Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Занепад Тевтонського ордену
19 жовтня 1466 року підписано Другий Торунський мирний договір, яким завершилась Тринадцятилітня війна 1454—1466 років. За ним до Польщі відійшло Гданське Помор'я і територія, яка згодом отримала назву Королівська Пруcсія, а Тевтонський орден, столицею якого став Кьонігсберг, визнавав себе васалом польської корони.
На обкладинці: Герб Тевтонського ордену
9093
Політика
Володимир Лук'янюк
Братерство Тевтонське церкви Святої Марії Єрусалимської було затверджене буллою Папи римського Климента III 6 лютого 1191 року, а через п'ять років в Акрі (нині — Ізраїль) воно було перетворене на духовно-лицарський орден під патронатом Папи та імператора Священної Римської імперії для захисту німецьких лицарів, лікування хворих і боротьби з ворогами католицької церкви.
Завдяки зусиллям великого магістра Германа фон Зальца Тевтонський орден отримав у володіння міста Ешенбах і Нюрнберг у Баварії, а після хрестового походу проти прусських язичників в 1230-х роках — землі на правобережжі Вісли, де була заснована Тевтонська держава, експансія якої на північ і схід тривала протягом всього XIII століття, коли були підкорені Ліфляндія та ряд земель Великого князівства Литовського та Польщі. Прагнення повернути свої володіння привели до Великої війни 1409-11 років, в ході якої об'єднані польсько-литовські війська під командуванням короля Ягайла завдали нищівної поразки тевтонцям у Грюнвальдській битві 1409 року.
Незважаючи на поразку, в 1414 і 1422 роках відбулись ще дві війни з Польщею і Великим князівством Литовським, які привели до втрати Тевтонським орденом ще ряду земель, а в 1440 році для протидії його експансії була створена ліга Прусських міст, яка у лютому 1454 року за підтримки польського короля Казимира IV, розпочала війну, що тривала 13 років.
Лицарі втратили ряд важливих міст, проте фінансові труднощі завадили Польщі отримати остаточну перемогу і в 1462 році вона погодилась на мирні переговори, які тривали п'ять років і завершились 19 жовтня 1466 року підписанням Другого Торуньського мирного договору, за яким Польське королівство отримало Гданське Помор'я і територію, яка згодом отримала назву Королівська Прусія, а Тевтонський Орден зі столицею в Кьонігсберзі визнавав себе васалом Польщі.
Останню спробу поновити свою державність Тевтонський орден здійснив у 1519 році після отримання підтримки від Священної Римської імперії та Московського князівства, з яким в 1510 році була підписана союзницька угода. Однак, чергова війна закінчилась поразкою і підписанням Краківського миру — Тевтонський орден був перетворений у світську державу, а його магістр Альбрехт Гогенцоллерн ставав правителем Пруссії із спадковим титулом герцог; 10 квітня 1525 року на міській площі Кракова він привселюдно виголосив васальну присягу королю Польші Сигізмунду I Старому.
Втративши свою державність, Тевтонський орден зберігся в ряді міст Священної Римської імперії та Австрії, став триконфесійним і надав найманців для воєн в Європі. У 1809 році він був ліквідований Наполеоном і поновив свою діяльність в 1923 році як суто релігійна організація під егідою Римо-католицької церкви і сьогодні, налічуючи близько 1000 членів, функціонує в Німеччині, Австрії, Чехії, Італії, Словаччині та Словенії.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 22 вересня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Миколи Хвильового
Правила життя
Правила життя Миколи Хвильового
Політика
Війни
Європа
Середньовіччя

Головні події 19 жовтня

#ЦейДень
Все про 19 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left18 жовтня
20 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward