сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Комп'єнське перемир'я
11 листопада 1918 року о 5-10 ранку в залізничному вагоні маршала Франції Фердинанда Фоша в Комп'єнському лісі німецька делегація, очолювана депутатом рейхстагу Маттіасом Ерцбергером, підписала перемир'я з Антантою. Висунуті переможцями умови мали ультимативний характер і були безумовно прийняті Німеччиною. Через шість годин угода набула чинності - об 11-й годині 11-го дня 11-го місяця 1918 року закінчилась Перша Світова війна.
На обкладинці: Маршал Фердинанд Фош, 1921 рік
20223
Політика
28 вересня 1918 року німецьке командування повідомило кайзера Вільгельма II про безнайдійність положення німецької армії - Балканський фронт був прорваний силами Антанти, а 27 вересня союзники розпочали наступ на Західному. Наступного дня капітулював союзник Німеччини Болгарія, а 30 жовтня проголосила незалежність Угорщина і Австро-Угорська імперія, ще один союзник Німеччини, почав розвалюватись - в той же день була створена Чехословаччина, незалежність якої одразу визнали США і країни Антанти. Цього ж таки 30 жовтня вийшов з війни останній союзник Німеччини - Османська імперія.
Маршал Фош - другий справа у першому ряду
Маршал Фош - другий справа у першому ряду
Загроза перенесення військових дій на територію Німеччини ставала цілком реальною і Німеччина звернулась до США про початок мирних переговорів. Ситуація ускладнювалась внутрішньополітичною обстановкою в Німеччині - 9 листопада в країні почалась революція і рейхсканцлер Макс Баденський самовільно оголосив про зречення імператора Вільгельма II від престолів Пруссії і всієї імперії, а о 13-й - про власну відставку і призначення лідера соціал-демократів Фрідріха Еберта новим канцлером. Цього ж дня Філіпп Шейдеманн, один з керівників Соціал-демократичної партії, оголосив про створення Німецької республіки.
Військові і політичні вимоги Антанти, викладені у 34-х статтях, були направлені на те, щоб не дати можливості Німеччині почати нову війну. Крім всього іншого, Німеччина повинна була передати переможцям велику кількість військового спорядження і боєприпасів, звільнити територію по лівому берегу Рейна, а на його правому березі планувалось створити демілітаризовану зону; велика кількість німецьких військових опинилась в полоні - в той час як на території Німеччини не було військ Антанти, німецькі війська знаходились у Франції, Бельгії, Східній Європі. За умовами перемир'я Німеччина мала денонсувати Брест-Литовський мирний договір з більшовицькою Росією, а її війська мали бути замінені на війська Антанти. Однак, це вдалось зробити лише в Одесі і Севастополі, а більшу частину України зайняла Червона Армія.
На світанку 11 листопада 1918 року у Комп'єнському лісі, в штабному вагоні командуючого військами Антанти французького маршала Фоша німецька делегація на чолі зі статс-секретарем закордонних справ Ерцбергером підписала перемир'я, запропоноване союзним командуванням. При цьому не був присутнім жоден німецький офіцер, оскільки генералітет і рейхсканцлер не хотіли брати на себе відповідальність за поразку, що дало згодом можливість реакційним колам Німеччини звинуватити в тяжких умовах перемир'я політичні сили, що брали участь в Листопадовій революції.
У Франції Комп'єнське перемир'я сприймалося як торжество історичної справедливості і як вияв військової могутності та провідної ролі у світі країни, яка на своїх плечах винесла основний тягар війни. Однак, із-за жорстких умов перемир'я і остаточного мирного - Версальського - договору 1919 року Перша Світова війна, котра мала б стати "війною, що припинить всі війни", привела до економічної кризи та дестабілізації ситуації в усій Європі і Німеччині зокрема, фактично спровокувавши політичні процеси, що привели через 20 років до початку Другої Світової війни.
В Німеччині Комп'єнське перемир'я було сприйняте як національне приниження, і німці помстилися за нього під час Другої світової війни демонстративно змусивши підписати переможених французів Комп'єнське перемир'я 1940 року в тому ж «вагоні Фоша».
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Експедиція Пірі на Північному полюсі
Фотоархів
Експедиція Пірі на Північному полюсі
Політика
Перша Світова війна
Європа
Нова історія

Головні події 11 листопада

#ЦейДень
Все про 11 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left10 листопада
12 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward