Операція «Відплата»
У відповідь на проведені у вересні теракти у Нью-Йорку і Вашингтоні і після відмови руху Талібан видати США Усаму бен Ладена, звинуваченого в їх організації і здійсненні, 7 жовтня 2001 року американські збройні сили розпочали операцію по знищенню військової інфраструктури Афганістану й завдали ракетно-бомбовий удар по стратегічних позиціях талібів.
15978
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після виведення радянських військ із Афганістану у 1989 році в країні почалась громадянська війна між урядовими військами, підтримуваними СРСР, і загонами моджахедів, яких підтримували Пакистан, США і ряд інших країн. Вона закінчилась у 1996 році перемогою руху Талібан, котрий на більшій території країни проголосив створення держави Ісламський Емірат Афганістан.

У серпні 1998 року в містах Дар-ел-Салем (Танзанія) і Найробі (Кенія) були підірвані американські посольства, що привело до загибелі 224 і пораненню більше 4800 осіб. США звинуватили в теракті арабського шейха Усаму бен Ладена, який був організатором міжнародної терористичної організації «Аль-Каїда», причетної до вибуху у нью-йоркському Центрі світової торгівлі в 1993 році і який з 1996 року переховувався в Афганістані. Після відмови талібів видати бен Ладена, 20 серпня 1998 року президент США Білл Клінтон віддав наказ про ракетний удар по місцях можливого перебування Бен Ладена в Афганістані, але він залишився неушкодженим.
Усама бен Ладен
Усама бен Ладен

11 вересня 2001 року трьома літаками, захопленими терористами, було здійснено атаки на Всесвітнього Центру Торгівлі в Нью-Йорку і міністерства оборони у Вашингтоні, в результаті чого загинуло 2977 чоловік. Розслідування ФБР цих атак встановило причетність до них «Аль-Каїди» і США знову звернулись до талібів з вимогою видати бен Ладена, а також всього керівництва терористичної організації. Отримавши 21 вересня відмову, у відповідь 7 жовтня 2001 року о 19-27 за київським часом США силами авіації і воєнних кораблів завдали ударів по стратегічних позиціях талібів. Протягом найближчих двох годин з підтримкою дій США виступили керівники Великої Британії, Німеччини і Росії.

Після місяця бомбардувань Афганістан втратив практично всю авіацію, чим скористався опозиційні до талібів Об'єднаний ісламський фронт порятунку Афганістану (Північний Альянс), який 13 листопада практично без бою захопив Кабул. 25 листопада в Афганістані висадився перший великий військовий контингент США, який 7 грудня захопив Кандагар, головне місто, що на той момент ще знаходилось під контролем талібів.

20 грудня 2001 року рішенням Ради Безпеки ООН були створені Міжнародні сили сприяння безпеці (МССБ), які були покликані надати допомогу Тимчасовому уряду Афганістану у формуванні державних інституцій. Практично зразу Україна надала право військово-транспортним літакам США використовувати свій повітряний простір країни і три аеродроми для польотів в район бойових дій, а з 26 січня 2007 року направила до Афганістану свій військовий контингент. Станом на липень 2012 року у діяльності МССБ брало участь 28 країн НАТО і 22 їх союзника.

Усама бен Ладен був знищений 2 травня 2011 року у своєму будинку в місті Абботтабад (Пакистан) в ході операції «Спис Нептуна», санкціонованої президентом США Бараком Обамою, силами Військово-морського флоту США у співпраці з Центрального розвідувального управління. Його тіло було доставлене в Афганістан для ідентифікації і того ж дня з дотриманням мусульманських звичаїв поховане його в Аравійському морі.

У 2011 році МССБ почала скорочення свого контингенту і з кінця 2014 року афганські національні сили безпеки перебрали на себе відповідальність за гарантування безпеки Афганістану, проте із-за загострення ситуації в країні між Афганістаном і США було підписано двосторонню угоду, згідно з якою частина військ НАТО чисельністю до 13 тисяч чоловік залишиться в країні і надасть афганським військам допомогу в боротьбі з антиурядовими угрупованнями.

Перший Праведний халіфат
Особистості
Перший Праведний халіфат
Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 7 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 7 жовтня

Битва під Лепанто

1571
#ЦейДень

Все про 7 жовтня

Події, факти, персоналії

Боснійська криза

1908

Конвеєр Генрі Форда

1913

Німецька Демократична Республіка

1949

Поцілунок Горбачова і Хоннекера

1989