Перша ксерокопія
Наука, освіта і технікаВолодимир Лук'янюк
22 жовтня 1938 року в імпровізованій лабораторії, розташованій в підсобному приміщенні косметичного салону готелю «Асторія» в Нью-Йорку, американський адвокат Честер Карлсон продемонстрував сконструйований ним апарат для отримання копій паперових документів. Його робота базувалась на методі сухого електростатичного друку, що пізніше отримав назву «ксерографія». На обкладинці: Честер Карлсон зі своїм винаходом
14694
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В 1930 році Честер Карлсон закінчив Каліфорнійський Технологічний інститут зі ступенем бакалавра з фізики і певний час працював у компанії Bell Telephone Laboratories в Нью-Йорку, звідки був звільнений з початком Великої депресії. В 1936 році він вступив до нью-йоркської юридичної школи, після закінчення навчання в якій в 1939 році зі ступенем бакалавра в галузі права влаштувався у патентний відділ компанії PR Mallory Company (нині — Duracell).

Працюючи з великою кількістю документів, Карлсон зіткнувся с проблемою копіювання складних технічних креслень, що наштовхнуло його на думку пошуку якогось технічного рішення, яке б спрощувало цей кропіткий процес. Після чотирьох років експериментів, які Карлсон проводив зі своїм приятелем, безробітним інженером м з Австрії Отто Корнеі, був розроблений пристрій для копіювання паперових документів, котрий був успішно протестований 22 жовтня 1938 року в імпровізованій лабораторії, розташованій в підсобному приміщенні косметичного салону готелю «Асторія» в Нью-Йорку — на цинковій пластині, вкритій сіркою, був створений електростатичний заряд, після чого пластина засвічувалася і в місцях заряду вугільні пилинки створили надпис «10-22-38 ASTORIA».

Тривалий час Карлсон безуспішно намагався продати свій винахід і лише після отримання патенту в 1942 році зумів зацікавити компанію Battelle Institute зі штату Огайо, яка профінансувала удосконалення методу «електрографії», після чого в 1947 році ліцензію на його подальшу розробку придбала компанія Haloid Company з міста Рочестер (штат Нью-Йорк), що займалась виробництвом машин для фотодруку, і яка через два роки випустила перший копіювальний апарат під назвою «Model A».

Незважаючи на те, що процес роботи з «Model A» передбачав 39 ручних операцій для отримання копій, винахід Карлсона виявився настільки перспективним, що власник компанії Джозеф Вільсон придумав для нього нову назву «ксерографія» («сухе письмо»). У1955 році, після злиття Haloid Company із британською Rank Organisation, його компанія була перейменована у Rank Xerox, а згодом — просто у Xerox. 16 вересня 1959 року у Нью-Йорку в готелі «Sherry-Netherland» вона продемонструвала перший успішний промисловий копіювальний апарат «Xerox 914», який докорінно змінив документообіг, — за годину він робив 136 копій розміром 229 мм х 356 мм. Апарат був громіздкий, важив 294 кг, дорогий (27 500 доларів), часто самозагорався, проте здійснив технологічну революцію — для отримання копії на звичайному папері достатньо було натиснути лише одну кнопку.

Честер Карлсон залишався консультантом Xerox до своєї смерті в 1968 році, заробляючи по 1/16 цента за кожну копію, зроблену будь-де у світі. Ставши досить заможною людиною, він витратив майже всі зароблені 160 мільйона доларів (близько 1,4 млрд в цінах 2015 року) на благодійність в галузі медицини, освіти і релігії.

Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 20 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 22 жовтня

Смерть герцога франків Карла Мартела

741
#ЦейДень

Все про 22 жовтня

Події, факти, персоналії

Початок книгодруку в Європі

1454

Перший стрибок з парашутом

1797

Вбивство Устима Кармалюка

1835