Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Будапешт — нова столиця Угорщини
17 листопада 1873 року на спільному засіданні ради муніципалітетів Буди, Обуди і Пешта було проголошено про утворення нового міста Буда-Пешт, яке завдяки бурхливому будівництву і значній міграції населення до Першої Світової війни стало одним із найбільших і найзаможніших міст Європи.
На обкладинці: Вид на Пешт з Буди (справа — перший постійний Ланцюговий міст, відкритий у 1849 році), 1915 рік
12611
Людина і суспільство
Володимир Лук'янюк
На початку першого тисячоліття нашої ери на місці колишньої кельтської фортеці на горі Геллерт був влаштований римський воєнний табір Аквінк, біля якого виникло військове містечко, котре з часом розрослось і після перетворення Паннонії у римську провінцію в 106 році воно стало її столицею. До кінця II століття в ньому проживало до 40 тисяч чоловік з числа римських громадян, а також вихідці з місцевих ілірійських племен. У наступні століття місто кілька разів руйнувалось варварами під час Великого переселення народів і у V віці було завойоване гуннами, за яких отримало назву Буда.
До кінця IX століття місто занепало і в 901 році було завойоване угорцями, котрі під натиском печенігів перейшли Карпати і зайняли землі в басейні Середнього Дунаю. Вождь мадярів Арпад зробив Буду своєю столицею, розмістивши свою резиденцію на острові Чепель, і місто проіснувало до 1242 року, коли було зруйновано монгольською армією Батия. Через п'ять років король Бела IV на Кріпосній горі збудував королівський замок-фортецю, навколо якого виникло велике поселення, котре також отримало назву Буда, а старе городище, населене в основному німецькими колоністами, стало окремим містом і завдяки численним печам для випалювання вапна з часом почало іменуватись Офен Буда (від німецького Ofen — піч) або Обудою, під якою згадується вже в 1290 році за короля Андраша III.
Одночасно відбудовувалось і зруйноване монголами місто Пешт (від слов'янського "піч"), яке було засноване булгарами в 970 році на протилежному, лівому, березі Дунаю на місці колишнього римського поселення, і було завойоване в ході Болгарсько-угорських війн. У 1361 році Буда стала столицею французьких королів Угорщини і бурхливо розвивалась до 1541 року, коли більшу частину країни завоювали османи і столицю було перенесено у місто Пожонь (нині — Братіслава у Словаччині), а Буда стала столицею угорського вілаєту і місцем резиденції турецького паші.
Після завоювання Угорщини в 1686 році військами Габсбургів Пешт став важливим торговим центром Австрії і васального Угорського королівства й до кінця XVII його населення виросло до 600 тисяч чоловік, що вп'ятеро перевищувало населення Буди і Обуди разом взятих. Спроба об'єднати всі три міста була здійснена в 1848 році, проте революція в Угорщині завадила цим планам, незважаючи на відкриття 20 листопада 1849 року першого капітального моста через Дунай, що з'єднав Буду і Пешт.
Лише в 1867 році, коли набула чинності австро-угорська угода про перетворення централізованої імперії Габсбургів у дуалістичну державу, питання про нову столицю Угорського королівства було знову розглянуто, і 17 листопада 1873 року на спільному засіданні ради муніципалітетів Буди, Обуди і Пешта було проголошено про утворення нового міста Буда-Пешт. Завдяки бурхливому будівництву (в основному в Пешті) і значній міграції населення із Задунав'я, Трансільванії і Хорватії до кінця століття угорське населення столиці стало домінуючим, витіснивши німецьке, і в 1910 році склало 84% жителів столиці, а найчисельнішою мешиною стали євреї.
У 1896 році у Будапешті було відкрите друге у світі електрифіковане метро і в Першу Світову війну за достатком і благополуччям місто конкурувало з Віднем та Парижем. Ситуація змінилась після поразки Австро-Угорщини — Будапешт пережив дві революції, піврічний комуністичний режим, два роки білого терору, відновлення монархії і, незважаючи на зближення з Третім рейхом і фашистською Італією та Другу Світову війну, до 1944 року залишався одним із найбезпечнішим міст, в тому числі і для євреїв.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 16 листопада 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

«цей день в історії»
ПОДКАСТИ
Людина і суспільство
Європа
Нова історія

Головні події 17 листопада

#ЦейДень
Все про 17 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 листопада
18 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward