Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Найбільша природна
катастрофа ХХ століття
13 листопада 1970 року в результаті дії надзвичайно потужного циклону Бхола, котрий рухався зі швидкістю до 160 км/год і викликав гігантські океанські хвилі та тривалі дощі, що привели до повені в дельті Гангу, на південному узбережжі Східного Пакистану (нині — Бангладеш) загинуло майже півмільйона людей. Це найбільша природна катастрофа 20-го століття, спричинена циклоном.
19381
Катастрофи
Бангладеш розташована між Індією та Бірмою на півночі Бенгальської затоки, теплі води котрої стають причиною регулярного виникнення тропічних циклонів, а завдяки потужним потокам рік Ганг і Брахмапутра на півдні Бангладеш сформувалась найбільша у світі річна дельта, гігантські розміри якої привели до того, що третина густо заселеної країни знаходиться на 7 метрів нижче рівня моря.
Берегова океанічна лінія суходолу служить природним бар'єром для проникнення вод океану вглиб території країни, але в листопаді 1970 року над Бенгальською затокою утворився циклон надзвичайної потужності, котрий привів до виникнення океанічних хвиль, висотою до 8 метрів, що з 12 листопада почали заливати материкову частину Бангладеш. Найбільшої потужності вони набули 13 листопада і затопили прибережні острови, значну частину материкової території, повністю зруйнувавши будівлі, транспорті магістралі, місцеву інфраструктуру, що привело до загибелі майже 500 тисяч осіб. За деякими оцінками кількість жертв може становити близько мільйона людей (у найбільш постраджалих населених пунктах загинуло понад 45% населення). Більшість загиблих становили діти до 10 років і літні люди.
Неспроможність місцевих властей швидко і ефективно надати допомогу постраждалим від природної катастрофи і вирішити питання їх безпеки привели до політичного конфлікту між Східним Пакистаном і центральним урядом, громадянської війни, Третьої індо-пакистанської війни і проголошення в 1971 році незалежності Бангладеш.
В ході війни за незалежність, яка тривала дев'ять місяців, загинуло, за різними оцінками, від трьохсот тисяч до трьох мільйонів людей. Це був чи не перший випадок в історії коли природний катаклізм спровокував громадянську війну, зовнішню інтервенцію і розпад однієї країни на дві незалежні держави.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Катастрофи
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 13 листопада

#ЦейДень
Все про 13 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left12 листопада
14 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward