сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Замах на Михайла Горбачова
7 листопада 1990 року в Москві під час святкування річниці Жовтневої революції здійснено замах на Президента СРСР Михайла Горбачова - 38-річний Олександр Шмонов, наблизившись в колоні демонстрантів до Мавзолею, де знаходилось керівництво СРСР, здійснив два невдалих постріли з обрізу і був затриманий співробітниками міліції і КДБ.
На обкладинці: Михайло Горбачов на трибуні мавзолея Леніна у Москві під час Першотравневої демонстрації, 1 травня 1987 року © Юрій Абрамочкін
12310
Особистості
Володимир Лук'янюк
Олександр Анатолійович Шмонов народився в 1952 році в Ленінграді у сімї міліціонера. Після служби в армії влаштувався слюсарем на Іжорський завод і в кінці 1980-х вступив до Соціал-демократичної партії Росії. Розчарувавшись у перспективах демократичним способом впливати на хід подій в країні, після трагічних подій в Тбілісі 1989 року і погромів у Баку 1990-го, Шмонов прийшов до висновку, що лише фізичне усунення Михайла Горбачова дозволить провести демократичні перетворення в СРСР.
Почавши з розклеювання листівок із закликом до повалення влади і вбивства членів Політбюро ЦК КПРС, Шмонов дость швидко попав під спостереження КДБ, проте це не завадило йомувступити у мисливське товариство, отримати довідку психіатра і дозвіл в міліції на придбання мисливської рушниці, з якої він зробив обріз. Застрілити Горбачова він вирішив під час параду, який проводився на Красній площі в Москві 7 листопада 1990 року.
Незадовго до замаху Олександр Шмонов звільнився з роботи і в день святкування річниці Жовтневої революції пристроївся до демонстрантів, які колоною йшли по Красній площі. Коли вона порівнялась з Мавзолеєм і Шмонов побачив на трибуні Михайла Горбачова, який знаходився на відстані не більше 50 метрів, він дістав з-під плаща обріз і прицілився. Побачивши це, старший сержант міліції Андрій Мильников, який випадково перебував у двох кроках від Шмонова, в момент пострілу ударив по прикладу і куля полетіла високо вгору. Ухопившись за обріз, Мильников зумів розвернути Шмонова спиною до цілі і наступний постріл прийшовся в протилежний від Мавзолея бік. Із-за гучної музики мало хто зрозумів що саме відбувається і на допомогу сержанту підбігли лише співробітники КДБ, які скрутили Шмонова і вивели його з натовпу.
Затримання Олександра Шмонова. Москва, 7 листопада 1990 року
Затримання Олександра Шмонова. Москва, 7 листопада 1990 року
При обшуку у Олександра Шмонова знайшли у кишені записку: "На випадок моєї смерті повідомляю, що я хотів убити президента СРСР Горбачова М. С.". Наступне розслідування не виявило у Шмонова жодних спільників і встановило, що він діяв за власною ініціативою. Більше року він провів у тюрмі, після чого судом був визнаний душевнохвороим і направлений на примусове лікування у психіатричну лікарню посиленого режиму, в якій провів півтора року, після чого був переведений на стаціонарне лікування.
Олександр Шмонов, 2015 рік
Олександр Шмонов, 2015 рік
Після звільнення в 1995 році Олександр Шмонов отримав другу групу інвалідності, працював сантехніком, приватним підприємцем. В 1999 році спробував болотуватись у російський парламент, проте не був зареєстрований, після чого зайнявся правозахисною діяльністю, надаючи допомогу постраждалим від психіатрів і хворим в ув'язненні. В інтерв'ю, яке Олексантр Шмонов дав у 2015 році, він зізнався, що у нього був напарник. Озброєний пістолетом, вім мав прикривати Шмонова, проте в останній момент злякався і втік.
28 жовтня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Адольфа Гітлера
Правила життя
Правила життя Адольфа Гітлера
Особистості
Кримінал
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 7 листопада

#ЦейДень
Все про 7 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left6 листопада
8 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward