сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Розпад Австро-Угорської імперії
13 листопада 1918 року імператор Австро-Угорщини Карл I зрікся престолу Угорщини і заявив про «відсторонення від управління державою», підкреслюючи, що це не є зреченням від престолу Австро-Угорщини. Тим не менш, враховуючи його зречення від престолу Австрії два дні перед тим і проголошення незалежності Чехословаччини, Польщі і Австрії, це означало фактичне припинення існування Австро-Угорської імперії.
На обкладинці: Карл I, останній імператор з династії Габсбургів, бл. 1915 року
14789
Політика
Володимир Лук'янюк
В 1867 році Австрійська імперія була перетворена у дуалістичну державу під назвою Австро-Угорська імперія , цілісність якої забезпечував австрійський імператор, одночасно носячи титул короля Угорщини. До складу Угорського королівства (Транслейтанії) увійшли крім Угорщини території Трансільванії, Хорватії і Славонії, Воєводини, Карпатської Русі і місто Рієка; вся інша територія імперії утворила австрійську частину монархії (Цислейтанії): Верхня і Нижня Австрія, Штирія, Карінтія, Тіроль, Зальцбург, Форарльберг, Крайна, Горіца і Градішка, Трієст, Істрія, Далмація, Богемія, Моравія, Сілезія, Галичина і Буковина.
Створена з метою збереження німецького домінування, Австро-Угорська імперія так і не змогла вирішити питання сепаратизму на окраїнах держави, які посилилися під час Першої Світової війни. По смерті Франца Йосифа в 1916 році імператором став Карл I, який прийняв країну у вкрай тяжкому військовому та внутрішньополітичному становищі, яке ще більше ускладнилося через два роки, коли східний фронт впритул наблизився до кордонів імперії.
Через посилення сепаратиських настроїв в національних окраїнах, 16 жовтня 1918 року Карл І в надії зберегти державність оприлюднив маніфест, згідно з яким Австро-Угорщина проголошувалася федеративною державою, а її народи отримували право на державність. Наступного ж дня парламент Угорщини розірвав особисту унію з Австрією, а 28 жовтня на території імперії незалежність проголосила перша держава - Чехословацька республіка. Наступного дня в Загребі народне віче проголосило вихід Хорватії зі складу Угорщини, а 31 жовтня на заклик прем'єр-міністра Австро-Угорщини графа Міхая Карої в Будапешті почалась Революція айстр - озброєні робітники і солдати зайняли центр міста, змусивши регента Йосифа Августа Габсбурга і колишнього прем'єра Яноша Хадіка виїхати з Угорщини.
Після того як 3 листопада в Падуї Австро-Угорщина підписала принизливі умови перемир'я з країнами Антанти, угорський парламент в надії зберегти цілісність Угорського королівства позбавив цісаря Карла І угорського престолу, а 11 листопада він сам зрікся престолу Австрії; цього ж дня у Варшаві була проголошена незалежна Польська республіка, 12 листопада у Відні - Республіка Німецька, а 13 листопада у Львові - Західно-Українська Народна Республіка.
13 листопада 1918 року імператор Карл I зрікся престолу Угорщини і заявив про «відсторонення від управління державою», підкреслюючи, що це не є зреченням від престолу Австро-Угорщини і «він готовий вернутися для допомоги своєму народу подолати революційне сум'яття».
16 листопада 1918 року, через два дні після ліквідації мадярським парламентом монархії, уряд Міхая Карої проголосив Угорську Демократичну Республіку, а 1 грудня спадкоємець сербського престолу Александр I Карагеоргієвич на території Хорватії, Славонії і Воєводини, Крайни, частина Штирії, Боснії і Герцеговиня і більшої частини Далмації - створення Королівства сербів, хорватів і словенців.
Після двох невдалих спроб повернути угорський престол у 1921 році Карл І був інтернований Антантою на португальський острів Мадейра, де й помер 1 квітня 1922 року у віці 35 років. Він став останнім з правлячих монархів династії Габсбургів.
30 жовтня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Беніто Муссоліні серед сквардистів
Фотоархів
Беніто Муссоліні серед сквардистів
Політика
Європа
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 13 листопада

#ЦейДень
Все про 13 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left12 листопада
14 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward