Помер Мустафа Кемаль Ататюрк
10 листопада 1938 році у Стамбулі на 57-у році життя помер засновник і перший президент Турецької республіки Мустафа Кемаль Ататюрк. Наступного дня новим президентом Туреччини парламент обрав прем'єр-міністра Ісмета Іненю, за час правління якого сформувався культ особистості Ататюрка, а висунута ним ідеологія турецького націоналізму стала офіційною ідеологією країни. На обкладинці: Маршал Мустафа Кемаль, 29 жовтня 1923 року
21479
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Мустафа Алі Різа Оглу народився на початку 1881 року в Салоніках (нині — Греція) в родині дрібного торгівця. По закінченні у 1893 році місцевої військової школи, де отримав друге ім'я Кемаль, він навчався у військовому училищі в Монастирі (нині — Бітола, Македонія), після чого завершив освіту в Османській військовій академії в Константинополі (нині — Стамбул, Тупеччина). Після закінчення у 1905 році Османської військової колегії в чині капітана він був направлений у Дамаск, де невдовзі приєлнався до таємної антимонархічної спілки офіцерів "Батьківщина і свобода", а після переведення через два роки до Монастира — до підпільної партії "Комітет єднання і прогресу" аналогічного спрямування.

Молодотурецька революція, що почалась у 1908 році зі збройних виступів у Салоніках, привела до ослаблення влади султана Абдул-Хаміда II і запровадження в Османській імперії парламентаризму. Лідери "молодотурків" підтримали Німеччину та Австро-Угорщину в Першій Світовій війні, яка завершилась для Османської імперії капітуляцією. Для протидії широкомасштабній інтервенції країн Антанти, Греції та новоствореної Демократичної республіки Вірменія, у 1919 році генерал Мустафа Кемаль-паша створив штаб з координації дій армійських частин і націоналістичних груп, що відмовились підпорядковуватись рішенням султанського уряду. Наступного року за його ініціативою в Агорі (нині — Анкара) були скликані Великі національні збори, які сумістили законодавчу, виконавчу і судову владу в Туреччині, яким вдалось мобілізувати війська і здобути перемогу у війні за незалежність.

29 жовтня 1923 року Великі національні збори в Ангорі (нині — Анкара) проголосили Туреччину республікою і обрали Мустафу Кемаля її першим президентом. У подальшому на цей пост він обирався щочотири роки і провів ряд важливих реформ, направлених на модернізацію і європеїзацію країни — 3 березня 1924 року були ліквідовані халіфат і шаріатське судочинство, 20 квітня — прийнята нова конституція, в 1926 році — новий цивільний кодекс, що серед іншого реформував земельне право, надавав жінкам рівні з чоловіками права, в 1928-у іслам перестав бути державною релігією і був латинізований турецький алфавіт, в 1931 році були введені міжнародні системи часу, календаря і мір, в 1934-у — запроваджені прізвища і ліквідовані релігійні, військові та станові приставки до імен.

У 1934 році турецький парламент надав Мустафі Кемалю прізвище Ататюрк ("Батько тюрків"), чим відзначив його виключну роль у будівництві Турецької республіки і твореннітурецької нації. Формально він був одружений лише один раз у 1923-25 роках, не мав власних дітей, однак мав вісьмох прийомних — одного сина і сімох дочок, серед яких була і перша турецька жінка-пілот Сабіха Гекчен.

Напруженй ритм життя, зловживання алкоголем і палінням привели до погіршення здоровя Ататюрка, якому в 1937 році був діагностований цироз печінки, від якого він помер у віці 57 років 10 листопада 1938 рок у колишньому палаці османських султанів Долмабахче в Стамбулі. Його тіло було перевезене в Анкару, де попри агностичний світогляд Мустафи Кемаля була проведена релігійна похоронна служба в мечеті, і після бальзамування та офіційної церемонії прощання 21 листопада було поховане у мармуровоу саркофазі на території Музею етнографії. 10 листопада 1953 року останки Мустафи Кемаля Ататюрка були урочисто перепоховані у спеціально збудованому мавзолеї на пагорбі Антикабір.

Спадкоємцем Ататюрка став прем'єр-міністр Турецької республіки Ісмет Іненю, обраний парламентом на посаду президента 11 листопада 1938 року. За майже 20 років його правління склався культ особистості Ататюрка, а висунута ним ідеологія турецького націоналізму, відома як кемалізм і закріплена в конституції, до сьогодні вважається офіційною ідеологією країни.

Друк 5
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 9 листопада 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 10 листопада

Битва під Варною

1444
#ЦейДень

Все про 10 листопада

Події, факти, персоналії

Смерть Леоніда Брежнєва

1982

Кінець «Білого братства»

1993