сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Революція айстр
Після зречення Карла IV Габсбурга корони Угорщини 16 листопада 1918 року прем'єр-міністр Міхай Карої проголосив створення Угорської Демократичної республіки і став її тимчасовим президентом. 11 січня 1919 року він був затверджений на цій посаді офіційно і через два місяці втратив свій пост в результаті проголошення соціал-демократами і комуністами Угорської Радянської республіки.
На обкладинці: Міхай Карої проголошує створення Угорської Демократичної республіки. Будапешт, 16 листопада 1918 року
6914
Політика
Володимир Лук'янюк
В останні роки Першої Світової війни в Австро-Угорщині і за її межами активно обговорювалась модель майбутнього устрою країни. Зокрема в Угорському королівстві набула популярність ідея «Дунайської федерації», прихильники якої вважали, що федералізація Угорщини за швейцарським зразком буде оптимальним варіантом для облаштування державності в Центральній Європі через неможливість проведення точних державних кордонів в областях із змішаним етнічним складом населення.
Імператор Австро-Угорщини Карл I, король Богемії Карл III, король Угорщини Карл IV Габсбург (1887-1922), 1915 рік
Імператор Австро-Угорщини Карл I, король Богемії Карл III, король Угорщини Карл IV Габсбург (1887-1922), 1915 рік
17 жовтня 1918 року, на наступний день після публікації імператором Карлом I маніфесту про перетворення Австро-Угорщини на федерацію, згідно з яким у всіх національних районах були створені національні ради, парламент Угорщини розірвав особисту унію з Австрією, проголошену в 1867 році, і 27 жовтня регентом Угорщини став австрійський фельдмаршал Йосип Август з угорської гілки Габсбургів. Два дні по тому він відправив у відставку ліберальний уряд Шандора Векерле, призначивши прем'єр-міністром Яноша Хадіка, який протримався на своїй посаді три дні і був усунутий після виступу в парламенті лідера радикальної Партії незалежності графа Міхая Карої, котрий закликав робітників і солдат до повстання для «захисту угорських завоювань від анархії».
Угорські солдати з айстрами під час революційних подій листопада 1918 року
Угорські солдати з айстрами під час революційних подій листопада 1918 року
Зранку 31 жовтня 1918 року в центрі Будапешта біля королівського палацу став збиратись величезний натовп озброєних людей із айстрами у петлицях, що змусило Йосипа Августа і Яноша Хадіка терміново виїхати з міста і наступного дня імператор Карл I призначив Карої главою уряду. Проте, сформований ним коаліційний кабінет вже був не в змозі зупинити розпад Угорщини: ще 28 жовтня першою на території Австро-Угорщини незалежність проголосила Чехо-Словаччина, наступного дня - Хорватія, і після того як 3 листопада в Падуї Австро-Угорщина підписала принизливі умови перемир'я з країнами Антанти, угорський парламент в надії зберегти цілісність Угорського королівства позбавив цісаря Карла І угорського престолу.
13 листопада 1918 року імператор Карл I зрікся престолу Угорщини, підкреслюючи, що це не є зреченням від престолу Австро-Угорщини, і 16 листопада Міхай Карої від імені паламентської фракції Партії незалежності, соціал-демократів та Радикальної партії проголосив створення Угорської Демократичної республіки і став її тимчасовим президентом. 11 січня 1919 року він був затверджений на цій посаді офіційно і склав з себе повноваження прем'єр-міністра.
Перший Президент Угорщини (1918-1919) Міхай Карої (1875-1955), 1919 рік
Перший Президент Угорщини (1918-1919) Міхай Карої (1875-1955), 1919 рік
Спроби нового уряду домогтись від країн Антанти більш м'яких умов мирного договору зазнали фіаско, а невдала фінансова політика привела до глибокої економічної кризи та інфляції і 21 березня 1919 року Карої відправив уряд Денеша Берінкеї у відставку. Він доручив формування нового уряду соціал-демократам, котрі пішли на змову з комуністами, створили об'єднану Соціалістичну партію і того ж дня проголосили Угорську Радянську республіку на чолі з комуністом Бела Куном, ліквідувавши пост президента.
Після падіння комуністів у серпні того ж року Угорщина пережила румунську окупацію, два роки білого терору і в серпні 1921 року Карл Габсбург за підтримки Франції здійснив спробу повернути престол Угорщини, проте глава угорської армії адмірал Міклош Хорті, який у 1920 році проголосив відновлення монархії, а себе - регнтом Угорського королівства, через загрозу війни з Чехословаччиною і Югославією, відмовив колишньому імператору. Друга спроба Карла IV, здійснена в жовтні того ж року на чолі власної армії, також зазнала невдачі - 19 листопада він був заарештований, переданий військам Антанти, за рішенням якої був висланий на острів Мадейра, де помер 1 квітня 1922 року у віці 35 років.
Міхай Карої після своєї відставки виїхав спочатку до Франції, потім - до Великобританії і повернувся на батьківщину вже після Другої Світової війни - у 1947 році він став послом Угорщини у Франції, Бельгії та Люксембурзі і залишив цей пост через два роки в знак протесту проти комуністичних репресій, які почались у країні. Він помер у Франції і був перепохований в 1962 році на батьківщині, де сьогодні має репутацію політика, з вини якого Угорщина втратила дві третини своєї території.
16 листопада 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

50 дивних олімпійських видів спорту
Інфографіка
50 дивних олімпійських видів спорту
Політика
Європа
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 16 листопада

#ЦейДень
Все про 16 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left15 листопада
17 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward