Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Королівство
вандалів і аланів
19 жовтня 439 року війська вандалів і аланів під керівництвом Гейзеріха захопили Карфаген, який став столицею однієї з перших германських держав у Північній Африці.
29395
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Племена вандалів, що в кінці IV століття під тиском готів і гунів мігрували з Панонії в Галлію, а потім далі за Піренеї, в 411 році заснували на півдні Іспанії свою державу, якою в 428 році став правити 39-річний Гейзеріх, котрий підкорив племена аланів, що мігрували разом з вандалами. У травні наступного року Гейзеріх на чолі 80-тисячної армії переправився через Гібралтар і за рік захопив більшість міст африканських провінцій Західної Римської імперії.

Під владою римського намісника Боніфація залишались лише міста Цирта, Карфаген і столиця Нумідії Гіппон-Регій (нині — Аннаба, Алжир), яку вандали захопили після 14 місяців облоги, під час якої загинув Августин Аврелій (Блаженний), один з найвпливовіших проповідників свого часу. В 432 році на захист володінь у Північній Африці виступила Східна Римська імперія, однак надіслані війська не досягли успіху і в 435 році з Гейзеріхом був підписаний договір, за яким аланам і вандалам був наданий статус федератів для захисту від набігів берберів.

Однак, 19 жовтня 439 року несподіваним ударом Гейзеріх заволодів Карфагеном, який перетворив на свою столицю, а згодом і рештою міст Нумідії. Захоплений карфагенський флот Гейзеріх перетворив на військовий і в 442 році захопив Сицилію, Мавретанію, Триполітанію, змусивши Західну Римську імперію визнати свою незалежність.
Королівство вандалів і аланів близько 470 року
Королівство вандалів і аланів близько 470 року

У березні 445 року, після вбивства імператора Валентиніана III на прохання його вдови Євдоксії Гейзеріх відправив війська на захоплення Риму, який він взяв без бою 2 червня і розграбував протягом двох тижнів, захопивши численні трофеї і тисячі заручників. Євдоксія і її дочки були вивезені в Карфаген, де одна з них була видана заміж за сина Гейзеріха Гунеріха, який по смерті батька в 477 році став королем, а її сестра і мати через два роки були віддпущені і виїхали на батьківщину Євдоксії в Константинополь.

Вандальське королівство проіснувало менше ста років — в 534-у війська імператора Юстиніана знищили його, включивши території Північної Африки да Східної Римської імперії, а скарби, награбовані вандалами в Римі були перевезені в Константинополь. І хоча нема жодних свідчень, що вандали в Римі плюндрували церкви та історичні пам'ятники, як це робили варвари в 410 році, з часів Французької революції термін "вандалізм" увійшов у багато мов світу як синонім деструктивної поведінки людини, яка знищує або оскверняє предмети мистецтва та культури.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 29 червня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі