Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Теракт «Норд-Ост»
О 21-05 23 жовтня 2002 року в Москві під час показу мюзикла «Норд-Ост» в будинку Театрального центру на Дубровці 40 чеченських бойовиків на чолі з Мовсаром Бараєвим захопили близько 800 глядачів і працівників театру. В результаті антитерористичної операції були знищені усі терористи, але погано організоване визволення заручників призвело до загибелі близько 130 чоловік.
21520
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після захоплення міста Грозний взимку 2000 року центр опору російським військам в ході Другої Чеченської війни перемістився в гори, де розгорнулись активні партизанські дії за участю загонів, які зробили основну ставку на диверсійну діяльність. Очолив чеченський збройний опір президент Ічкерії Аслан Масхадов, усунутий від влади в березні 2000 року. У 2002 році йому вдалось об'єднати під єдиним командуванням численні загони польових командирів, включаючи раніше опозиційні організації.

Влітку 2002 року штаб Аслана Масхадова прийняв рішення про здійснення масштабних терористичних акцій в Москві і з цією метою у жовтні туди було доставлено зброю, вибухівку, а також 21 чоловік і 20 жінок віком від 16 до 42 років, які поселились у Москві за підробними паспортами. 19 жовтня поблизу ресторану «Макдональдс» на вулиці Покришкіна був підірваний автомобіль «Таврія» — із-за того, що вибуховий пристрій, зроблений на основі 152-міліметрового снаряда, вибухнув раніше призначеного терміну, загинув лише водій машини; з невідомих причин не спрацювали пристрої на ще двох авто, залишених біля Державної думи і концертного залу ім. Чайковського.

Із-за активізації роботи спецслужб в Москві підготовку до наступного теракту було вирішено прискорити і перенести дату його з 7 листопада на два тижні раніше — 23 жовтня 2002 року об 21-05 за місцевим часом до приміщення Театрального центру на Дубровці під'їхало три мікроавтобуси, люди з яких знешкодили охорону і пройшли на сцену, де проходив мюзикл «Норд-Ост», а в залі знаходилось більше 800 глядачів. Пострілами вгору люди в камуфляжі зупинили спектакль і оголосили всіх присутніх у приміщенні заручниками, після чого зігнали в зал всіх присутніх на той момент у театрі і почали мінувати будівлю.

Не висуваючи ніяких вимог, до вечора наступного дня було терористами було звільнено 45 людей, включаючи 18 дітей, всіх мусульман і іноземців, а ще двом дівчатам вдалось втекти через вікно туалету. Близько 19-ї години вечора катарський телеканал «Аль-Джазіра» показав записане заздалегідь відеозвернення командира Ісламського полку особливого призначення Мовсара Бараєва, в якому він зажадав виведення російських військ з Чечні.

Перемовини 25 жовтня також не дали бажаних результатів — терористи відмовились звільняти заручників в обмін за безперешкодне залишення приміщення, відпустивши лише 19 чоловік, і о 5-10 26 жовтня почався штурм приміщення театру — через вентиляційні люки був закачаний присипляючий газ на основі опіоїдного аналгетика, після чого спецпідрозділи МВС та ФСБ протягом години вбили більшість знепритомнілих жінок-смертниць і диверсантів. Операція закінчилась о 7-20 і за офіційним повідомленням окрім 36-х терористів загинуло ще 31 людина. Однак із-за того, що всі, хто перебував у приміщенні, знепритомніли і їм своєчасно не була надана належна медична допомога, крім вбитих до штурму п'ятьох чоловік, в результаті спецоперації всього загинуло 125 заручників (більшість з них — у лікарнях), головним чином дітей (десять) і хворих на серцево-судинні захворювання.

Попри те, що кілька сот заручників були врятовані, операція по їх звільненню була піддана критиці спостерігачами, постраждалими та родичами загиблих, які ставили в провину владі відсутність необхідності штурму приміщення (жоден із десятків вибухових пристроїв не був приведений в дію), неналежна допомога постраждалим та неналежне розслідування обставин трагедії. 22 лютого 2003 року Тверський районний суд Москви відмовив у компенсації жертвам теракту «Норд-Ост», а 20 грудня 2011 року Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі "Фіногенов та інші проти Росії», одноголосно угледівши в неадекватному плануванні рятувальної операції і у відсутності дієвого розслідування російськими властями рятувальної операції порушення статті 2 (про право на життя) ЄКПЛ та присудив 64 потерпілим компенсацію загальною сумою 1,3 мільйона євро.

Звинувачені російським правосуддям в організації теракту Зелімхан Яндарбієв і Шаміль Басаєв були вбиті 13 лютого 2004 року і 10 липня 2006 року, відповідно, а Геріхан Дудаєв і Хасан Закаєв уникли покарання, як і четверо терористів, що зникли з Театру на Дубровці під час штурму.

Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 21 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі