Винесення вироку Юлії Тимошенко
11 жовтня 2011 року Печерський суд Києва визнав колишнього прем'єр-міністра Юлію Тимошенко винною у перевищення влади і службових повноважень під час підписання в 2009 році газової угоди з Росією і засудив її до семи років ув'язнення, заборонив три роки обіймати державні посади та зобов'язав відшкодувати НАК «Нафтогаз України» збитки на 1,5 мільярда гривень. На обкладинці: Юлія Тимошенко під час судового засідання
10570
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після вступу на прем'єрську посаду в 2009 році Юлія Тимошенко пообіцяла, що Україна буде надійним транзитером газу в Європу, а новий уряд вивчить всі газові угоди з Російською Федерацією та зробить газові торгові стосунки з нею більш прозорими. В рамках цих намірів 2 жовтня 2008 року прем'єр-міністри Володимир Путін та Юлія Тимошенко, підписали Меморандум, який передбачав ліквідацію посередників у торгівлі газом між Україною та Росією і детально визначав умови майбутніх контрактів з постачання газу в Україну на найближчі роки. Однак із-за боргу компанії-посередника «РосУкрЕнерго» перед російським постачальником газу «Газпромом» підписання договору, наміченого на 31 грудня, було зірвано і 1 січня 2009 року постачання газу в Україну було повністю припинено.

Користуючись безвихідною ситуацією, 4 січня уряд Росії запропонував постачати газ в Україну за ціною 450 дол. за 1 тис. куб. м, а 8 січня — по 480 доларів, проти 235 доларів, ціни, про яку було домовлено в ході попередніх переговорів у грудні попереднього року. 18 січня 2009 року в результаті п'ятигодинних переговорів прем'єр-міністри Путін і Тимошенко домовились про відновлення транспортування газу в Україну за ціною 450 дол. США за 1 тис. куб. метрів.

Після приходу до влади президента Януковича вся діяльність Тимошенко на посту глави уряду була піддана прискіпливій ревізії і 11 квітня 2011 року проти неї була порушена кримінальна справа «за перевищення влади і службових повноважень при підписанні газових угод з Росією в 2009 році», розгляд якої почався у Печерському суді Києва 24 червня 2011 року.

ЄС, США і міжнародні організації заявили, що судовий процес був політично мотивованим, однак, незважаючи на це, 5 серпня Юлія Тимошенко була заарештована в залі суду, а 11 жовтня 2011 року Печерський районний суд Києва визнав Тимошенко винною у перевищенні влади при укладенні україно-російських договорів про постачання і транзит газу, що, на думку суду, призвело до збитків держави в особі державної компанії «Нафтогаз» у розмірі 189,5 млн доларів. Суд засудив Юлію Тимошенко до 7 років ув'язнення, позбавив права обіймати певні посади у державній владі на 3 роки після відбуття основного покарання, а також зобов'язав відшкодувати «Нафтогазу» збиток.

Після засудження Тимошенко, яке вона відбувала у Харкові, проти неї також була порушені справи, пов'язані з її діяльністю на посаді керівника ЄЕСУ в 1996-97 роках, коли борги цієї приватної компанії перед Росією були погашені за рахунок бюджету України, та зі звинуваченням в організації вбивства в 1996 році бізнесмена і народного депутата Євгена Щербаня (зупинена 21 травня 2013 року).

21 лютого 2014 року, коли після кількамісячних протестів Віктор Янукович залишив за межі України, парламент декриміналізував статтю, за якою була засуджена Тимошенко. Однак із-за того, що відповідний закон мав бути підписаний президентом, наступного дня Верховна Рада на підставі рішення Європейського суду з прав людини і Комітету міністрів Ради Європи прийняла постанову «Про виконання міжнародних зобов'язань України» і 22 лютого Юлія Тимошенко залишила межі тюремної лікарні, де вона у той момент перебувала.

7 липня 2014 року МВС України оголосило суддю Родіона Кірєєва, що головував на засідданнях по справі Юлії Тимошенко, в розшук за підозрою у винесенні завідомо не правосудного вироку, за якою йому може загрожувати до 8 років позбавлення волі.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 9 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 11 жовтня

Загибель Ульріха Цвінглі

1531
#ЦейДень

Все про 11 жовтня

Події, факти, персоналії

Лейденська банка

1745

Друга англо-бурська війна

1899