Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Лісабонський землетрус
1 листопада 1755 року столиця Португалії Лісабон була зруйнована землетрусом магнітудою 9 балів. На місто, охоплене пожежею, налетіли хвилі цунамі, котрі зруйнували близько 15 тисяч будівель і привели до загибелі до 100 тисяч чоловік, що робить Лісабонський землетрус одним із найруйнівніших в історії людства.На обкладинці: «Лісабонський землетрус», гравюра XVIII століття
15718
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Португальське королівство XVIII століття було імперією, «над якою ніколи не заходить сонце», — країна володіла могутнім флотом, кораблі якого ходили до найвіддаленіших куточків планети, а в Африці для багато народів поняття «португалець» і «біла людина» були тотожніми. Завдяки багатствам імперії Лісабон, в якому проживало близько 275 тисяч осіб, сучасники називали «квітучим садом на березі Атлантики» — своїм багатством і розкішшю місто перевершувало знамениту Геную і легендарну Венецію, а королівський палац «Маркус де Леврікаль», безліч красивих культових споруд, приватні і публічні музеї, будинки багатих городян були окрасою і гордістю міста.

1 листопада 1755 року, у День всіх святих, близько 9:40 годин ранку Лісабон зазнав поштовхів землетрусу магнітудою 9 балів за шкалою Ріхтера — за 6 хвилин центр міста був повністю зруйнований тріщинами до 5 метрів у ширину. Через 40 хвилин прибережні квартали накрило гігантським цунамі висотою до 15 метрів; викликані землетрусом пожежі тривали протягом наступних пяти днів, знищивши до 15 тисяч будівель, і привели до загибелі до 100 тисяч чоловік. Хвиля землетрусу докотилася до Марокко, де загинуло майже 10 тисяч чоловік, Франції, Швейцарії, Голландії, Скандинавії і Британії.

Внаслідок землетрусу були зруйновані королівський палац з 200 полотнами Тиціана, Рубенса й Корреджо і бібліотека з близько 20 тисячами томів (включаючи архіви Васко да Гами), оперний театр, кращі зразки португальської архітектури XVI століття, більшість церков, соборів і найбільша лікарня міста, в якій загинули близько сотні пацієнтів.
Себастьян Жозе Помбал
Себастьян Жозе Помбал

Під час землетрусу чудом уцілів король Жозе I Реформатор, котрий того дня разом із ріднею був у соборі Санта-Марія-де-Белен на окраїні Лісабону. Землетрус справив на нього таке гнітюче враження, що король став боятись кам'яних будівель і тривалий час проживав у наметовому містечку на пагорбах Ажуда за межами Лісабона, на місці якого по смерті Жозе I було збудовано королівську резиденцію.

Вижив і прем'єр-міністр Португалії Себастьян Жозе Помбал — першого ж дня він оголосив загальну мобілізацію, роздав населенню продовольчі запаси з військових складів, розгорнув повсюди польові шпиталі і тимчасові намети. За його наказом в місті було поставлено кілька шибениць, на яких страчувались мародери. Щоб запобігти поширенню хвороб і епідемій, нехтуючи думкою католицьких священників, Помбал наказав завантажити кілька суден тисячами трупів загиблих і затопити їх у морі.

За ініціативою Себастьяна Помбала були опитані сотні людей в усіх провінціях Португалії, що дало можливість зібрати чисельні дані про тривалість, силу і масштабність Лісабонського землетрусу, завдяки яким сучасні сейсмологи відновили точну картину трагедії і вияснити, що епіцентр землетрусу знаходився в Атлантичному океані за 200 км від португальсського узбережжя.

За рік Лісабон був звільнений від сміття і почав відбудовуватись за планом, який за наказом Помбала підготували архітектори Еуженіо дос Сантос і Карлос Мардел, — за 15 років середньовічний Лісабон був перетворений на одну з найсучасніши хстолиць Європи, а улюблена португальськими будівельниками різновид бароко увійшов в історію архітектури під назвою помбалевського стилю.

Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі