Пивний путч
9 листопада 1923 року поразкою закінчилась спроба державного перевороту, організованого ветеранською організацією Кампфбунд і Націонал-соціалістичною партією для повалення соціал-демократичного уряду Німеччини. На обкладинці: Альфред Розенберг (зліва) і Адольф Гітлер у день Пивного путчу
27087
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після свого проголошення в серпні 1919 року на Веймарську республіку важким тягарем лягли виплати репарацій країнам-переможницям у Першій Світовій війні, що викликало економічну кризу, гіперінфляцію і зубожіння населення. Це активізувало діяльність лівих і правих екстремістів, особливо в Баварії, де після розгрому в 1919-у Мюнхенської радянської республіки великий вплив мали консервативні і націоналістичні сили.

В 1923 році із-за нездатності Німеччини виплачувати репарації ні в грошовій, ні в натуральній формі, франко-бельгійські війська окупували Рурську область, що викликало у Веймарській республіці хвилю народного гніву. За цих умов Націонал-соціалістична партія на чолі з Адольфом Гітлером вступила в союз з правими консерваторами в уряді Баварії для виступу проти німецького уряду соціал-демократів.
Густав фон Кар
Густав фон Кар

Ввечері 8 листопада, скориставшись тим, що в Мюнхені в приміщенні пивного бару «Бюргербройкеллер» зібралось близько трьох тисяч людей, включаючи керівництво Баварії і місцеву бізнеселіту, щоб почути виступ лідера баварських правих генерального комісара Баварії Густава фон Кара, 600 членів СА (воєнізованого формування Націонал-соціалістичної партії) оточили заклад, встановили навпроти його входу кулемет, а лідер НСДАП Адольф Гітлер, увійшовши в зал, заскочив на стіл, пострілом в стелю зупинив виступаючого і проголосив: «Національна революція почалась! Баварський уряд і уряд рейху позбавлені влади».

Будучи під враженням "Походу на Рим" Муссоліні, Гітлер проголосив підготовку походу на Берлін для усунення від влади президента Фрідріха Еберта, в чому його підтримали герой Першої Світової війни Еріх Людендорф, командувач збройними силами Баварії генерал Отто фон Лосс і начальник баварської поліції полковник Ганс фон Зайссер. Гітлер тут же проголосив фон Кара регентом Баварії, Людендорфа — головнокомандувачем німецькою армією, а самого себе — імперським канцлером.

Пізно ввечері залишивши пивну, фон Кар видав прокламацію, в якій відмовлявся від усіх заяв, зроблених «під дулами пістолетів», і оголошував про розпуск НСДАП і штурмових загонів. Незважаючи на це, наступного, 9 листопада 1923 року, дня нацисти під знаменами зі свастикою і військовими штандартами тритисячною колоною, яку очолював Гітлер, Людендорф і Герінг попрямували до центру Мюнхена. Біля міністерства оборони, шлях їм перегородили посилені наряди поліції, чисельністю сто чоловік. Після нетривалих перемови почалась перестрілка, в якій загинуло 16 нацистів і троє поліцейських. По її завершенні Гітлер і Людендорф були заарештовані, а через дві години здався керівник штурмовиків СА Ернст Рьом.

Протягом декількох днів після придушення путчу були заарештовані всі його лідери (крім Герінга і Гесса, які втекли до Австрії). Учасники ходи, в тому числі і Гітлер, отримали тюремні терміни різної тривалості, але досить поблажливі — путчистів, в тому числі і Гітлера, засудили лише до 5 років позбавлення волі, а Людендорфа повністю виправдали. Лише через дев'ять місяців ув'язнення, 20 грудня 1924 року Гітлер був звільнений по амністії, встигнувши почати написання свої програмної книги «Моя боротьба». Після його приходу до влади у Мюнхені був збудований пантеон памяті загиблих під час Пивного путчу нацистів, який був повністю зруйнований в 1947 році, а на його місці була встановлена меморіальна дошка на честь поліцейських, загиблих під час путчу.

В 1934 році Густав фон Кар за його роль у придушенні «Пивного путчу» був убитий нацистами під час погрому, відомого як «Ніч довгих ножів».


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 12 травня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 9 листопада

Переворот 18 брюмера

1799
#ЦейДень

Все про 9 листопада

Події, факти, персоналії

Листопадова революція у Німеччині

1918

Українська Гельсінська група

1976

Вступ України до Ради Європи

1995