сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Віллі Брандт -
канцлер ФРН
21 жовтня 1969 року бундестаг вперше в історії ФРН обрав новим канцлером соціал-демократа Віллі Брандта, котрий очолював коаліційний уряд СДПН і ВДП протягом наступних п'яти років.
На обкладинці: Віллі Брандт
6588
Політика
Володимир Лук'янюк
Віллі Брандт, уроджений Герберт-Ернст-Карл Фрам, народився 18 грудня 1913 року у 19-річної продавчині в крамниці споживчої кооперації. Його батько ніколи не брав участі у вихованні сина, котрий ріс з матірю і дідом, під впливом якого 17-річним став членом Соціал-демократичної партії Німеччини, а після її розколу - членом Соціалістичної Робітничої партії (СРП). З приходом до влади Гітлера були заборонені всі ненацистські партії і 20-річний Герберт Фрам під псевдонімом Віллі Бранд нелегально перебрався до Норвегії, де по завданню партії мав створити осередок СРП.
В Осло Бранд вивчив норвезьку, вивчав журналістику в місцевому університеті, в 1940 році під час окупації Норвегії нацистами перебрався у Швецію, де офіційно отримав норвезьке громадянство і брав участь у керівництві підпіллям, кілька разів нелегально виїжджаючи до окупованої Норвегії, а в 1942 році став секретарем Міжнародної групи демократичних соціалістів.
Повернувшись по війні до Німеччини як військовий кореспондент кількох норвезьких газет, Брандт був на Нюрнберзькому процесі, а в 1948 році відмовився від норвезького підданства і під своїм вигаданим іменем подав клопотання про повернення німецького громадянства, якого нацисти позбавили його ще 1938 року.
Віллі Брандт і його рефрент, агент Штазі Гійом Гюнтер (справа), квітень 1974 р.
Віллі Брандт і його рефрент, агент Штазі Гійом Гюнтер (справа), квітень 1974 р.
Вже 1949 року Брандт став депутатом від Берліна до першого бундестагу щойно створеної Федеративної Республіки Німеччини, 1955-го очолив західноберлінську міську палату депутатів, а 1957 року був обраний правлячим обер-бургомістром Західного Берліна і залишався на цьому посту до 1966 року, коли переїхав до Бонна, аби стати віце-канцлером і міністром закордонних справ в уряді великої коаліції ХДС/ХСС і СДПН.
У ніч з 28 на 29 вересня 1969 року в Західній Німеччині було підбито перші підсумки чергових парламентських виборів, у результаті яких уперше за час існування Федеративної Республіки від влади було відсторонено християнських демократів, що стояли біля витоків створення ФРН. 21 жовтня 1969 року «вічні опозиціонери» соціал-демократи створили соціалістично-ліберальну коаліцію з Вільною демократичною партією.
Найбільшим успіхом Віллі Брандта на посту федерального канцлера стала його «Нова східна політика» - в 1970-73 роках ФРН підписала із СРСР, Польщею, Чехословаччиною та Німецькою Демократичною Республікою двосторонні договори, за якими Брандт від імені німецької нації визнавав, що Німеччина назавжди втратила свої східні землі, і гарантував, що його країна ніколи не намагатиметься повернути їх силою, а також - чотиристоронню угоду із США, СРСР, Великою Британією і Францією про особливий статус Західного Берліна, за яким він формально перестав вважатися складовою частиною ФРН, хоча його громадяни отримали право подорожувати світом, в тому числі соціалістичним країнами, з паспортами ФРН.
Нагороджений у 1971 році Нобелівською премією миру «на знак визнання конкретних ініціатив, що призвели ослаблення напруженості між Сходом і Заходом», в 1972 році Віллі Брандт був знову обраний канцлером, проте через два роки був змушений подати у відставку після того, як його особистий референт виявився кадровим розвідником НДР. До 1987 року Віллі Брандт залишався головою Соціал-демократичної партії Німеччини, а головою міжнародного Соціалістичного інтернаціоналу - до дня своєї смерті 8 жовтня 1992 року.
19 жовтня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Особистості
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 21 жовтня 1969

#ЦейДень
Все про 21 жовтня 1969
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left20 жовтня
22 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward