Самогубство членів секти Джима Джонса
18 листопада 1978 року в сільськогосподарській комуні в джунглях на північному заході Гайяни здійснили колективне самогубство члени секти Джима Джонса "Святиня народу". Серед 913 жертв було 276 дітей і люди, котрі або відмовились прийняти смертельну дозу цианіду і були змушені це зробити під загрозою вбивства, або були застрелені. На обкладинці: Колективне самогубство членів секти Джима Джонса. Джонстаун, 18 листопада 1978 року
26535
Читати 5 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Секта «Святиня народу» була заснована в 1950-і роки в Індіанаполісі, штат Індіана, християнським проповідником Джимом Джонсом. Завдяки активним виступам проти расизму вона набула досить великого поширення, особливо серед молодих афро-американців. В 1965 році центр секти перемістився в Каліфорнію і з 1971 року розташувався в Сан-Франциско, де Джонс набув неабиякої популярності, активно включився в політику і перебував у контакті з діячами вищого політичного рівня.

В кінці 1970-х років через виявлені факти фінансових махінацій, фізичної розправи з бажаючими залишити секту і знущаннями над дітьми «Святиня народу» попала в поле зору поліції, і в 1977 році Джонс з декількома сотнями послідовників переїхав до Південної Америки — спочатку в Бразилію, а потім в Гайяну, де поблизу міста Кайтума взяв в оренду півтори тисячі гектарів землі, на якій заснував сільськогосподарську комуну «Джонстаун», щоб «жити як при соціалізм — загальній економічній, расовій і соціальній рівності». Підстави поселення в Гаяні він пояснював тим, що це єдина англомовна країна соціалістичної орієнтації.

У перші місяці після переїзду налагодив звя'зки з місцевим істеблішментом, включаючи прем'єр-міністра Гаяни Форбса Бернема, і домігся дозволу на масову іміграцію в країну близько півтисячі своїх послідовників, для яких були зроблені виключення в митному законодавстві. Він також почав налагоджувати зв'язки з радянським посольством, регулярно висловлюючи симпатії Радянському Союзу, а свою боротьбу за рівні права людей називав «апостольським соціалізмом».

Проте з часом життя в комуні, яка, в основному, існувала за рахунок щомісячних соціальних виплат з державних установ США, для багатьох її членів втратила свою привабливість — виснажлива праця у полі 12 годин на добу шість днів на тиждень, необлаштовані житло та побут і відсутність розваг, на зміну яким прийшов примусовий перегляд радянських пропагандистських короткометражок, фільмів про соціальні проблеми в США і лекцій про соціалістичну революцію, стали викликати невдоволення і в комуні з'явились перші дезертири. До цього додалось і погіршення здоров'я Джима Джонса, для якого місцевий клімат виявився малопридатним, — він став приймати лікарські засоби з групи барбітуратів, часто хворів, періодично проявлялися проблеми з мовленням, з'явилися манії — Джонс став заявляти, що є «реінкарнацією» Ісуса, Будди і Леніна, відкрито проголошуючи себе «оракулом і медіумом для безтілесних істот з іншої галактики».

Щоб унеможливити подальші втечі, територія комуни почала охоронятись озброєними людьми з близького оточення Джонса, а для невдоволених були введені покарання, які передбачали утримування в невеликих ящиках або поміщення в колодязь, а також заборона на побачення з дітьми, які були оголошені осуспільненими. Це, однак не зупиняло втікачів, на підставі скарг яких гаянські власті почали розслідування. Оголосивши це змовою імперіалістів, Джонс почав проводити нічні лекції-молебні, де пропагував ідею «революційного самогубства» або виїзду в іншу країну, для чого розіслав запити про отримання дозволу на еміграцію в СРСР, Албанію, Югославію, Кубу та Північну Корею.

На підставі заяв колишніх членів секти, що повернулись з Гаяни на батьківщину, і в рамках розпочатого ще у США розслідування 17 листопада 1978 року до Джонстауна прибули конгресмен Лео Раян, група слідчих і журналістів, щоб вияснити, чи не утримує Джонс членів комуни силоміць. Перший день їх візиту пройшов нормально, але наступного дня, 18 листопада, коли Раян мав повертатись у США, до нього звернулось декілька комунарів з проханням вивезти їх з Гаяни. Остерігаючись, що розголос приведе до заборони діяльності комуни, Джонс наказав убити усю делегацію — конгресмен Раян спробував сховатись в літаку, але він і чотири його супутника були застрелені; решті американців вдалось врятуватись втечею і добратись до найближчого міста.
Зрозумівши, що здійснено непоправну помилку, Джонс звернувся до своїх послідовників із закликом прийняти «красиву смерть» за ідею, покінчивши життя самогубством. Ті, хто відмовлявся прийняти смертельну дозу цианістого калію добовільно, змушувались до суїциду під страхом вбивства, або були застрелені. Сам Джонс помер від пострілу у висок здійсненого, скоріш за все, власноруч.

Коли надвечір у Джонстаун прибули гаянські війська, викликані сектантами, котрим вдалось сховатись у джунглях (близько 80 чоловік), вони виявили 913 трупів, більшість із котрих лежали один біля одного так, як вони розміщувались в момент останньої проповіді Джонса. Це наймасовіший випадок колективного самогубства у сучасній історії і до терористичної атаки на башти-близнюки в Нью-Йорку — найбільша кількість (909) одночасно загиблих американців.

Месопотамія
ВІД ПЕРШИХ ГРОМАД ДО ПЕРШОЇ ІМПЕРІЇ
Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 жовтня 2013, востаннє оновлено 17 листопада 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 18 листопада

Освячення собору святого Петра

1626
#ЦейДень

Все про 18 листопада

Події, факти, персоналії
headset

Голодомор в Україні

1932

Ліквідація апартеїду в ПАР

1993