Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Перша
Чехословацька республіка
28 жовтня 1918 року створений влітку в Празі Національний комітет, в котрий увійшли представники всіх чеських політичних партій, оголосив про створення незалежної Чехословацької республіки, президентом котрої став відомий політичний діяч і філософ Томаш Масарик. На обкладинці: Герб Чехословаччини у 1918-38 роках
14451
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В останні роки Першої Світової війни в Австро-Угорщині і за її межами активно обговорювалась модель майбутнього устрою країни. Зокрема в Угорському королівстві набула популярність ідея «Дунайської федерації», прихильники якої вважали, що федералізація Угорщини за швейцарським зразком буде оптимальним варіантом для облаштування державності в Центральній Європі із-за неможливості проведення точних державних кордонів в областях із змішаним етнічним складом населення.

Інше бачення ситуації склалось у авторитетних чеських політиків-емігрантів Томаша Масарика і Едварда Бенеша, які очолювали у Парижі «Чеський комітет дії», — протидію німецькій гегемонії в Європі вони вбачали у зміні кордонів Німеччини та Австро-Угорщини з метою створення незалежних слов'янських держав, лідером яких мала стати Чехія як найбільш розвинута в економічному, політичному і культурному плані.
Томаш Масарик, 1920 рік
Томаш Масарик, 1920 рік
План Бенеша і Масарика по післявоєнному устрою Центральної і Східної Європи під назвою «Нова Європа» знайшов підтримку в країнах Антанти, які хотіли остаточно покінчити із німецькою загрозою, і став активно пропагандуватись створеною в 1915 році в Парижі Національною Радою. В умовах військової поразки і очікуваного розпаду Австро-Угорської імперії 13 липня 1918 року в Празі був створений Національний комітет Чехо-Словаччини, представники якого у вересні зустрілись у Швейцарії із Національною Радою і погодили політичний устрій й склад майбутнього уряду.
Едвард Бенеш, 1919 рік
Едвард Бенеш, 1919 рік

27 жовтня 1918 року міністр закордонних справ Австро-Угорщини Дьюла Андраші звернувся до США з нотою про готовність вести мирні переговори, що чеськими і словацькими політиками було сприйнято як капітуляція імперії. Наступного дня в Празі представники Національного комітету на чолі із Алоїсом Рашином проголосили створення самостійної чехо-словацької держави і видали «Закон від 28 жовтня 1918 про створення незалежної держави чесько-словацької». У той же день представники комітету почали переймати імперські органи — військове відомство, поліцію, суд і прокуратуру, а також міські адміністрації.

30 жовтня повноваження Національного комітету поширились і на Словаччину, а 13 листопада була прийнята Тимчасова конституція Чехословацької республіки, на підставі якої Революційні Національні збори, що складались із 256 депутатів, наступного дня обрали Томаша Масарика президентом, а Карела Крамаржа прем'єр-міністром Чехословаччини, федеративної держави, до якої увійшли Чехія, Словаччина і Підкарпатська Русь.

Томаш Масарик, який ще за життя став символом незалежної Чехословаччини, залишався президентом до 1935 року, коли його змінив багаторічний міністр закордонних справ Едвард Бенеш, і помер за два роки до краху Першої Чехословацької республіки — вона проіснувала до 14 березня 1939 року, коли Словаччина за підтримки Німеччини заявила про незалежність; наступного дня Чехія була окупована Німеччиною і перетворена на протекторат Богемія і Моравія, а Закарпатська Русь була окупована Угорщиною.

Після Мюнхенської угоди Едвард Бенеш емігрував до США і поновив свої повноваження по завершенню Другої Світової війни в надії відродити в країні демократію. Однак у лютому 1948 року владу в Чехословччині захопили комуністи й Бенеш відмовився підписувати підготовлену ними конституцію. На знак протесту 7 червня він подав у відставку і, переживши два інфаркти, й надломлений психологічно помер 3 вересня 1948 року.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі