Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Битва при Пуатьє Карла Мартела
10 жовтня 732 року між Туром і Пуатьє (нині — Франція) франкський майордом Карл Мартел, розбив кількісно переважаючу армію іспанських маврів, чим зупинив їх просування в Західну Європу. У цій битві загинув Абд-ар-Рахман, мусульманський правитель Кордови, що змусило маврів залишити Галлію і в майбутньому не здійснювати на неї крупних набігів.
На обкладинці: Карл Штейбен «Битва при Пуатьє»
15129
Особистості
Після втрати Візантійською імперією своїх завоювань у Північній Африці, в 711 році десятитисячне мавританське військо під командуванням Таріка ібн Зіяда, берберського військового діяча халіфату Омейядів, висадились поблизу сучасного Гібралтару і розпочало свій завойоницький похід в Європі. Протягом наступного десятиліття були підкорені майже всі Піренеї за виключенням північних районів Галіції, Країни басків та Астурії.
До 719 року війська Омейядського халіфату дійшли до Тулузи, наступного року завоювали Септиманію (нині — французьке узбережжя Середземномор'я), столицю якої, місто Нарбонну, зробили своїм форпостом подальшого наступу на північ. В 732 році було захоплено і розграбоване Бордо, і війська Омейядського халіфату під командуванням Абдур-Рахмана ібн Абдалаха, генерал-губернатора аль-Андалузії, перейшло Луару і почало розоряти південну Галлію. Герцог Аквітанії Ед Великий, не маючи змоги відвоювати Бордо, звернувся по допомогу до свого недавнього ворога — майордома франків Карла Мартела. Розуміючи небезпеку арабського наступу, той зібрав тридцятитисячну армію з германських племен франків, баварців, саксів та фризів і вирушив навперейми арабським військам, яке на початку жовтня підійшли до Пуатьє.
Битва відбулась, як прийнято вважати (хоча достовірно невідомий навіть її рік), 10 жовтня 732 року між містами Тур і Пуатьє. Прагнучи захопити мусульман зненацька, Мартел зумів зайняти вигідну стратегічну позицію на лісистому пагорбі і змусив арабів атакувати першими. Сподівання на силу кавалерії, яка забезпечила арабам перемогу в багатьох битвах, виявилися марними — дисциплінована піхота Мартела, вибудувана в каре, витримала багаточисельні атаки і вночі арабські війська, дізнавшись, що частина франкського війська зайшла їм в тил, відступили, рятуючись втечею. У битві при Пуатьє загинуло не менше 10 тисяч арабів, включаючи Абдур-Рахмана; франки вратили не більше півтори тисячі чоловік.
До кінця наступного року араби були витіснені за Піренеї, зумівши лише зберегти свої володіння в Септиманії, яку вони утримували наступні 27 років. В 735 році андалузький правитель Укба ібн аль-Хаджадж знову вирушив на північ і за чотири роки захопив Арль, Авіньйон та Ліль. Він був розбитий Карлом Мартелом в 739 році, що поклало край серйозним виступам арабів на північ. Після початку громадянської війни в Арабському халіфаті, син Карла Піпін Короткий в 759 році захопив Нарбонну і приєднав Септиманію до франкського королівства; в 785 році внук Мартела Карл Великий розпочав Реконкісту і в 785 році захопив Жирону, а у 801 році — Барселону, де створив Іспанську марку, буферну державу на кордоні з Кордовським халіфатом.
Перемога у битві при Пуатьє багато в чому визначила подальшу долю Європи — просування мусульман в Європі було зупинене, а франкська держава Каролінгів стала домінуючою силою в Європі в наступному столітті. Натомість для халіфату Омейядів програш у цій битві разом із поразкою під час другої облоги Константинополя в 718 році привели до падіння династії Омейядів, яка практично повністю була знищена і зуміла зберегти свою владу лише на Піренеях.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Єлизавета II
Інфографіка
Єлизавета II
Особистості
Релігія
Війни
Битви
Європа
Середньовіччя

Головні події 10 жовтня

#ЦейДень
Все про 10 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left9 жовтня
11 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward