Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
«Голлівудська десятка»
27 жовтня 1947 року 10 представників кіноіндустрії США, підозрювані у симпатії до комуністичних ідей, відмовились свідчити перед Комітетом з розслідуванню антиамериканської діяльності конгресу США. Через три роки всі вони за «неповагу до Конгресу» були засуджені до тюремного ув'язнення, після відбуття якого були позбавлені можливості займатись професійною діяльністю.
На обкладинці: Рональд Рейган свідчить на засіданні Комітету, 20 жовтня 1947 року
5120
Людина і суспільство
Володимир Лук'янюк
Комісія з розслідування антиамериканської діяльності палати представників конгресу США була створена в 1934 році для боротьби з «підривною і антиамериканською пропагандою». З 1938-го вона почала вести розслідування потенційної нелояльності з боку громадяни, державних службовців і організацій, підозрюваних у зв'язках з комуністами, фашистами, нацистами, а після атаки на Перл-Харбор — з Японією.
По закінченні Другої Світової війни Комісія стала постійнодіючим Комітетом, який зосередилась на пошуку реальних або прихованих комуністів з точки зору їх потенційного впливу на суспільство і громадську думку США. Очолювана демократом Едвардом Хартом, восени 1947 року вона почала розслідування з приводу можливої комуністичної пропаганди серед представників кіноіндустрії, базуючись на редакторській колоніці «Голосую за Сталіна» в журналі «The Hollywood Reporter», в якій видавець Вільям Вілкерсон публікував списки підозрюваних у симпатіях до комуністів діячів Голлівуду. У жовтні всі 43 особи, згадані Вілкерсоном, були викликані на засідання Комітету.
Семеро з «Голлівудської десятки» (зліва направо) — Семюел Орніц, Рінг Ларднер, Альберт Мальц, Алва Бессі, Лестер Коул, Герберт Баберман, Едвард Дмитрик
Семеро з «Голлівудської десятки» (зліва направо) — Семюел Орніц, Рінг Ларднер, Альберт Мальц, Алва Бессі, Лестер Коул, Герберт Баберман, Едвард Дмитрик
Дехто з них, зокрема власники кіностудій Волт Дісней, Джек Ворнер, кінозірки Роберт Тейлор та Гарі Купер, підтвердили суттєвий вплив комуністів на кіноіндустрію, а серед осіб з "неамериканськими" настроями були названі нові імена — Кетрін Хепберн, Чарлі Чаплін і Едвард Робінсон. Ряд свідків, зокрема сценаристи Дальтон Трамбо, Рінг Ларднер, голова Гільдії акторів, майбутній президент Рональд Рейган, режисери Хамфрі Богарт, Вільям Вайлер, Джон Х'юстон відкрито заявили про незаконність подібних слухань і не назвали жодного підозрюваного у симпатії комуністам, а 19 чоловік відмовились свідчити, посилаючись на Першу поправку до конституцію, що гарантує свободу слова і зборів.
Десять з них (німець Бертольд Брехт погодився свідчити і згодом виїхав з країни) 27 жовтня 1947 року на засіданні Комітету з розслідування антиамериканської діяльності відмовились відповідати на питання «Ви зараз перебуваєте чи перебували раніше в комуністичній партії?». «Голлівудська десятка» була звинувачена у «неповазі до Конгресу» і 25 листопада 1947 року проти Алва Бессі, Герберта Бабермана, Едварда Дмитрика, Лестера Коула, Рінга Ларднера-молодшого, Джона Лоусона, Альберта Мальца, Семюела Орніца, Адріана Скотта та Далтона Трамбо були порушені кримінальні справи. У 1950-у році вони отримали від 6 місяців до року ув'язнення, після відбуття якого були позбавлені можливості займатись професійною діяльністю.
Це підштовхнуло сотні голлівудських діячів давати свідчення на Комітеті і називати конкретні імена, фактично руйнуючи їх творче життя — щороку список неблагонадійних поповнювався, особливо після 1950 року, коли «Полювання на відьом» розпочав сенатор-республіканець Джозеф Маккарті, заявив, що має список 205 комуністів, які працюють в державному департаменті США. Це дало поштовх кампанії пошуку та виявлення "агентів впливу" на всіх щаблях американського істеблішменту і до 1954 року, коли шпигуноманія пішла на спад, кілька сот діячів мистецтва попали під підозру і 151 з них був змушений залишити роботу або зізнатись у своїй прокомуністичній діяльності або виїхати із США.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 19 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Людина і суспільство
Політика
Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 27 жовтня

#ЦейДень
Все про 27 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left26 жовтня
28 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward