Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Вигнання поляків з Москви
27 жовтня 1612 року друге ополчення на чолі з князем Дмитром Пожарським і земським старостою Кузьмою Мініним отримало остаточну перемогу над поляками, які були змушені залишити Москву.
На обкладинці: Ернест Лісснер «Вигнання польських інтервентів з Московського Кремля в 1612 році», 1938 рік
11116
Політика
В 1598 році зі смертю останнього сина Івана IV Грозного правляча династія Рюриковичів перевалась і в 1598 році царем Московії став Борис Годунов. Однак голод наступних чотирьох років привів до чисельних бунтів, а поява чуток, що син Івана Грозного царевич Дмитрій живий ставило під сумнів легитимність правління Годунова.
Пам'ятник Пожарському і Мініну на Красній площі в Москві
Пам'ятник Пожарському і Мініну на Красній площі в Москві
В 1604 році на політичній сцені зявився Лжедмитрій, особа що видавала себе за вцілілого сина Івана Грозного; він отримав підтримку польського короля Сигизмунда III і в 1605 році, по смерті Бориса Годунова і вбивства його малолітнього сина Федора, був визнаний московськими боярами князем Московським, а згодом і царем.
Однак внаслідок заколоту князя Шуйського в 1606 році Лжедмитрій був убитий, а сам Шуйський був проголошений царем. Після того як Шуйський уклав угоду з ворожою Польщі Швецією, Сигизмунд вирішив втрутитись у московські справи. 14 лютого 1610 року він дав згоду на рішення московських бояр закликати на московський трон його сина Владислава. Влітку цього ж року польсько-запорізьке військо розбило московсько-шведське військо Шуйського, і в 1610 році Москва присягнула королевичу Владиславу.
Усвідомлюючи свою військову перевагу, Сигизмунд вирішив сам коронуватись і володіти одночасно Польщею, Литвою і Московією. Але здійсненню його планів завадило народне ополчення, котре очолили Мінін і Пожарський. У лютому 1612 році вона виступило з Нижнього Новгорода, а в липні, після захоплення Ярославля, почало наступ на Моску.
21 серпня на підступах до Москви почалась вирішальна битва ополченців з військами Сигизмунда III і литовського гетьмана Ходкевича, який прийшов на підмогу полякам. 24 серпня польсько-литовське військо було наголову розбите і до жовтня тривали бої з поляками у самій Москві. 27 жовтня 1612 року польські війська, розміщені у Москві, були змушені капітулювати. Це означало провал планів короля Сигизмунда III зайняти московський трон.
У березні 1613 року на Земському соборі відбулись вибори нового московського царя. Ним став 16-літній Михайло Романов, двоюрідний племінник Федора І, останнього московського царя династії Рюриковичів. Михайло Федорович став родоначальником царської (а згодом імператорської династії), що правила Московією і Росією протягом наступних трьохсот років.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Російсько-грузинська війна
Війни
Російсько-грузинська війна
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 27 жовтня

#ЦейДень
Все про 27 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left26 жовтня
28 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward