Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Слободищенський трактат
Після поразки у складі козацько-московських військ у битві під Слободищем гетьман Юрій Хмельницький 17 жовтня 1660 року уклав із польним гетьманом коронним Єжи Себастьяном Любомирським угоду, яка підтверджувала Гадяцький договір 1658 року, що гарантував автономію українських земель у складі Речі Посполитої. Розрив із Московським царством призвів до розколу Гетьманщини по Дніпру, на обох берегах якого правив власний гетьман. На обкладинці: Традиційний мотив полкових прапорів Гетьманщини 1649-1764 років
16787
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

16 вересня 1658 року в Гадячі гетьман Іван Виговський підписав з Річчю Посполитою договір, що передбачав входження до неї Київського, Чернігівського та Брацлавського воєводств як третьої складової федерації під назвою Велике Князівство Руське, верховна влада в якому, мала належати пожиттєво обраному гетьману. Через тиждень після підписання Гадяцького договору московський цар Олексій Михайлович видав грамоту, якою наказував усунути від влади гетьмана Івана Виговського, що стало початком Московсько-української війни.

Незважаючи на досить обмежений суверенітет Руського князівства, ідею його створення не підтримав сейм Речі Посполитої у Варшаві в квітні 1659 року, що на фоні вміло керованої Москвою антигетьманської опозиції звело нанівець усі політичні здобутки Виговського і попри отриману 7 липня 1659 року переконливу перемогу у Конотопській битві він був змушений відмовитися від гетьманства, передавши 11 вересня 1659 року булаву Юрію Хмельницькому.

17 жовтня 1659 року на Генеральній раді у Переяславі, більшість на якій мала старшина промосковської орієнтації з Лівобережжя на чолі з переяславським полковником Тимішем Цицюрою, а саме місто було оточене царськими полками, Юрій Хмельницький уклав із московським воєводою Олексієм Трубецьким т.зв. Переяславські статті, які практично повністю позбавляли його політичної і військової самостійності.

З наступного року запорозьке військо взяло участь у Московсько-польські війні, але 18 жовтня 1660 року зазнало поразки у битві під Слободищем (нині — Бердичівський район район Житомирської області) від польсько-татарської армії. Звістка про те, що в цей же час московське військо терпить невдачу також і у битві під Чудновим, дала можливість Юрію Хмельницькому розпочати переговори із польним гетьманом коронним Єжи Себастьяном Любомирським про укладення нової угоди з Річчю Посполитою. Дізнавшись про це, Тиміш Цицюра, який командував козацькими загонами у військах московського воєводи Василя Шереметєва під Чудновом, зі своїми полками 21 жовтня перейшов на бік поляків, але був заарештований і поміщений у Дубенський замок.

17 (7 за ст.ст.) жовтня 1660 року у Слободищі Юрій Хмельницький підписав з Річчю Посполитою угоду, яка практично повністю повторювала Гадяцький договір Виговського, що гарантував автономію українських земель у складі Речі Посполитої. Він був підтверджений на козацькій раді у Корсуні, але не знайшов підтримки переяславського полковника Якима Сомка (дядька Юрія по матері) та ніжинського полковника Василя Золотаренка.

Після обрання Сомка в жовтні 1661 року гетьманом Лівобережжя Юрій Хмельницький, який вважав себе гетьманом обох берегів Дніпра, розпочав проти нього війну, але кілька разів безуспішно брав в облогу Переяслав, 26 липня 1662 року зазнав поразки від козацько-московських військ під проводом князя Григорія Ромоданівського під Каневом і від повного розгрому був врятований татарською армією, разом з якою 3 серпня отримав перемогу під Бужином (нині — Черкаська область).

Не маючи змоги взяти під контроль Лівобережну Україну, в жовтні 1662 року Юрій Хмельницький вчергове зрікся влади і новим гетьманом став генеральний писар Павло Тетеря. Через спроби провести з ним таємні переговори Сомко втратив довіру Москви і 27 червня 1663 року на Чорній раді у Ніжині новим гетьманом Лівобережжя був обраний кошовий отман війська Запорозького Іван Брюховецький, за наказом якого через півроку Сомко і Золотаренко були заарештовані і страчені.

Тимофій Цицюра, який у 1661 році зумів утекти з польського полону, разом із Юрієм Хмельницьким брав участь в облозі Переяслава, але попав у полон, був висланий до Москви, а в 1667 році засланий до Сибіру, де помер через два роки.

Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 26 жовтня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 17 жовтня

#ЦейДень
Все про 17 жовтня
Події, факти, персоналії