сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Батуринська різанина
Дізнавшись про перехід Івана Мазепи на бік шведів, російський цар Петро I віддав наказ захопити гетьманську столицю, яка 12 листопада 1708 року була взята штурмом, зруйнована, а більшість захоплених полонених і мешканців міста незалежно від статі і віку - страчена.
На обкладинці: Реконструйована Батуринська фортеця
20887
Війни
Володимир Лук'янюк
Іван Мазепа став гетьманом Лівобережної України у 1687 році за протекцією Василя Голіцина, фаворита російської царівни Софії, в результаті Коломацького перевороту, коли влади був позбавлений Іван Самойлович. Завдяки дипломатичному хисту Мазепі вдалось налагодити стосунки і зі спадкоємцем Софії, царем Петром I, за наказом якого навесні 1704 року виступив проти Польщі, оволодів Київщиною і Волинню.
Наступного року Станіслав Лещинський, котрий став польським королем при підтримці шведів, запропонував Мазепі вступити до шведської коаліції. Ці переговори велися в таємниці до 1708 року - Мазепа волів дочекатися вирішальної сутички у Північній війні, котру в 1700 році Петро I почав проти шведського короля Карла XII. Після перемоги під Могилевом в липні 1708 році шведські війська переправились через Дніпро і, відмовившись від штурму Смоленська й подальшого наступу на Москву, через значне відставання ар'єргарду і артилерії, вирушили на південь, де розраховував на обіцяну Лещинським допомогу.
В жовтні 1708 року Іван Мазепа відмовився надіслати війська на допомогу Петру, який планував дати бій авангарду шведських підрозділів, що рухалиcь з-під Риги на з'єднання з основними силами Карла XII. Розбивши шведів під Лісною (нині - Білорусь), і дізнавшись, що 28 жовтня Мазепа на чолі тисячного війська прибув у ставку шведського короля, Петро I віддав наказ генералу Олександру Меншикову захопити гетьманську столицю.
Олександр Меншиков
Олександр Меншиков
Близько 20 тисяч драгунів і 5 тисяч піхоти Меншикова підійшли до Батурина 10 листопада, проте, зіткнувшись із добре укріпленою фортецею, не стали її штурмувати, натомість почали переговори, щоб схилити захисників міста до здачі. Один з них, прилуцький полковник Іван Ніс, відіслав до Меншикова сотника Остапа Соломаху, який показав росіянам таємний хід у батуринську фортецю. У ніч на 12 листопада (2 листопада за старим стилем) 1708 року, імітуючи штурм одним загоном, російські війська з тилу зайшли на територію міста і за дві години захопили його.
Пам'ятний знак жертвам Батуринської трагедії
Пам'ятний знак жертвам Батуринської трагедії
Під час штурму Батурина загинуло близько 3 тисяч росіян і 6 тисяч захисників міста. Частина сердюків врятувалась втечею, взяті в полон міщани і козаки - страчені, як і міські жителі, котрі намагались сховатись у храмах, взятих штурмом. Загалом у Батурині загнуло до 7 тияч міщан, включаючи жінок, дітей і літніх людей. Взятий в полон керівник оборони Батурина полковник Дмитро Чечель був колесований у Глухові, в Конотопі був колесований померлий від ран його заступник німець Фрідріх Кенігсек, декого із взятих в полон козаків та сердюків калічили і четвертувалии, після чого прив'язані до дощок трупи пускали Сеймом, щоб сповістити про взяття Батурина.
Археологічні розкопки, проведені в Батурині в 1996 - 2006 роках, дозволили виявити 138 поховань початку XVIII століття, в яких були знайдені скелети жінок і дітей, похованих без положення в труну і видимих ознак здійснення християнського обряду. Їх було перепоховано 14 листопада 2008 в знову побудованій Замковій церкві Воскресіння Господнього, яку за наказом Меншикова спалили російські війська після взяття міста.
Після того як гетьмана Мазепу підтримало запорозьке козацтво під проводом кошового отамана Костя Гордієнка, в квітні-травні 1709 року Петро I спорядив каральну операцію, яка знищила козацькі залоги на Дніпрі і Чортомлинську Січ та потопила річковий козацький флот. Після поразки шведів у липні 1709 року в Полтавській битві, план Мазепи на становлення України як самостійної держави зазнав повного краху і він врятувався втечею до Молдавії, де й помер 8 вересня 1709 року, не взмозі пережити поразку.
25 жовтня 2014 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Володимира Леніна
Правила життя
Правила життя Володимира Леніна
Війни
Європа
Україна
Нова історія

Головні події 12 листопада

#ЦейДень
Все про 12 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left11 листопада
13 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward