Смерть
Казимира Великого
5 листопада 1370 року в Кракові у віці 60-и років помер Казимир III, останній король з династії П'ястів, єдиний з польських королів відомий за епітетом Великий, завойовник Галицької Русі, Волині і Поділля, що стало початком перетворення Польщі в найбільшу східноєвропейську державу. Його спадкоємцем став представник Анжуйської династії Людовик I Угорський. На обкладинці: Портрет Казимира Великого пензля Марчелло Бачареллі, кінець XVIII століття
30245
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

23-річний Казимир, молодший син Владислава Локетка і Ядвіги, дочки Калішського князя Болеслава, зійшов на престол після смерті батька в 1333 році. Він прийняв владу у важких для Польщі умовах — Східне Помор'я і Куявія були захоплені Тевтонським орденом, Сілезія і Мазовія знаходилися в залежності від претендента на польську корону чеського короля Яна Люксембурга, а влада Казимира III поширювалася лише на Велику і Малу Польщу.

Розуміючи, що виснажена війною Польща не в змозі боротися одночасно з декількома ворогами, і прагнучи не допустити спільного виступу проти себе Чехії і Тевтонського ордена, з якими до 1335 року діяло перемир'я, Казимир зумів добитися продовження миру з ними, відмовившись від втрачених територій.

Втрату польських земель на заході і півночі Казимир компенсував приєднанням Белзького-Холмського краю і Галичини, які захопив по смерті у 1340 році отруєного боярами останнього галицько-володимирського князя Юрія II Болеслава Тройденовича. Після завоювання Львова у 1349-у і заключення у квітні 1350 року зі своїм союзником Людовиком I Угорським угоди про права на Руське королівство, Казимир III став титулярним королем Русі. У 1366 році до Польщі були приєднані Галицька Русь, Белзька, Володимирська землі і Поділля, після чого Казимир виклопотав у Константинополя власного митрополита для Галича, а для польських та німецьких колоністів домігся заснування католицького єпископства.

Зміцнюючи своє положення, Казимир централізував владу, реформував суди і протекціоністськими законами домігся росту економічного добробуту країни. Всіляко заохочені, східні землі почали заселятися німцями і євреями, які з часом склали більшість жителів міст. Сформована ще до вигнання євреїв із Західної Європи, за Казимира єврейська громада отримала великі привілеї і була захищена владою короля в тому числі і від насильницького навернення в християнство.

У 1364 році з благословення папи Урбана V у Кракові був заснований університет — Studium Generale, перший у Польщі і другий у Центральній Європі, де було створено одинадцять кафедр, у тому числі вісім правознавчих, дві медичні та одна — вільних мистецтв.

Будучи чотири рази одружений, Казимир III мав чотири дочки в офіційних шлюбах і безліч коханок, які від яких мав також нащадків. Проте жоден із них не міг претендувати на трон Польщі згідно із законом про престолонаслідування 1339 року — після того як 5 листопада 1370 року Казимир помер від рани, отриманої на полюванні, королем Польщі став племінник Казимира король Угорщини Людовик I з династії Анжу.

Мало цікавлячись справами Польщі, Людовик I проживав у себе на батьківщині, передавши управління матері Єлизаветі Польській (сестрі Казимира), яка правила наступне десятиліття. Прийнявши державу, що вела війни з усіма сусідами, за 47 років свого правління Казимир, якого сусіди називали "королем Кракова", перетворив Польщу в найбільшу східноєвропейську державу, завдяки чому він став єдиним польським монархом, що увійшов в історію з епітетом Великий.

Битва при Пуатьє Карла Мартела
Сьогодні
Битва при Пуатьє Карла Мартела
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 27 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 5 листопада

Капітуляція польського гарнізону Москви

1612
#ЦейДень

Все про 5 листопада

Події, факти, персоналії

Людвіг III — останній король Баварії

1913

Міст Патона в Києві

1953