Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
«Черевик Хрущова»
12 жовтня 1960 року під час виступу на Генеральній Асамблеї ООН філіппінського делегата, котрий піддав критиці політику СРСР у Східній Європі, радянський лідер Микита Хрущов взяв у руки власний черевик і викриками з місця перервав його промову. Демарш Хрущова викликав бурю емоцій в залі, і головуючий на засіданні Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства.
На обкладинці: Микита Хрущов (зліва) і міністр закордонних справ Андрій Громико на засіданні Генасамблеї ООН, 12 жовтня 1960 року
12163
Особистості
Володимир Лук'янюк
Микита Сергійович Хрущов став першим секретарем ЦК КПРС 7 вересня 1953 року, по смерті Йосифа Сталіна, коли йому вдалось усунути з усіх постів і арештувати звинуваченого у шпигунстві та спробі захопити владу генерального комісара держбезпеки Лаврентія Берію. Через чотири роки він також зайняв пост голови Ради міністрів СРСР. Як людина екцентрична і нестримана, Хрущов багато разів дозволяв собі недипломатичні і непристойні жарти та вчинки, не рахуючись навіть з дипломатичним етикетом.
В 1960 році зразу 17 африканських країн отримали незалежність і їх подальша доля стала головною темою обговорення на 15-й сесії Генасамблеї ООН. З точки зору комуністичної ідеології національно-визвольна боротьба поневолених народів в країнах, де до влади приходили ліві уряди, свідчила про вже близьку і незворотню перемогу соціалізму в усьому світі. Проте під час обговорення декларації про надання незалежності країнам і народам, внесену СРСР, представник Філіппін Лоренцо Сумулонг, нагадавши, що його країна 600 років була під колоніальним гнітом Іспанії та США, закликав Радянський Союз дати свободу і поневоленим ним народам Східної Європи, порівняв СРСР з концтабором і нагадав про потоплене у крові повстання в Угорщині.
Лоренцо Сумулонг
Лоренцо Сумулонг
Слухаючи синхронний переклад, Хрущов, що сидів на своєму місці в залі засідань, став лютувати — він почав розмахувати туфелем, який лежав перед ним на столику (за найімовірнішою версією туфель злетів з ноги Хрущова, коли той йшов до свого місця, і він із-за огрядності не зміг його вчасно одягнути), махати руками і кричати, стукаючи руками по пюпітру для документів, називаючи представника Філіппін «підлабузником, прихвоснем і холуєм американського імперіалізму» і вимагаючи надати йому слово.
Пізніше набула широкого поширення інтерпретація подій, що Хрущов в запалі стукав черевиком по столу, хоча жодних документальних свідчень цього немає. Як і нема ніяких підтверджень версії про те, що Хрущов навмисно поставив свій туфель близько до потилиці представника іспанської делегації, що сиділа попереду, і з якою відбулась кілька словесних перепалок (СРСР розірвав дипломатичні стосунки з Іспанією в 1939 році після перемоги франкістів).
Демарш Хрущова викликав бурю емоцій в залі, і головуючий на засіданні 12 жовтня 1960 року ірландець Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства. Отримавши нарешті слово для репліки, Микита Хрущов закликав «поховати колоніальне рабство чим глибше, тим краще». Інцидент з «черевиком Хрущова» став одним із багатьох курйозів, пов'язаних з діяльністю Микити Хрущова, поряд із «Кузькіною матір'ю», «жопою Аденауера» і «проклятими педерастами».
Микита Хрущов був усунутий від влади в 1964 році в результаті змови партійної верхівки КПРС і помер у віці 77-х років у 1971 році. Лоренцо Сумулонг, котрий понад сорок років був сенаторм і став одним із співавторів конституції, прийнятої в 1987 році, помер 1997-го у віці 92-х років.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 10 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Зигмунда Фрейда
Правила життя
Правила життя Зигмунда Фрейда
Особистості
Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 12 жовтня

#ЦейДень
Все про 12 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left11 жовтня
13 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward