сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Перша ксерокопія
22 жовтня 1938 року в імпровізованій лабораторії, розташованій в підсобному приміщенні косметичного салону готелю «Асторія» в Нью-Йорку, американський адвокат Честер Карлсон продемонстрував сконструйований ним апарат для отримання копій паперових документів, котрий базувався на методі сухого електростатичного друку, що пізніше отримав назву «ксерографія».
На обкладинці: Честер Карлсон зі своїм винаходом
6332
Наука і техніка
Володимир Лук'янюк
В 1930 році Честер Карлсон закінчив Каліфорнійський Технологічний інститут зі ступенем бакалавра з фізики і певний час працював у компанії Bell Telephone Laboratories в Нью-Йорку, звідки був звільнений з початком Великої депресії. В 1936 році він поступив у нью-йоркську юридичну школу, після закінчення навчання в якій в 1939 році зі ступенем бакалавра в галузі права влаштувався у патентний відділ компанії PR Mallory Company (нині - Duracell).
Працюючи з великою кількістю документів, Карлсон зіткнувся с проблемою копіювання складних технічних креслень, що наштовхнуло його на думку пошуку якогось технічного рішення, яке б спрощувало цей кропіткий процес. Після чотирьох років експериментів, які Карлсон проводив зі своїм приятелем, безробітним інженером м з Австрії Отто Корнеі, був розроблений пристрій для копіювання паперових документів, котрий був успішно протестований 22 жовтня 1938 року в імпровізованій лабораторії, розташованій в підсобному приміщенні косметичного салону готелю «Асторія» в Нью-Йорку - на цинковій пластині, вкритій сіркою, був створений електростатичний заряд, після чого пластина засвічувалася і в місцях заряду вугільні пилинки створили надпис «10-22-38 ASTORIA».
Тривалий час Карлсон безуспішно намагався продати свій винахід і лише після отримання патенту в 1942 році зумів зацікавити компанію Battelle Institute зі штату Огайо, яка профінансувала удосконалення методу «електрографії», після чого в 1947 році ліцензію на його подальшу розробку придбала компанія Haloid Company з міста Рочестер (штат Нью-Йорк), що займалась виробництвом машин для фотодруку, і яка через два роки випустила перший копіювальний апарат під назвою «Model A». За пропозицією її власника Джозефа Вільсона метод копіювання був перейменований в «ксерографію» («сухе письмо»).
Незважаючи на те, що процес роботи з «Model A» передбачав 39 ручних операцій для отримання копій, винахід Карлсона виявився настільки перспективним, що власник компанії Джозеф Вільсон придумав для нього нову назву «ксерографія» («сухе письмо»), а в 1955 році, після злиття Haloid Company із британською Rank Organisation, компанія була перейменована у Rank Xerox, а згодом - просто у Xerox. 16 вересня 1959 року у Нью-Йорку в готелі «Sherry-Netherland» вона продемонструвала перший успішний промисловий копіювальний апарат «Xerox 914», який революціонізував документообіг - він важив 294 кг, коштував 27 500 доларів і працював зі швидкістю 136 копій розміром 229 мм х 356 мм за годину. Апарат був громіздкий, дорогий, часто самозагорався, проте здійснив технологічну революцію - для отримання копії на звичайному папері достатньо було натиснути лише одну кнопку.
Честер Карлсон залишався консультантом Xerox до своєї смерті в 1968 році, заробляючи по 1/16 цента за кожну копію, зроблену будь-де у світі. Ставши досить заможною людиною, він витратив майже всі зароблені 160 мільйона доларів (близько 1,4 млрд в цінах 2015 року) на благодійність в галузі медицини, освіти і релігії.
20 жовтня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Наука і техніка
Америка
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 22 жовтня 1938

#ЦейДень
Все про 22 жовтня 1938
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left21 жовтня
23 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward