Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
«Порохова змова» Гая Фокса
5 листопада 1605 року за анонімним доносом у підвалі будинку англійського парламенту був заарештований Гай Фокс, котрий повинен був підірвати бочки з порохом після появи короля в Палаті лордів. "Порохова змова" зірвалась, і під тортурами Фокс розповів про всі її деталі і виказав усіх її учасників.
На обкладинці: Кіт Герінгтон у фільмі телеканалу BBC «Порохова змова» © BBC, 2017
14658
Релігія
Король Шотландії Яків VI став королем Англії Яковом I в 1603 році по смерті його бездітної тітки Єлизавети Тюдор. Незважаючи на те, що на той момент в Шотландії вже півстоліття панувало пресвітеріанство, протестант Яків I вбачав у ньому загрозу королівській владі і запобіг пресвітеріанським та пуританським реформам в Англії. Це підштовхнуло католиків до думки скористатись сприятливим моментом і організувати змову проти Якова I та парламенту, щоб поновити католицизм в Англії.
Організатором змови став Роберт Кейтсбі, англійський католик, чий батько за відмову перейти до англіканської віри зазнав утисків за часів правління королеви Єлизавети I, і в 1604 році залучив до справи ще сім чоловік. Вони прийняли рішення підірвати будинок парламенту, коли король прибуде до нього для відкриття чергової сесії. З цією метою в орендованому в підвалі парламенту приміщенні під шаром вугілля і штабелями дров вони розмістили 36 бочок з порохом загальною вагою 2,5 тонни, який мав підірвати найдосвіченіший у воєнній справі змовник 35-літній офіцер Гай Фокс.
Однак в кінці жовтня один із змовників, Френсіс Трешем, написав листа своєму звідному брату лорду Монтіглу з порадою не відвідувати парламентське засідання 5 листопада, що викликало у того підозру і він написав анонімного листа королю із таким же застереженням. 4 листопада за розпорядженням Якова I в будинку парламенту почалась перевірка приміщень і у ніч на 5 листопада, за декілька годин до початку парламентської сесії, охороною був виявлений Гай Фокс в очікуванні зручного моменту для вчинення вибуху. Його негайно заарештували, піддали жорстоким тортурам, не витримавши яких, Фокс розповів про антипротестанську змову і всіх її учасників, четверо з яких, включаючи Кейтсбі, були вбиті 8 листопада під час арешту.
Після проведеного дізнання Гай Фокс і четверо інших змовників за державну зраду були засуджені до смертної кари через повішення і страчені 30 і 31 січня 1606 року у дворі собору Святого Павла.
У 1606 році англійський парламент постановив відзначати 5 листопада як свято на знак подяки за порятунок короля і парламентарів. Про "Порохову змову" нагадує і збережений до сих пір ритуал — перед початком першого засідання чергової парламентської сесії група воїнів у середньовікових обладунках обходить парламентські підвали, перевіряючи чи все в порядку.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Відкриття морського шляху до Індії
Сьогодні
Відкриття морського шляху до Індії
Релігія
Європа
Нова історія

Головні події 5 листопада

#ЦейДень
Все про 5 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left4 листопада
6 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward