик-випробувач 3-го класу» і «космонавт-випробувач», але до числа кращих не увійшов, а у 1983 році із загону космонавтів був і геть відрахований через розлучення, яке за мірками комуністичної ідеології СРСР було серйозним моральним проступком.

У групі космонавтів Каденюк, на той час уже полковник і льотчик-випробувач 1-го класу, поновився незадовго до першого і останнього польоту «Бурана» 15 листопада 1988 року. Через економічні труднощі, які переживав тогочасний СРСР, через два роки програма «Енергія-Буран» була зупинена, й у підмосковному Центрі підготовки космонавтів Каденюк пройшов підготовку як командир транспортного корабля «Союз-ТМ». Однак перспектив полетіти у космос і по програмі «Союз» Каденюк теж особливих не мав й згодом повернувся до України, де в рамках співробітництва американського управління НАСА і Національного космічного агентства України (НКАУ) 13 травня 1994 року було анонсовано участь українського космонавта-дослідника в одній з місій американських шатлів.

У лютому 1996 року 45-річного Леоніда Каденюка і випускника санкт-петербурзької Військово-космічної академії ім. А. Ф. Можайського 26-річного Ярослава Пустового зарахували до групи українських космонавтів, яка з листопада пройшла підготовку до польоту в космічних центрах ім. Л. Джонсона у Х'юстоні, штат Техас, і ім. Дж. Кеннеді, штат Флорида. За її підсумками у травні 1997 року Леонід Каденюк був зарахований основним кандидатом від України на політ в складі екіпажу американського космічного корабля «Колумбія», а Ярослава Пустовий став його дублером.

19 листопада 1997 року о 19-46 за Всесвітнім часом місія «STS-87» — 88-й космічний політ багаторазового транспортного космічного корабля в рамках програми «Спейс Шатл» і 24-й «Колумбії» — взяла старт з мису Канаверал, штат Флорида, під командою американця Кевіна Крегеля. Членами екіпажу також були американці Стівен Ліндсі (пілот), Вінстон Скотт і Калпана Чавла, японець Такао Доі і українець Леонід Каденюк.

Калпана Чавла — перша жінка-астронавт індійського походження. Загинула 1 лютого 2003 року в числі семи членів екіпажу корабля «Колумбія», який здійснював свій 28-й політ

Політ тривав 15 діб 16 годин 34 хвилини 01 секунду, за які «Колумбія» здійснила 252 оберти навколо Землі і, подолавши 10,4 млн кілометрів, о 12-20 5 грудня успішно сіла на злітну смугу Космічного центру ім. Дж. Кеннеді на острові Меррітт, штат Флорида. За цей час, як згодом повідомило НКАУ, «український космонавт-дослідник виконав широкий спектр робіт у рамках спільного українсько-американського експерименту з дослідження впливу мікрогравітації на запліднення, ріст і розвиток вищих рослин» і «у космосі вперше побували тризуб, український прапор та пролунав гімн Незалежної України».

З нагоди успішного завершення польоту 17 грудня 1997 року Леонід Каденюк був нагороджений медаллю NASA «За космічний політ», 19 січня 1998 року отримав звання генерал-майора ВПС України і «за визначний внесок у піднесення міжнародного авторитету національної космічної галузі, особисту мужність і героїзм, виявлені під час проведення українсько-американських наукових досліджень на борту космічного корабля «Коламбія» був нагороджений орденом «За мужність» I ступеня.

21 січня 1998 року Ярослав Пустовий «за бездоганну передпольотну роботу, готовність до здійснення польоту та виконання наукової космічної програми у складі міжнародного екіпажу космічного корабля «Коламбія» був відзначений орденом «За заслуги» III ступеня

3 грудня 1999 року «за заслуги перед Українською державою у розвитку космонавтики, визначний особистий внесок у зміцнення міжнародного співробітництва в космічній сфері [...] першого космонавта незалежної України» було нагороджено відзнакою Герой України з врученням ордена «Золота Зірка».

У наступні роки Леонід Каденюк був позаштатним радником президента Леоніда Кучми з питань авіації і космонавтики, народним депутатом Верховної Ради України ІV скликання, ще тричі, але невдало, востаннє у 2014 році, балотувався у парламент.

31 січня 2018 року Леонід Каденюк помер від серцевого приступу на 67-у році життя. Похований на Байковому кладовищі у Києві.

Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»
Пряма Мова
Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 5 листопада 2019. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 19 листопада

Помер Петро Дорошенко

1698
#ЦейДень

Все про 19 листопада

Події, факти, персоналії

Переломний наступ під Сталінградом

1942

Тисячний гол Пеле

1969