Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Перша ксерокопія
22 жовтня 1938 року в імпровізованій лабораторії, розташованій в підсобному приміщенні косметичного салону готелю «Асторія» в Нью-Йорку, американський адвокат Честер Карлсон продемонстрував сконструйований ним апарат для отримання копій паперових документів, котрий базувався на методі сухого електростатичного друку, що пізніше отримав назву «ксерографія».
На обкладинці: Честер Карлсон зі своїм винаходом
7887
Наука, освіта і техніка
Володимир Лук'янюк
В 1930 році Честер Карлсон закінчив Каліфорнійський Технологічний інститут зі ступенем бакалавра з фізики і певний час працював у компанії Bell Telephone Laboratories в Нью-Йорку, звідки був звільнений з початком Великої депресії. В 1936 році він поступив у нью-йоркську юридичну школу, після закінчення навчання в якій в 1939 році зі ступенем бакалавра в галузі права влаштувався у патентний відділ компанії PR Mallory Company (нині — Duracell).
Працюючи з великою кількістю документів, Карлсон зіткнувся с проблемою копіювання складних технічних креслень, що наштовхнуло його на думку пошуку якогось технічного рішення, яке б спрощувало цей кропіткий процес. Після чотирьох років експериментів, які Карлсон проводив зі своїм приятелем, безробітним інженером м з Австрії Отто Корнеі, був розроблений пристрій для копіювання паперових документів, котрий був успішно протестований 22 жовтня 1938 року в імпровізованій лабораторії, розташованій в підсобному приміщенні косметичного салону готелю «Асторія» в Нью-Йорку — на цинковій пластині, вкритій сіркою, був створений електростатичний заряд, після чого пластина засвічувалася і в місцях заряду вугільні пилинки створили надпис «10-22-38 ASTORIA».
Тривалий час Карлсон безуспішно намагався продати свій винахід і лише після отримання патенту в 1942 році зумів зацікавити компанію Battelle Institute зі штату Огайо, яка профінансувала удосконалення методу «електрографії», після чого в 1947 році ліцензію на його подальшу розробку придбала компанія Haloid Company з міста Рочестер (штат Нью-Йорк), що займалась виробництвом машин для фотодруку, і яка через два роки випустила перший копіювальний апарат під назвою «Model A».
Незважаючи на те, що процес роботи з «Model A» передбачав 39 ручних операцій для отримання копій, винахід Карлсона виявився настільки перспективним, що власник компанії Джозеф Вільсон придумав для нього нову назву «ксерографія» («сухе письмо»). У1955 році, після злиття Haloid Company із британською Rank Organisation, його компанія була перейменована у Rank Xerox, а згодом — просто у Xerox. 16 вересня 1959 року у Нью-Йорку в готелі «Sherry-Netherland» вона продемонструвала перший успішний промисловий копіювальний апарат «Xerox 914», який докорінно документообіг, — за годину він робив 136 копій розміром 229 мм х 356 мм. Апарат був громіздкий, важив 294 кг, дорогий (27 500 доларів), часто самозагорався, проте здійснив технологічну революцію — для отримання копії на звичайному папері достатньо було натиснути лише одну кнопку.
Честер Карлсон залишався консультантом Xerox до своєї смерті в 1968 році, заробляючи по 1/16 цента за кожну копію, зроблену будь-де у світі. Ставши досить заможною людиною, він витратив майже всі зароблені 160 мільйона доларів (близько 1,4 млрд в цінах 2015 року) на благодійність в галузі медицини, освіти і релігії.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 20 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Умберто Еко «Ур-фашизм»
Пряма Мова
Умберто Еко «Ур-фашизм»
Наука, освіта і техніка
Америка
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 22 жовтня

#ЦейДень
Все про 22 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left21 жовтня
23 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward