Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Битва народів під Лейпцігом
16 жовтня 1813 року під Лейпцігом почалась вирішальна битва у війні Австрії, Прусії, Росії та Швеції проти Франції, в результаті котрої від наполеонівських військ була звільнені всі німецькі держави, а війська Шостої коаліції змогли наступного року увійти на територію Франції і змусити Бонапарта зректись престолу.
На обкладинці: Олександр Зауервейд «Битва під Лейпцигом»
16693
Битви
Володимир Лук'янюк
З Франко-російської війни армія Наполеона вийшла розгромленою і в травні 1813 року об'єднана російсько-прусська армія завдала їй ще дві поразки у битвах при Лютцені та Бауцені. Після звільнення Прусії, у серпні проти Франції виступили Австрія і Швеція, які разом з Іспанією, Португалією, Британією, Пруссією, Саксонією, Вюртенбергом і Росією утворили Шосту антинаполеонівську коаліцію. На початку жовтня їх війська під загальним командуванням австрійського фельдмаршала Карла Шварценберга трьома арміями зробили спробу оточити армію Наполеона, яка розміщувалась поблизу Дрездена.
Залишивши в Дрездені потужний гарнізон, Наполеон направив близько 110 тисяч своїх військ до Лейпціга, сподіваючись по черзі розбити армії Шостої коаліції. Діючи на випередження, 16 жовтня 1813 року першою французів атакувала 133-тисячна Богемська армія фельдмаршала Шварценберга. Незважаючи на швидке захоплення ряду населених пунктів, вона не змогла закріпитись на нових позиціях і після полудня французи перейшли в контратаку, яка, проте, була відбита і їм не вдалось прорвати фронт. Натомість, 60-тисячна Сілезька армія прусського фельдмаршала Гебхарда Блюхера ціною великих втрат зуміла дещо відтіснити французів з їх позицій на півночі.
Розуміючи, що у коаліції ще є в резерві 85-тисячна Північна армія шведського кронпринца Жан-Батіста Бернадота, яка ще не підійшла до місця бойових дій, 17 жовтня Наполеон передав через полоненого австрійського генерала Максиміліана Мерфельда умови перемир'я — він погоджувався поступитися Варшавським герцогством, Голландією, відновити незалежність Італії, відмовлявся від Рейнського Союзу та Іспанії і вимагав лише повернення захоплених англійцями французьких колоній. Не отримавши відповіді, о другій ночі 18 жовтня Наполеон відступив на захід від Лейпціга на позиції, які оборонялись силами 150 тисяч чоловік.
Вранці 18 жовтня армія коаліції, в рядах якої вже було близько 300 тисяч чоловік, перейшла в наступ і близько 2 годин дня прорвала оборону французів на північному фланзі, після чого всі німецькі підрозділи, що воювали в рядах наполеонівських військ, перейшла на бік супротивника чим огололили середину фронту. Розуміючи, що битва програна, у ніч на 19 жовтня французька армія почала відступ. Розраховуючи лише на перемогу, Наполеон виявився не готовим до цього і війська коаліції, що увійшли в Лейпціг, взяли в полон більше 20 тисяч французів, які просто фізично не встигли залишити місто по єдиній дорозі, приданій для відступу.
Після перемоги під Лейпцігом, в якій з обох боків загинуло близько 130 тисяч чоловік, на бік Шостої коаліції перейшла Баварія, а війська Наполеона 2 листопада переправились через Рейн; до кінця 1813 року всі французькі гарнізони на території німецьких держав капітулювали, що дало можливість військам коаліції взимку наступного року увійти на територію Франції, зайняти Париж, після чого 2 квітня 1814 року Наполеон Бонапарт був позбавлений влади.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 13 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Історія ядерної зброї
Інфографіка
Історія ядерної зброї
Битви
Війни
Наполеон Бонапарт
Європа
Нова історія

Головні події 16 жовтня

#ЦейДень
Все про 16 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left15 жовтня
17 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward