Перша
футбольна асоціація
26 жовтня 1863 року в Лондоні в таверні «Вільні каменярі» представники 11 футбольних клубів Англії створили першу у світі Футбольну асоціацію, призначену для регламентації правил гри і проведення змагань між ними. Перша офіційна гра під егідою новоствореної організації пройшла в січні наступного року.
15699
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Гра, яку в широкому сенсі можна назвати сучасним словом «футбол», була відома в Англії з часів Середньовіччя. Перші футбольні правила були написані в 1848 році студентами Кембріджського університету і були спробою формалізувати систему гри, яка існувала в різних коледжах. Ще одна система футбольних правил була написана у 1857 році в Шефілді членами щойно створеного футбольного клубу міста і набула поширення на півночі країни.

У 1863 році Ебенезер Кобб Морлі, засновник футбольного клубу міста Барнс, а на той час капітан клубу міста Мортлейк, через газету звернувся до футболістів Англії із закликом зібратись разом і створити спеціальний орган, який би контролював і визначав правила гри у футбол. Така зустріч відбулась 26 жовтня 1863 року в Лондоні за участі представників 11 клубів і на якій було засновано Футбольну асоціацію (ФА), що й об'єднала 10 клубів. Її першим президентом був обраний Артур Пембер з клубу «Кілбурн», а Морлі став першим її секретарем і автором нових правил, написаних на основі Кембріджських, які були затверджені ФА 8 грудня 1863 року.

Оскільки футбольні правила створювались на основі регбійних, то досить тривалий час в них були присутні дивні, як на сьогодні, положення — гравці могли ловити і відбивати м'яч руками, пас можна було віддавати лише назад, ворота не мали верхньої планки, гол можна було забивати лише з відстані не більше 25 метрів і лише ударом по м'ячу, що знаходився на землі, а оффсайд фіксувався, якщо між атакуючим і ворітьми суперника було менше трьох суперників.

Лише в 1865 році з'явилось обмеження воріт по висоті, в 1871-у — гра руками була дозволена лише воротарям, у 1891-у були введені пенальті, в 1925-у — кількість гравців для офсайду скоротилась до двох, в 1958-у були дозволені заміни гравців, в 1970-у судді отримали право попереджати і вилучати гравців, а в 1992-у — була введена заборона голкіперу перепасовуватись з партнером у штрафному майданчику. Із-за нововведень більшість команд-засновників ФА відмовились грати у футбол і у 1871-у році увійшли до Регбійного союзу.

Перша пробна гра під егідою ФА пройшла 19 грудня 1863 року, а перша офіційна — 2 січня наступного. Ебенезер Морлі брав участь в обох і є автором першого голу в матчі 1863-го року. Він також відзначився 31 березня 1866 року у грі збірної клубів Лондона проти «Шеффілда». У 1870 році секретар ФА Чарльз Алкок ініціював проведення Кубку Англії, у фінал якого 16 березня 1872 року зіграли «Вандерерс» і «Роял Інжинірс» за присутності 2 тисяч глядачів. На сьогодні Кубок Англії — найстаріший із нині діючих турнірів у світі.

У зв'язку з тим, що «Шеффілд» та ряд інших футбольних клубів відмовились підпорядковуватись ФА і створили власну асоціацію, тривалий час в Англії проходило два чемпіонати, в яких користувались двома системами правил; їх вдалось поєднати лише в 1877 році. З часом, щоб добитись кращих результатів, фубольні клуби стали залучати професійних гравців, що суперечило правилам ФА. 20 липня 1885 року в них було внесено зміни, які відображали реальну ситуацію у футболі, а 23 березня 1888 року була створена професійна Футбольна ліга за участю 12 команд, яка 8 вересня 1888 року розпочала проведення свого першого турніру.

На початку XX століття до ФА приєднались футбольні клуби Джерсі, Гернслі й острова Мен і на сьогодні, як перша у світі, ФА — єдина, яка у своїй назві не містить назву країни. У 1992 році ФА взяла під свій контроль новостворену Прем'єр-лігу з 22 клубів, які відкололися від Першого дивізіону Футбольної ліги. Сьогодні до ФА входять всі професіональні футбольні клуби Англії, вона володіє стадіоном «Вемблі» і відповідає за організацію Кубка Англії, призначає чільників чоловічої та жіночої збірних, а також має право вето в питаннях призначення голови та виконавчого директора Прем'єр-ліги Англії.

Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Пряма Мова
Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 23 серпня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 26 жовтня

Страта Жиля де Ре, «Синьої Бороди»

1440
#ЦейДень

Все про 26 жовтня

Події, факти, персоналії

«Мандри Гуллівера» Джонатана Свіфта

1726

Битва в затоці Лейте

1944

Незалежність Австрії

1955

Помер Ігор Сікорський

1972