Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Помер Мустафа Кемаль Ататюрк
10 листопада 1938 році у Стамбулі на 57-у році життя помер засновник і перший президент Турецької республіки Мустафа Кемаль Ататюрк. Наступного дня новим президентом Туреччини парламент обрав прем'єр-міністра Ісмета Іненю, за час правління якого сформувався культ особистості Ататюрка, а висунута ним ідеологія турецького націоналізму стала офіційною ідеологією країни.
На обкладинці: Маршал Мустафа Кемаль, 29 жовтня 1923 року
9198
Особистості
Володимир Лук'янюк
Мустафа Алі Різа Оглу народився на початку 1881 року в Салоніках (нині — Греція) в родині дрібного торгівця. По закінченні у 1893 році місцевої військової школи, де отримав друге ім'я Кемаль, він навчався у військовому училищі в Монастирі (нині — Бітола, Македонія), після чого завершив освіту в Османській військовій академії в Константинополі (нині — Стамбул, Тупеччина). Після закінчення у 1905 році Османської військової колегії в чині капітана він був направлений у Дамаск, де невдовзі приєлнався до таємної антимонархічної спілки офіцерів "Батьківщина і свобода", а після переведення через два роки до Монастира — до підпільної партії "Комітет єднання і прогресу" аналогічного спрямування.
Молодотурецька революція, що почалась у 1908 році зі збройних виступів у Салоніках, привела до ослаблення влади султана Абдул-Хаміда II і запровадження в Османській імперії парламентаризму. Лідери "молодотурків" підтримали Німеччину та Австро-Угорщину в Першій Світовій війні, яка завершилась для Османської імперії капітуляцією. Для протидії широкомасштабній інтервенції країн Антанти, Греції та новоствореної Демократичної республіки Вірменія, у 1919 році генерал Мустафа Кемаль-паша створив штаб з координації дій армійських частин і націоналістичних груп, що відмовились підпорядковуватись рішенням султанського уряду. Наступного року за його ініціативою в Агорі (нині — Анкара) були скликані Великі національні збори, які сумістили законодавчу, виконавчу і судову владу в Туреччині, яким вдалось мобілізувати війська і здобути перемогу у війні за незалежність.
Генерал Мустафа Кемаль, 1918 рік
Генерал Мустафа Кемаль, 1918 рік
29 жовтня 1923 року Великі національні збори в Ангорі (нині — Анкара) проголосили Туреччину республікою і обрали Мустафу Кемаля її першим президентом. У подальшому на цей пост він обирався щочотири роки і провів ряд важливих реформ, направлених на модернізацію і європеїзацію країни — 3 березня 1924 року були ліквідовані халіфат і шаріатське судочинство, 20 квітня — прийнята нова конституція, в 1926 році — новий цивільний кодекс, що серед іншого реформував земельне право, надавав жінкам рівні з чоловіками права, в 1928-у іслам перестав бути державною релігією і був латинізований турецький алфавіт, в 1931 році були введені міжнародні системи часу, календаря і мір, в 1934-у — запроваджені прізвища і ліквідовані релігійні, військові та станові приставки до імен.
У 1934 році турецький парламент надав Мустафі Кемалю прізвище Ататюрк ("Батько тюрків"), чим відзначив його виключну роль у будівництві Турецької республіки і твореннітурецької нації. Формально він був одружений лише один раз у 1923-25 роках, не мав власних дітей, однак мав вісьмох прийомних — одного сина і сімох дочок, серед яких була і перша турецька жінка-пілот Сабіха Гекчен.
Напруженй ритм життя, зловживання алкоголем і палінням привели до погіршення здоровя Ататюрка, якому в 1937 році був діагностований цироз печінки, від якого він помер у віці 57 років 10 листопада 1938 рок у колишньому палаці османських султанів Долмабахче в Стамбулі. Його тіло було перевезене в Анкару, де попри агностичний світогляд Мустафи Кемаля була проведена релігійна похоронна служба в мечеті, і після бальзамування та офіційної церемонії прощання 21 листопада було поховане у мармуровоу саркофазі на території Музею етнографії. 10 листопада 1953 року останки Мустафи Кемаля Ататюрка були урочисто перепоховані у спеціально збудованому мавзолеї на пагорбі Антикабір.
Спадкоємцем Ататюрка став прем'єр-міністр Турецької республіки Ісмет Іненю, обраний парламентом на посаду президента 11 листопада 1938 року. За майже 20 років його правління склався культ особистості Ататюрка, а висунута ним ідеологія турецького націоналізму, відома як кемалізм і закріплена в конституції, до сьогодні вважається офіційною ідеологією країни.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 09 листопада 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Наполеона Бонапарта
Правила життя
Правила життя Наполеона Бонапарта
Особистості
Європа
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 10 листопада

#ЦейДень
Все про 10 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left9 листопада
11 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward