Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Перша Чехословацька республіка
28 жовтня 1918 року створений влітку в Празі Національний комітет, в котрий увійшли представники всіх чеських політичних партій, оголосив про створення незалежної Чехословацької республіки, президентом котрої став відомий політичний діяч і філософ Томаш Масарик.
На обкладинці: Герб Чехословаччини у 1918-38 роках
6999
Політика
Володимир Лук'янюк
В останні роки Першої Світової війни в Австро-Угорщині і за її межами активно обговорювалась модель майбутнього устрою країни. Зокрема в Угорському королівстві набула популярність ідея «Дунайської федерації», прихильники якої вважали, що федералізація Угорщини за швейцарським зразком буде оптимальним варіантом для облаштування державності в Центральній Європі із-за неможливості проведення точних державних кордонів в областях із змішаним етнічним складом населення.
Інше бачення ситуації склалось у авторитетних чеських політиків-емігрантів Томаша Масарика і Едварда Бенеша, які очолювали у Парижі «Чеський комітет дії», — протидію німецькій гегемонії в Європі вони вбачали у зміні кордонів Німеччини та Австро-Угорщини з метою створення незалежних слов'янських держав, лідером яких мала стати Чехія як найбільш розвинута в економічному, політичному і культурному плані.
Томаш Масарик, 1920 рік
Томаш Масарик, 1920 рік
План Бенеша і Масарика по післявоєнному устрою Центральної і Східної Європи під назвою «Нова Європа» знайшов підтримку в країнах Антанти, які хотіли остаточно покінчити із німецькою загрозою, і став активно пропагандуватись створеною в 1915 році в Парижі Національною Радою. В умовах військової поразки і очікуваного розпаду Австро-Угорської імперії 13 липня 1918 року в Празі був створений Національний комітет Чехо-Словаччини, представники якого у вересні зустрілись у Швейцарії із Національною Радою і погодили політичний устрій й склад майбутнього уряду.
Едвард Бенеш, 1919 рік
Едвард Бенеш, 1919 рік
27 жовтня 1918 року міністр закордонних справ Австро-Угорщини Дьюла Андраші звернувся до США з нотою про готовність вести мирні переговори, що чеськими і словацькими політиками було сприйнято як капітуляція імперії. Наступного дня в Празі представники Національного комітету на чолі із Алоїсом Рашином проголосили створення самостійної чехо-словацької держави і видали «Закон від 28 жовтня 1918 про створення незалежної держави чесько-словацької». У той же день представники комітету почали переймати імперські органи — військове відомство, поліцію, суд і прокуратуру, а також міські адміністрації.
30 жовтня повноваження Національного комітету поширились і на Словаччину, а 13 листопада була прийнята Тимчасова конституція Чехословацької республіки, на підставі якої Революційні Національні збори, що складались із 256 депутатів, наступного дня обрали Томаша Масарика президентом, а Карела Крамаржа прем'єр-міністром Чехословаччини, федеративної держави, до якої увійшли Чехія, Словаччина і Підкарпатська Русь.
Томаш Масарик, який ще за життя став символом незалежної Чехословаччини, залишався президентом до 1935 року, коли його змінив багаторічний міністр закордонних справ Едвард Бенеш, і помер за два роки до краху Першої Чехословацької республіки — вона проіснувала до 14 березня 1939 року, коли Словаччина за підтримки Німеччини заявила про незалежність; наступного дня Чехія була окупована Німеччиною і перетворена на протекторат Богемія і Моравія, а Закарпатська Русь була окупована Угорщиною.
Після Мюнхенської угоди Едвард Бенеш емігрував до США і поновив свої повноваження по завершенню Другої Світової війни в надії відродити в країні демократію. Однак у лютому 1948 року владу в Чехословччині захопили комуністи й Бенеш відмовився підписувати підготовлену ними конституцію. На знак протесту 7 червня він подав у відставку і, переживши два інфаркти, й надломлений психологічно помер 3 вересня 1948 року.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 22 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Вінстона Черчілля
Правила життя
Правила життя Вінстона Черчілля
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 28 жовтня

#ЦейДень
Все про 28 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left27 жовтня
29 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward