сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Славна революція
На запрошення англійської знаті та духовенства 15 листопада 1688 року війська правителя Нідерландів Вільгельма III Оранського висадились на узбережжя Англії з метою усунення від влади короля Якова II Стюарта. Не зустрівши жодного опору з боку королівських військ, Вільгельм увійшов у Лондон і разом з дочкою Якова Марією невдовзі став новим протестантським королем Англії.
На обкладинці: Яків II Стюарт
5587
Особистості
Володимир Лук'янюк
У 1685 році після смерті англійського короля Карла II Стюарта на трон Англії, Шотландії і Ірландії вступив його молодший брат Яків II, запеклий католик, який вже через кілька місяців після коронації почав проводити політику, що викликала крайнє незадоволення протестантського більшості. У листопаді 1685 року він розпустив парламент, а через два роки випустив «Декларацію про релігійну терпимість», сприятливу для католиків. На всі ключові пости в країні король призначав католиків, а всі прояви найменшого невдоволення або непослух негайно каралися зміщенням зі своїх посад і арештом.
Політика «релігійної терпимості» стосовно католиків викликала різкий протест англіканських єпископів, а також громадськості, обуреної вигнанням протестантів з сусідньої Франції після скасування Нантського едикту (1685). Деякий час противники Якова сподівалися на смерть літнього короля, після чого трон Англії зайняла б його дочка-протестантка Марія, дружина правителя Нідерландів Вільгельма Оранського. Однак в 1688 році у 55-річного Якова II несподівано народився син, і ця подія стала поштовхом до перевороту - через появу спадкоємця престолу виникла загроза воцаріння католицької династії в протестантській (англіканській) країні. Антиякобистські сили і віґів і торі створили таємну опозицію, яку підтримала значна частина офіцерів на чолі з командуючим армією Джоном Черчіллем.
У червні 1688 року опозиція надіслала лист до найавторитетнішого протестанта Європи правителя Нідерландів Вільгельма Оранського, який був стурбований потенційним союзом католицької Франції та Англії, а також значними успіхами Якова II в укріпленні армії та флоту.
Вільгельм III Оранський
Вільгельм III Оранський
15 листопада 1688 року, скориставшись тим, що у вересні король Франції Людовик XIV розпочав війну зі Священною Римською імперією за Пфальцське курфюрство, Вільгельм з 45-тисячним військом висадився у Девонширі. Не зустрівши жодного опору з боку королівських військ, які фактично дезертирували і кинули короля на призволяще, Вільгельм увійшов у Лондон. 11 листопада Яків II був заарештований при спробі втекти до Франції, однак, з волі Оранського був відпущений і знайшов захист Людовика XIV.
13 лютого 1689 року парламент проголосив Вільгельма III і Марію II співправителями Англії при умові прийняття ними "Білля про права", який був затверджений королем восени того ж року і закріпив верховенство парламенту над королівською владою. У 1701 році, перед своєю смертю, Вільгельм III видав "Акт про престолонаслідування", за яким спадкоємці Якова не могли стати англійськими королями (а з 1707 року - і британськими) через католицького віросповідання своєї родини, а престол переходив до представників Ганноверського династії. Цього ж року в палаці Сен-Жермен-ан-Ле помер і Яків II, останній католик на англійському престолі, який до кінця свого життя планував підняти в Ірландії та Шотландії повстання проти Вільгельма III.
18 травня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Енн Епплбаум «Червоний голод. Війна Сталіна з Україною»
Пряма Мова
Енн Епплбаум «Червоний голод. Війна Сталіна з Україною»
Особистості
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 15 листопада

#ЦейДень
Все про 15 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left14 листопада
16 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward