Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Коронація Генріха VII Тюдора
30 жовтня 1485 року у Вестмінстерському абатстві в Лондоні відбулась коронація Генріха VII, першого Тюдора на престолі Англії і другого короля в історії країни, який здобув престол за правом завоювання, а не наслідування. Він став родоначальником нової династії, яка правила Англією протягом наступних п'яти поколінь.На обкладинці: Генріх VII Тюдор, картина невідомого художника XV століття
7010
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Коли у 1483 році помер Едвард IV, перший Йорк, що зійшов на престол після вбивства у 1471 році останнього з династії Ланкастерів Генріха VI, у боротьбу за корону Англії вступив Генріх Тюдор, граф Річмонд, внук засновника династії Ланкастерів Джона Гонта. Жодних формальних прав на престол він не мав, оскільки і по лінії матері і з боку батька у нього були незаконнонароджені предки, однак, завдяки фінансовій підтримці Франциска II, герцога Бретані, де він проживав останні роки, у 1485 році Генріх з невеликим загоном висадився у Вельсі, набрав армію добровольців, і 22 серпня у битві під Босвортом завдав поразки Річарду III, зрадженому його найближчим соратником Томасом Стенлі, вітчимом Геріха Тюдора.

Річард III став останнім англійським монархом, що загинув на полі бою, і з його смертю завершилась Війна троянд, що тривала тридцять років, і перервалась чоловіча лінія французької династії Плантагенетів, які понад три століття правили Англією. Корону, зняту з голови Річарда, сер Стенлі прямо на полі бою одягнув на голову названого сина і після прибуття до Лондона Генріх Тюдор був затверджений на престолі парламетнською постановою, ставши другим після Вільгельма Завойовника королем Англії, який здобув престол за правом завоювання, а не наслідування.

Наступного дня після коронування 30 жовтня 1485 року у Вестмінстерському абатстві в Лондоні Генріх VII Тюдор видав указ, що будь-якому джентльмену, який поклянеться йому у вірності, буде, незважаючи на всі попередні дії, гарантована особиста безпека і недоторканість його власності.

18 січня наступного року задля примирення родів Генріх VII одружився на дочці Едуарда IV Єлизаветі Йоркській, а в якості емблеми нової династії обрав троянду, яка суміщала елементи як червоної (Ланккастери), так і білої (Йорки) троянд. Для зміцнення міжнародного положення Англії він одружив свого старшого сина Артура із донькою іспанського короля Фердинанда II Катериною Арагонською (по смерті чоловіка вона вийшла заміж за його брата, майбутнього короля Генріха VIII), а дочку Маргариту — із королем Шотландії Яковом IV, завдяки чому його праправнук Яків VI об'єднав корони двох країн.

24-літнє правління Генріха VII виявилось одним із найспокійніших в історії Англії і по його смерті 21 квітня 1509 року на престол зійшов середній син Генріх VIII, який став ініціатором розриву Англії з католицькою церквою і прославився завдяки своїм шістьом шлюбам і жорстокому переслідуванню католиків. Династія, започаткована Генріхом VII, обірвалась у 1603 році зі смертю королеви-діви Єлизавети I, коли Англія стала одною з ведучих держав Європи і суперницею католицької Іспанії в боротьбі за світове панування.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 28 січня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

«цей день в історії» у
Telegram