Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Шантаж ОПЕК
17 жовтня 1973 року Організація Країн Експортерів Нафти, більшість в котрій мали арабські країни, оголосила про скорочення видобутку і експорту нафти до країн, що підтримували Ізраїль у війні Судного дня.
7577
Політика
ОПЕК була заснована в 1970 році Саудівською Аравією, Іраном, Іраком, Кувейтом і Венесуелою з метою узгодженого і контрольованого підняття цін на нафту. У кінці 1960-х — на початку 1970-х, коли роль ОПЕК на світовому ринку стала більш помітною, до Органцізації приєдналось ще ряд арабських країн та країн третього світу.
У жовтні 1973 року, після оголошення Єгиптом і Сирією (не членами ОПЕК) війни Ізраїлю, у Відні зібрались міністри країн-учасниць на своє чергове засідання. Після початкових успіхів, Єгипет і Сирія почали програвати війну Ізраїлю, котрому активно допомогали США, Нідерланди і Данія.
17 жовтня воєнна ситуація на Близькому Сході для Єгипту та Сирії стала вкрай критичною, і арабські країни-члени ОПЕК вирішили використати ціну на нафту як засіб для тиску на Ізраїль і його союзників — згідно з прийнятим рішенням, експорт буде скорочуватись на 5% щомісяця до тих пір, поки Ізраїль не евакуює свої війська з арабських територій, окупованих в 1967 році, що досить швидко привело до зростання вартості нафти на 70%.
У грудні на конференції в Тегерані ціна на нафту була підвищена ще на 130 відсотків і було оголошено повне ембарго щодо США, Нідерландів та Данії. Реально ж в умовах тривожної ситуації на ринку пального ціна підскочила на 400%, що привело до економічної кризи в США та Західній Європі з усіма її складовими — ростом цін, дефіцитом і раціонуванням.
У березні 1974 року державний секретар США Генрі Кіссінджер домігся перемир'я між Ізраїлем та Сирією і ембарго було знято, але ціни на нафту продовжували рости; ОПЕК декілька разів санкціонувала скорочення видобутку нафти і у 1980 році вартість бензину в США була в десять разів вищою, ніж влітку 1973 року. На початку 1980-х років роль ОПЕК у ціноутворенні на нафтопродукти почала зменшуватись головним чином за рахунок використання на Заході альтернативних джерел енергії (вугілля і ядерне паливо для електростанцій) і нових альтернативних джерел видобутку нафти (СРСР, Африка).
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Політика
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 17 жовтня

#ЦейДень
Все про 17 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 жовтня
18 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward