«Тлумачення сновидінь» Зигмунда Фрейда
Наука, освіта і технікаВолодимир Лук'янюк
4 листопада 1899 року у Відні вийшла друком книга австрійського Зигмунда Фрейда психолога «Тлумачення сновидінь», в якій він описав методологію вільних асоціацій для пошуку справжнього змісту сну, що стало основою психоаналізу, теорії і методу лікування психологічних розладів. На обкладинці: Зигмунд Фрейд, бл. 1900 року © Людвіг Грілліч
10974
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Проходячи стажування в паризькому госпіталі Пітьє-Сальпетрієр, 29-літній Зигмунд Фрейд зайнявся питаннями нервових хвороб пацієнтів, які страждали такими соматичними захворювання, як параліч, сліпота, пухлини і не мали при цьому ніяких характерних в таких випадках органічних порушень. У пошуку засобів лікування неврозів він певний час практикував гіпноз доки не прийшов до методу вільних асоціацій, коли пацієнт розповідає про все, що приходить в голову, незважаючи на те, наскільки абсурдним або непристойним це може здатися, а лікар на підставі цих розповідей виявляє комплекси, які гнітуть пацієнта.

Підсумком досліджень Фрейда цього періоду стала книга «Дослідження істерії», яка вийшла в 1895 році і яку вважають днем народження психоаналізу. Наступним кроком у розвитку методології Фрейда став аналіз сновидінь, ідея, яка за його власними спогадами, прийшла до нього 24 липня 1895 року на терасі одного з віденських кафе. Фрейд почав з вивчення власних сновидінь, що виявилось вкрай болючим, але заклало основу його подальших досліджень. Із-за важливості питань сексуальності в лікуванні психологічних проблем від Фрейда відвернулися його колеги та друзі і над своєю новою книгою він працював практично без підтримки.

Книга «Тлумачення сновидінь», в якій було впереше введено ключове таке поняття психоаналізу як несвідоме, вийшла друком 4 листопада 1899 року у Відні накладом у 600 примірником. Вона продавалась вкрай погано, однак з часом навколо Фрейда сформувалась група однодумців, медичні журнали стали друкувати рецензії на його праці і за його життя вийшло сім німецьких перевидань «Тлумачення сновидінь». Сам Фрейд вважав її найважливішою у своєму житті — «Ця книга, — писав він через тридцять років — містить найцінніше з відкриттів, які прихильна доля дозволила мені вчинити. Осяяння подібного роду випадають на долю людини лише раз у житті».

Разом з роботами «Психопатологія повсякденного життя» (1901) і «Дотепність та її відношення до несвідомого» (1905) «Тлумачення сновидінь» утворює свого роду трилогію, яка ілюструє прояви несвідомого в повсякденному житті людей. Загалом Фрейд є автором великої кількості праць, які принесли йому світове визнання — він мав звання доктора медицини, професора, був іноземним членом Лондонського королівського товариства, був почесним членом Американської психоаналітичної асоціації, Французького психоаналітичного суспільства, Британського психологічного товариства і лауреатом премії Гете за вагомий внесок у науку та літературу.

Незважаючи на це, після аншлюсу Австрії і початком переслідування євреїв та арешту дочки, Фрейд з великим труднощами емігрував до Англії. Влітку 1939 року у нього почав прогресувати рак піднебіння, який йому невдало прооперували ще в 1923 році, і з тих пір пережив 32 операції та видалення частини щелепи, і 23 вересня 1939 року на прохання Фрейда його друг і колега Макс Шур зробив йому смертельний укол морфію.

Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 17 вересня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 4 листопада

Повстання Тупака Амару II

1780
#ЦейДень

Все про 4 листопада

Події, факти, персоналії

Розмежування українсько-молдавського кордону

1940

Барак Обама — президент США

2008