Стрибок
Діка Фосбері
20 жовтня 1968 року на Олімпійських іграх в Мехіко перемогу в стрибках у висоту з результатом 2 метри 24 сантиметри здобув 21-річний американець Річард Фосбері, котрий продемонстрував новий спосіб подолання висоти — спиною до планки. Сьогодні він відомий як «фосбері-флоп» і є домінуючим серед легкоатлетів світу. На обкладинці: Рекордний стрибок Діка Фосбері (з його автографом), Мехіко, 20 жовтня 1968 року
17730
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Річард Фосбері народився 6 березня 1947 року в місті Портленд (штат Орегон) і почав займатись легкою атлетикою у віці 11 років. Тривалий час він спеціалізувався на стрибках у висоту методом «ножиць», проте не зміг досягти серйозних результатів. Років у 16 він вирішив дещо модифікувати цю техніку, намагаючись вигнути спину під час перелітання через планку — після кількох років тренувань нова техніка Фосбері стала нагадувати найпопулярніший на той час спосіб стрибків у висоту, відомий як «перекидний», лише спиною донизу.

Не зупиняючись на досягнутому, Фосбері продовжив удосконалювати свою техніку і у 1968 році виграв першість США серед студентів з результатом 2 метри 8 сантиметрів, завдяки чому став знаменитим, а спеціалісти вперше звернули увагу до його методу стрибків, який отримав назву «фосбері-флоп» («перекидання Фосбері»), коли останні метри прямолінійного розбігу виконуються під дугою, завершуючись стрибком і різким змахом рук та ніг, під час якого тіло спортсмена вигинається спиною до землі. У червні 1968 року, з результатом 2 м 21 см Дік Фосбері виграв відбіркові змагання до олімпійської збірної США.

На XIX літніх Олімпійських іграх у Мехіко, що почались 12 жовтня 1968 року, Річард Фосбері зразу став лідером, беручи всі висоти з першої спроби і вийшов у фінал з результатом 2 м 20 см. 20 жовтня 1968 року він також з першої спроби взяв висоту 2 м 22 см і з третьої — висоту 2 м 24 см, встановивши олімпійський рекорд. Намагаючись перевершити світовий рекорд Валерія Брумеля, встановлений п'ять років перед тим, Фосбері за три спроби так і не зміг подолати 2 м 29 см.

Досить швидко метод стрибків Фосбері став популярним в усьому світі і через чотири роки на Олімпійських іграх у Мюнхені 28 із 40 учасників використовували його, хоча золотий медаліст естонець Юрі Тармак переміг «перекидним» способом, а вже до 1980 року 13 з 16 олімпійських фіналістів стрибали методом «фосбері-флоп». Таким же способом кубинець Хав'єр Сотомайор у 1993 році встановив і нині діючий світовий рекорд 2 метри 45 сантиметрів.

Після закінчення навчання в університеті в 1972 році Річард Фосбері залишив спорт і зайнявся приватним будівельним бізнесом.

Месопотамія
ВІД ПЕРШИХ ГРОМАД ДО ПЕРШОЇ ІМПЕРІЇ
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 18 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 20 жовтня

Імператриця Марія Терезія

1740
#ЦейДень

Все про 20 жовтня

Події, факти, персоналії

Битва у Наваринській бухті

1827

Загибель Муаммара Каддафі

2011