Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Замах на Індіру Ганді
31 жовтня 1984 року поблизу власного офісу у Делі двома нападниками була застрелена прем'єр-міністр Індії 67-річна Індіра Ганді. Звістка про її смерть викликала хвилю сикхських погромів в Делі та інших містах Індії, під час яких загинуло понад 3 тисяч чоловік.
На обкладинці: Індіра Ганді
5716
Особистості
Володимир Лук'янюк
Як політична фігура Індіра Ганді заявила про себе в 1955 році, коли увійшла до керівництва партії Індійський Національний Конгрес (ІНК), — з 1959 року вона займала пост президента партії, в 1964-у — стала членом уряду Лала Бахадура Шастрі, а 19 січня 1966 року, по смерті Шастрі, — прем'єр-міністром Індії. Шляхом фальсифікацій і підкупу вона виграла вибори в 1972 році, проте, із-за виявлення цих фактів зазнала поразки в 1977-у.
Вийшовши зі складу ІНК, і заснувавши нову партію ІНК(І), у 1980 році Індіра Ганді знову перемогла і стала прем'єр-міністром вдруге. Послідовно і досить жорстко втілюючи в життя ідею свого батька Джавахарлала Неру про єдність Індії, в 1983 році Ганді зіткнулась із ростом напруженості в стосунках з сусіднім Пакистаном і проблемами сепартизму.
Весною 1984 року в штаті Пенджаб, більшість населення котрого складали сикхи, почалось збройне повстання за відділення від Індії. Для його придушення в червні Індіра Ганді віддала наказ взяти штурмом святиню сикхів Золотий храм в Амрітсарі, що одночасно слугував за штаб повстання. У зіткненнях загинуло близько тисячі чоловік і серед них — лідер повсталих Сант Джарналь Сінгх Біндранвал.
На знак помсти 31 жовтня 1984 року об 9:08 ранку, коли Індіра Ганді йшла до свого офісу на зустріч із журналістом, інспектор служби безпеки Беант Сінгх тричі вистрілив у неї з пістолета, після чого констебль Сатвангт Сінгх випустив у вже лежачу на землі Ганді чергу з автомата. Співробітники особистої охорони миттєво відкрили вогонь у відповідь і на місці вбили першого з нападників й поранили іншого.
Звістка про смерть Індіри Ганді викликала хвилю сикхських погромів в Делі та інших містах Індії, під час яких загинуло понад 3 тисяч чоловік. Церемонія прощання з Індірою Ганді, на яку прийшли мільйони людей, проходила в палаці «Тін Мурті хаус». Через два дні вона була кремована за індуїстським обрядом на березі Джамни — похоронне багаття запалив особисто Раджив Ганді, син і новий прем'єр-міністр.
У 1988 році Сатант Сінгх і ще один учасник змови — Кеар Сінгх — були засуджені до смертної кари і страчені в 1989 році. Раджив Ганді, який став прем'єр-міністром Індії у день смерті матері, був убитий 21 травня 1991 року смертницею з членів терористичної організації «Тигри звільнення Таміл-Ілама».
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 24 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Зигмунда Фрейда
Правила життя
Правила життя Зигмунда Фрейда
Особистості
Жінки
Кримінал
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 31 жовтня

#ЦейДень
Все про 31 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left30 жовтня
1 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward