Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Друга англо-бурська війна
11 жовтня 1899 року почалась Англо-бурська війна — Трансвааль і Оранжева Вільна держава оголосила війну Великій Британії у відповідь на нарощення британської присутності в Південній Африці і ультимативну вимогу гарантувати рівні політичні права іноземцям.
На обкладинці: Бурські партизани, 1900 рік
14324
Війни
Бури, або африканери, нащадки голландських колоністів району довкола мису Доброї Надії, були завойовані британцями в 1806 році під час наполеонівських воєн. Основне протистояння між бурами і британцями полягало у протидії прагненню Англії припинити работоргівлю в Південній Африці. У 1833 році бури почали переселятись в глиб Африки і заснували дві нові держави — Трансвааль і Оранжеву Вільну державу. Вони цілком мирно співіснували з сусідньою англійською колонією допоки в 1867 році не були відкриті великі поклади діамантів і золота, основні родовища котрих знаходились на території бурських республік.
Локальні сутички за окремі території тривали до 1880-х років, коли вони переросли у Першу англо-бурську війну при спробі британців силою приєднати Трансвааль. Бурам вдалось відстояти незалежність, визнану Британією, проте бум у золотодобувній промисловості призвів до великого притоку іноземців (ойтлендерів), головним чином англійців, кількість яких яких до 1899 році стала співвимірною із громадянами Трансваалю, що стало причиною нової повномасштабної війни між Великобританією і Трансваалем та Оранжевою Вільною державою. Формальним приводом до неї стала відмова президента Трансвааля Пауля Крюгера надати виборчі права всім ойтлендерам, визнати верховенство Британії на півдні Африки і рззброїти воєнізовані з'єднання.
Відхиливши ультимативні вимоги, 11 жовтня 1899 року республіки Трансвааль і Оранжева оголосили Великій Британії війну. Не маючи постійної армії, 30-тисячне бурське військо не змогло протистояти півмільйонній регулярній армії і до середини червня 1900 року Британія контролювала практично всю їх територію та завоювала більшість бурських міст, включаючи столиці Преторію і Блумфонтейн. З вересня регуляні бойові дії припинилась і бури перейшли до партизанської війни. Впродовж наступних двох років вони проводили швидкі кампанії, перемагали у битвах біля Мудвіля, Нойтедахта, Дріфонтайна, Донкерхука і завдали величезних людських і матеріальних втрат британцям при Істерспрейті 25 лютого 1902 року, де велика кількість амуніції і провіанту була захоплена бурськими загонами.
Щоб унеможливити допомогу партизанам, з початку 1901 року англійці почали застосовувати тактику "випаленої землі" і створювати концентраційні табори, де насильно утримували як сім'ї партизан, так і бурське сільське населення. В 1902 році опір бурів був подоланий і 31 травня було підписано Ферінігінський мирний договір, за котрим Британія встановлювала військовий контроль над Трансваалем і Оранжевою Вільною державою, які в 1910 році разом із провінціями Наталь і Мис Доброї Надії увійшли до Південно-Африканського Союзу, котрольованого британцями.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Війни
Африка
Нова історія

Головні події 11 жовтня

#ЦейДень
Все про 11 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left10 жовтня
12 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward