Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
«Порохова
змова» Гая Фокса
5 листопада 1605 року за анонімним доносом у підвалі будинку англійського парламенту був заарештований Гай Фокс, котрий повинен був підірвати бочки з порохом після появи короля в Палаті лордів. "Порохова змова" зірвалась, і під тортурами Фокс розповів про всі її деталі і виказав усіх її учасників.На обкладинці: Кіт Герінгтон у фільмі телеканалу BBC «Порохова змова» © BBC, 2017
24762
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Король Шотландії Яків VI став королем Англії Яковом I в 1603 році по смерті його бездітної тітки Єлизавети Тюдор. Незважаючи на те, що на той момент в Шотландії вже півстоліття панувало пресвітеріанство, протестант Яків I вбачав у ньому загрозу королівській владі і запобіг пресвітеріанським та пуританським реформам в Англії. Це підштовхнуло католиків до думки скористатись сприятливим моментом і організувати змову проти Якова I та парламенту, щоб поновити католицизм в Англії.

Організатором змови став Роберт Кейтсбі, англійський католик, чий батько за відмову перейти до англіканської віри зазнав утисків за часів правління королеви Єлизавети I, і в 1604 році залучив до справи ще сім чоловік. Вони прийняли рішення підірвати будинок парламенту, коли король прибуде до нього для відкриття чергової сесії. З цією метою в орендованому в підвалі парламенту приміщенні під шаром вугілля і штабелями дров вони розмістили 36 бочок з порохом загальною вагою 2,5 тонни, який мав підірвати найдосвіченіший у воєнній справі змовник 35-літній офіцер Гай Фокс.

Однак в кінці жовтня один із змовників, Френсіс Трешем, написав листа своєму звідному брату лорду Монтіглу з порадою не відвідувати парламентське засідання 5 листопада, що викликало у того підозру і він написав анонімного листа королю із таким же застереженням. 4 листопада за розпорядженням Якова I в будинку парламенту почалась перевірка приміщень і у ніч на 5 листопада, за декілька годин до початку парламентської сесії, охороною був виявлений Гай Фокс в очікуванні зручного моменту для вчинення вибуху. Його негайно заарештували, піддали жорстоким тортурам, не витримавши яких, Фокс розповів про антипротестанську змову і всіх її учасників, четверо з яких, включаючи Кейтсбі, були вбиті 8 листопада під час арешту.

Після проведеного дізнання Гай Фокс і четверо інших змовників за державну зраду були засуджені до смертної кари через повішення і страчені 30 і 31 січня 1606 року у дворі собору Святого Павла.

У 1606 році англійський парламент постановив відзначати 5 листопада як свято на знак подяки за порятунок короля і парламентарів. Про "Порохову змову" нагадує і збережений до сих пір ритуал — перед початком першого засідання чергової парламентської сесії група воїнів у середньовікових обладунках обходить парламентські підвали, перевіряючи чи все в порядку.

Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-20. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 5 листопада

#ЦейДень
Все про 5 листопада
Події, факти, персоналії