сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Синьхайська революція
10 жовтня 1911 року в Китаї відбулась революція, в результаті котрої було повалено Манчьжурську династію Цін і проголошено створення республіки.
На обкладинці: Сунь Ятсен
9282
Політика
Поразка в Японо-китайській війні 1895 року, російська окупація Маньчжурії в 1900-05 роках сильно ослабили престиж правлячої династії Цін, оскільки Китай перетворився в напівколонію, частково втративши суверенітет і змушений виплачувати великі контрибуції. З іншого боку, перемога Японії над Росією (Сходу над Заходом) викликали в Китаї підйом націоналістичних настроїв, який особливо посилився після встановлення Японією протекторату над Кореєю в 1910 році.
В 1905 році з ряду великих революційних організацій, які діяли по всій території Китаю, в Токіо було створено Об'єднану лігу (Тунменхой), на чолі якої став Сунь Ятсен. Він сформулював для неї програму "трьох національних принципів": націоналізм (єдина національна держава), народовластя (демократичний політичний режим) і благополуччя народу (демократичний соціалізм). Крім того, Сунь Ятсен проголосив "п'ять конституційних влад": законодавчу, виконавчу, судову і дві контролюючі інстанції. Вищою метою революції оголошувалась свобода, але не окремої людини, а всього суспільства. Діяла організація шляхом створення таємних союзів у військовому середовищі і агітації в армійському середовищі. Однак всі з десятка повстань, які організовувались Тунменхой, зазнавали поразки.
Генерал Юань Шикай (1859-1916)
Генерал Юань Шикай (1859-1916)
24 вересня 1911 року відбувся стихійний бунт в артилерійському дивізіоні під Учаном (провінція Хубей). 10 жовтня його підтримав саперний батальйон і два піхотних полки, які захопили владу в місті. Згодом вся провінція Хубей мирно перейшла до повсталих і новий військовий уряд проголосив Китай республікою. Повстання швидко поширилось на півдні і заході країни - провінції Хунань і Шеньсі проголосили незалежність від Пекіна. В Китаї почалася Синьхайська революція (від назви року з 30 січня 1911 до 17 лютого 1912 за китайським календарем).
29 грудня 1911 представники 17-ти повсталих провінцій у Нанкіні («південній столиці») проголосили весь Китай республікою й обрали Сунь Ятсена її тимчасовим президентом. Прагнучи припинити громадянську війну, яка охопила країну, та уникнути іноземної інтервенції, Сунь Ятсен у середині лютого 1912 року відмовився від посади президента на користь генерала Юань Шикая, який свого часу мав репутацію ліберала; 12 лютого 6-річний імператор Пу-Ї зрікся престолу.
Новий президент відразу ж перевів уряд із революційного півдня до Пекіна, контрольованого його військами, жорстоко придушив селянські та робітничі виступи і встановив режим особистої диктатури. Його підтримали й іноземні держави, надавши велику банківську позику.
Сунь Ятсен та інші діячі Тунменхою за участю частини лібералів створили 25 серпня 1912 року нову партію — Гоміньдан («Національна партія»), яка в липні 1913-го закликала народ до «другої революції». Проте повстання було придушене урядовими військами, керівники забороненого Гоміндану емігрували в Японію, а Юань Шикай, розпустивши парламент, скасував конституцію й проголосив себе військовим диктатором.
Сьогодні спадкоємцем республіки, проголошеної 10 жовтня 1911 року, вважається Китайська Республіка на Тайвані, частково визнана держава, засновник ООН, колишній член Ради безпеки ООН, місцем в якій Тайвань поступився КНР в 1971 році.
«Цей день в історії» © 2001-18. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

День перемоги над Японією
Фотоархів
День перемоги над Японією
Політика
Азія
Нова історія

Головні події 10 жовтня

#ЦейДень
Все про 10 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left9 жовтня
11 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward