сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
«Черевик Хрущова»
12 жовтня 1960 року під час виступу на Генеральній Асамблеї ООН філіппінського делегата, котрий піддав критиці політику СРСР у Східній Європі, радянський лідер Микита Хрущов взяв у руки власний черевик і викриками з місця перервав його промову. Демарш Хрущова викликав бурю емоцій в залі, і головуючий на засіданні Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства.
На обкладинці: Микита Хрущов (зліва) і міністр закордонних справ Андрій Громико на засіданні Генасамблеї ООН, 12 жовтня 1960 року
11886
Особистості
Володимир Лук'янюк
Микита Сергійович Хрущов став першим секретарем ЦК КПРС 7 вересня 1953 року, по смерті Йосифа Сталіна, коли йому вдалось усунути з усіх постів і арештувати звинуваченого у шпигунстві та спробі захопити владу генерального комісара держбезпеки Лаврентія Берію. Через чотири роки він також зайняв пост голови Ради міністрів СРСР. Як людина екцентрична і нестримана, Хрущов багато разів дозволяв собі недипломатичні і непристойні жарти та вчинки, не рахуючись навіть з дипломатичним етикетом.
В 1960 році зразу 17 африканських країн отримали незалежність і їх подальша доля стала головною темою обговорення на 15-й сесії Генасамблеї ООН. З точки зору комуністичної ідеології національно-визвольна боротьба поневолених народів в країнах, де до влади приходили ліві уряди, свідчила про вже близьку і незворотню перемогу соціалізму в усьому світі. Проте під час обговорення декларації про надання незалежності країнам і народам, внесену СРСР, представник Філіппін Лоренцо Сумулонг, нагадавши, що його країна 600 років була під колоніальним гнітом Іспанії та США, закликав Радянський Союз дати свободу і поневоленим ним народам Східної Європи, порівняв СРСР з концтабором і нагадав про потоплене у крові повстання в Угорщині.
Лоренцо Сумулонг
Лоренцо Сумулонг
Слухаючи синхронний переклад, Хрущов, що сидів на своєму місці в залі засідань, став лютувати - він почав розмахувати туфелем, який лежав перед ним на столику (за найімовірнішою версією туфель злетів з ноги Хрущова, коли той йшов до свого місця, і він із-за огрядності не зміг його вчасно одягнути), махати руками і кричати, стукаючи руками по пюпітру для документів, називаючи представника Філіппін «підлабузником, прихвоснем і холуєм американського імперіалізму» і вимагаючи надати йому слово.
Пізніше набула широкого поширення інтерпретація подій, що Хрущов в запалі стукав черевиком по столу, хоча жодних документальних свідчень цього немає. Як і нема ніяких підтверджень версії про те, що Хрущов навмисно поставив свій туфель близько до потилиці представника іспанської делегації, що сиділа попереду, і з якою відбулась кілька словесних перепалок (СРСР розірвав дипломатичні стосунки з Іспанією в 1939 році після перемоги франкістів).
Демарш Хрущова викликав бурю емоцій в залі, і головуючий на засіданні 12 жовтня 1960 року ірландець Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства. Отримавши нарешті слово для репліки, Микита Хрущов закликав «поховати колоніальне рабство чим глибше, тим краще». Інцидент з «черевиком Хрущова» став одним із багатьох курйозів, пов'язаних з діяльністю Микити Хрущова, поряд із «Кузькіною матір'ю», «жопою Аденауера» і «проклятими педерастами».
Микита Хрущов був усунутий від влади в 1964 році в результаті змови партійної верхівки КПРС і помер у віці 77-х років у 1971 році. Лоренцо Сумулонг, котрий понад сорок років був сенаторм і став одним із співавторів конституції, прийнятої в 1987 році, помер 1997-го у віці 92-х років.
10 жовтня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Падіння Трої
Сьогодні
Падіння Трої
Особистості
Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 12 жовтня

#ЦейДень
Все про 12 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left11 жовтня
13 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward